كمیته امداد امام خمینی(ره): پیش‌بینی درآمد 14 میلیارد تومانی مددجویان از تولید نوغان ابریشم

معاون اشتغال کمیته امداد از درآمد بیش از هشت میلیارد تومانی مددجویان از تولید نوغان ابریشم در سال گذشته خبر داد و ابراز امیدواری کرد این رقم امسال به 14 میلیارد تومان برسد.

1399/04/09
|
09:33

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی کمیته امداد، به نقل از رادیو گفتگو، حجت‌الله عبدالملکی با اشاره به چارچوب راهبرد سوم برنامه اشتغال کمیته امداد افزود: یکی از اتفاقات خوبی که در این چارچوب در حال رخ دادن است، مسئله توسعه زنجیره های ارزش در موضوعات شغلی منتخب است و خوشبختانه نتایج خوبی به دست آمده است.

برنامه های راهبردی اشتغال کمیته امداد

وی به برنامه های راهبرد اصلی اشتغال کمیته امداد اشاره و اظهار کرد: توسعه همکاری فعالانه کسب و کار جهت ایجاد اشتغال برای مددجویان، پیگیری بهبود فضای کسب و کار کشور از طریق دستگاه متولی و توسعه زنجیره های ارزش در مشاغل منتخب، سه راهبرد اصلی کمیته امداد در حوزه اشتغال است.

وی درباره راهبرد سوم توضیح داد و گفت: اگر بخواهیم تعداد زیاد اشتغال در یک موضوع مشخص ایجاد کنیم، لازم است همه حلقه های زنجیره ارزش را در نظر داشته باشیم و احیاناً مداخلات سیاستی و برنامه‌ای داشته باشیم تا حلقه هایی که ضعیف تر هستند تقویت کنیم که به این اقدام در ادبیات بین المللی «توسعه زنجیره های ارزش» گفته می شود.

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد خمینی (ره) درباره فعالیت این کمیته بیان کرد: کمیته امداد به صورت سنتی در زنجیره ارزش تولید فرش دستباف، تمام حلقه ها را ورود کرده است و در حال حاضر یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان فرش دست باف کشور که در بازارهای جهانی نیز محصولات خود را به فروش می رسانند، کمیته امداد امام خمینی است.

از تأمین مواد اولیه و نقشه تا آموزش قالیبافی و فروش

وی در خصوص مراحل تولید فرش به کمک کمیته امداد توضیح داد و گفت: در زنجیره فرش از بخش نخست که تأمین مواد اولیه و نقشه است ورود کرده اما این ورود به معنی تصدی گری نیست و با به‌کارگیری فعالان کسب و کار و شرکت ها و کارخانجات مواد و تجهیزات، به این حوزه وارد شده است. حلقه دومی که کمیته در آن ورود کرده، آموزش است و این کار با همکاری سازمان فنی و حرفه ای صورت می گیرد.
عبدالملکی ادامه داد: حلقه سوم تأمین سرمایه و تسهیلات قرضالحسنه با همکاری شبکه بانکی است. مشاوره تولید توسط راهبران شغلی کمیته حلقه چهارم را تشکیل می دهد و مرحله پنجم مسئله فروش محصولات و بازاریابی فرش تولید شده توسط شرکت اختصاصی در کمیته امداد خمینی (ره) است.

وی درباره اثرات ورود کمیته امداد به همه حلقه های زنجیره ارزش در حوزه فرش دستباف عنوان کرد: این مسئله منجر به این شده است که حدود 100 هزار فرصت شغلی در بین مددجویان ایجاد گردد. این عزیزان سال گذشت 130 هزار متر مربع فرش های بسیار نفیس و چشم نواز تولید کردند و با قیمت های بسیار عالی در بازارهای داخلی و خارجی فروخته می شود.

درآمد دومیلیون تومانی نوغان داران

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد خمینی (ره) از ورود این کمیته به موضوع نوغان داری و ابریشم گفت و بیان کرد: ایران از گذشته ای دور در حوزه ابریشم فعالیت گسترده ای داشته اما متأسفانه در 150 سال گذشته این صنعت بسیار افول کرد و ایران به یک وارد کننده تبدیل شد.

وی افزود: پس از یک بررسی در سال گذشته متوجه شدیم بسیاری از مددجویان آمادگی و استعداد لازم را برای ورود به موضوع ابریشم را دارند. در سال جاری که دومین سال در زمینه فعالیت در حوزه ابریشم توسط کمیته امداد است، 14 درصد از کل ابریشم کشور را تولید می کنند و از خروج 850 هزار دلار ارز جلوگیری شد.

عبدالملکی از تولید مناسب ابریشم گفت و عنوان کرد: در سال زراعی 97 -98 مددجویان کمیته امداد در هفت استان کشور حدود هشت میلیارد و 500 میلیون تومان از محل پرورش نوغان و تولید پیله های ابریشم داشته‌اند. این میزان تولید مواد اولیه برای تولید 15 تن نخ ابریشم را تأمین کرد که معادل 500 هزار دلار صرفه‌جویی برای کشور داشت و برای هر خانواده دو میلیون تومان درآمد دارد که کار سختی هم نیست.

فعالیت 13 استان در حوزه ابریشم

وی از توسعه نوغان کاری خبر داد و افزود: امسال آمار تولید ابریشم از هفت استان فعال در حوزه ابریشم به 13 استان افزایش دادیم و میزان درآمدی که حاصل شد از هشت میلیارد و 500 میلیون تومان به 14 میلیارد تومان رسیده است و این نشان از افزایش 80 درصدی دارد. هر مددجوی پرورش دهنده نیز برای دوره فعالیت یک ماهه حدود دو میلیون و 500 هزار تومان درآمد داشته است. این فعالیت ها، مواد اولیه مورد نیاز برای تولید 25 تن نخ ابریشم فراهم شده است که 850 هزار دلار نیز صرفه‌جویی ایجاد کرده است.

وی ادامه داد: از سال جاری وارد حلقه بعدی که تولید نخ است نیز وارد خواهیم شد. بعد از حلقه تولید نخ به زنجیره فرش متصل می شویم و این سبب تقویت تولید فرش های ابریشم نیز خواهد شد و امیدوار هستیم در احیای جاده ابریشمی که مبتنی بر ابریشم ایرانی بوده است، نقش آفرینی کنیم.

دسترسی سریع