خبرگزاری دانشجو: مافیای کنکور، دولت و نهاد‌های تصمیم گیرنده را خریده است

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: مافیا یعنی بخش خصوصی، دولت را بخرد؛ پس مافیای کنکور حوزه‌های تصمیم‌گیری عمومی مرتبط با کنکور را از آن خود کرده‌اند.

1399/07/07
|
12:27

به گزاش خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سیدمجید حسینی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در برنامه رادیویی «گفتگوی اجتماعی» با اشاره به اینکه مشاورین کنکور، صداوسیما، شهرداری و دیگر نهاد‌ها از تبلیغ موسسات کنکوری پول در می‌آورند و در عین حال از گسترش مافیای کنکور و بزرگ شدن موضوع کنکور انتقاد می‌کنند، گفت: حقیقت این است که همه ما در این زمینه اشتباه کرده‌ایم و نمی‌توانیم به بهانه کمبود بودجه و پول در آوردن، این کار را انجام دهیم.

وی به سازمان سنجش و موضع این سازمان در رد مافیای کنکور اشاره و بیان کرد: از این سازمان باید چنین انتظاری داشت، زیرا هیچ‌گاه کسی که مواد مخدر می‌فروشد، این موضوع را نمی‌پذیرد و اساساً وجود مواد را رد می‌کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران مافیای کنکور را تشریح و اظهار کرد: مافیا یعنی اینکه بخش خصوصی، دولت را بخرد؛ در حقیقت کسانی که از کنکور پول در می‌آورند، حوزه‌های تصمیم گیری عمومی مرتبط با کنکور را از آن خود می‌کنند و مافیا به این شکل خلق می‌شود؛ مافیا در واقع یعنی کسی که فرآیند تصمیم گیری، دولت، مجلس و سایر نهاد‌ها را کثیف می‌کند.

حسینی به سابقه 60 ساله برگزاری کنکور در کشور اشاره و این سؤال را مطرح کرد که چرا سازمان سنجش در این مدت پس از کنکور پیشنهادات روشن و تمیزی برای انتخاب داوطلبان درباره انتخاب رشته ارائه نداده است؟

وی افزود: سازمان سنجش مرکز مطالعات عظیمی دارد که می‌تواند این کار را انجام دهد، اما هیچ‌گاه در مسیر هدایت داوطلبان برای انتخاب رشته صحیح ورود نکرده است. سازمان سنجش 40 سال فرصت نگارش یک دفترچه تمیز و قابل فهم و درک برای بچه‌ها را داشته است، اما این کار را انجام نداده است.

دسترسی سریع