آخرین تحولات خاورمیانه واکنش وزارت امور خارجه به تماس عراقچی با تیم بایدن/هشدار گوترش درباره بحران گرسنگی در یمن

تصویب قطعنامه حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین در سازمان ملل و کشته شدن 16 داعشی در شمال عراق، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند.

1399/09/01
|
10:45

هشدار گوترش درباره بحران گرسنگی در یمن، رایزنی امارات و کره جنوبی درباره همکاری‌های هسته ای، تصویب قطعنامه حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین در سازمان ملل و کشته شدن 16 داعشی در شمال عراق، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به واکنش وزارت امور خارجه به تماس عراقچی با تیم بایدن نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ روز جمعه، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران خبر روزنامه نیویورک تایمز درباره تماس سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با تیم جو بایدن را ساختگی خواند و گفت: خبرسازی‌های زرد، شیوه مرسوم برخی رسانه‌ها به ویژه در این روز‌ها شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه در گفت وگو با خبرگزاری صداوسیما عنوان کرد: این خبر مربوط به اول هفته و کاملا ساختگی است.

وی با تاکید بر اینکه این دست رسانه‌ها از این پس، از این گونه اخبار هر روز بیشتر خواهند ساخت، اظهار داشت: در نیویورک همان روز توسط دفتر نمایندگی جواب داده شده که هیچ تماسی مستقیم یا غیر مستقیم نبوده است.
سخنگوی وزارت خارجه همچنین تصریح کرد: خبرسازی‌های زرد، شیوه مرسوم رسانه هاست، به ویژه در روز‌هایی که دستشان خالی و تقاضا بالاست.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از منابعی دیپلماتیک مدعی شد، «سید عباس عراقچی» معاون وزیر خارجه ایران پس از انتخابات آمریکا تلاش کرده از طریق واسطه‌هایی این پیام را به «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب (به گفته رسانه‌های آمریکایی) منتقل کند که آمریکا قبل از شروع هر گونه مذاکره، باید بدون پیش شرط به برجام بازگردد.

هشدار گوترش درباره بحران گرسنگی در یمن

«آنتونیو گوترش»، دبیر کل سازمان ملل، روز جمعه شورای امنیت سازمان ملل را از تصمیم خود برای انتصاب «نیکلای ملادینوف» به عنوان نماینده خاص سازمان ملل در امور لیبی مطلع کرد.

وی همچنین درباره اوضاع یمن هشدار داد و گفت: «یمن با خطر بدترین بحران گرسنگی که جهان طی چند دهه گذشته شاهد آن بوده، مواجه است.»

دبیر کل سازمان ملل اضافه کرد: «تشدید بحران یمن به دلیل کاهش شدید کمک‌ها و شکست در حمایت خارجی از اقتصاد این کشور بوده است.» همچنین تشدید اوضاع در یمن به دلیل ادامه درگیری و جلوگیری از امدادرسانی به مردم این کشور بوده است.

رایزنی امارات و کره جنوبی درباره همکاری های هسته ای

وزارت خارجه کره جنوبی اعلام کرد، سئول و ابوظبی دور سوم رایزنی ها درباره همکاری های هسته ای با یکدیگر را به صورت ویدئو کنفرانس برگزار کردند.

«لی تیه هو» معاون دوم وزیر خارجه کره جنوبی و «سهیل بن محمد فرج فارس المزروعی» وزیر انرژی و زیرساخت امارات در جریان این ویدئو کنفرانس حضور داشتند.

مسئولان ابوظبی و سئول درباره تکمیل ساخت نیروگاه هسته ای «براکه» به عنوان یک هدف مشترک رایزنی و در خصوص تداوم همکاری های دوجانبه در این زمینه به توافق رسیدند. مرحله چهارم این رایزنی ها سال آینده میلادی در کره جنوبی برگزار خواهد شد.

امارات اخیراً از احداث نخستین نیروگاه هسته‌ای در سطح کشورهای عربی به نام «براکه» خبر داد که پروژه ساخت این نیروگاه در سال 2012 با همکاری مهندسان کُره‌ای کلید خورد. شرکت کره‌ای «کپکو» (Korea Electric Power Corporation) پیمانکار اصلی نیروگاه یادشده است و وظیفه طراحی، ساخت و راه‌اندازی نیروگاه براکه را بر عهده دارد.

تصویب قطعنامه حق تعیین سرنوشت مردم فلسطین در سازمان ملل

مجمع عمومی سازمان ملل متحد، پیش نویس قطعنامه حق مردم فلسطین در تعیین سرنوشت و حاکمیت بر سرزمین‌شان را تصویب کرد.

بر اساس این گزارش، سازمان ملل متحد روز پنجشنبه قطعنامه حمایت از حق مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت را با اکثریت آرا مورد تصویب قرار داد.

این قطعنامه در کمیته سوم کمیسیون امور اجتماعی، انسانی و فرهنگی سازمان ملل متحد و با اکثریت قریب به اتفاق آرا به تصویب رسید.

163 کشور به این قطعنامه رأی مثبت، 5 کشور رأی مخالف و 10 کشور رای ممتنع دادند.

رژیم صهیونیستی، آمریکا، جزایر مارشال و ایالات فدرال میکرونزی و نائورو کشورهایی بودند که به این قطعنامه رای مخالف دادند.

این قطعنامه ضمن تاکید بر حق فلسطینی‌ها برای تعیین سرنوشت خود از جمله حق برخورداری از یک کشور مستقل، از تمام کشورها، آژانس‌ها و سازمان‌های تحت مجموعه سازمان ملل متحد می‌خواهد از ملت فلسطین و همکاری با آنان برای رسیدن به حق سرنوشت خود در نزدیک‌ترین زمان ممکن حمایت کنند.

این قطعنامه همچنین بر ضرورت پایان هر چه سریع‌تر اشغالگری رژیم صهیونیستی که از سال 1967 آغاز شده است و همچنین تحقق عملیات صلح عادلانه، همیشگی و جامع میان فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها در چارچوب قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و طرح صلح عربی و با هدف ایجاد راهکار همیشگی برای حل نزاع بین دو طرف بر اساس راه حل تشکیل دو دولت تأکید دارد.

در همین راستا، «ریاض المالکی» وزیر امور خارجه تشکیلات خودگردان فلسطین از رای قاطع مجمع عمومی سازمان ملل در حمایت از تصویب این قطعنامه استقبال کرد.

کشته شدن شانزده داعشی در شمال عراق

«یحیی رسول» سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق از درگیری سرویس مبارزه با تروریسم با عناصر تروریستی داعش در استان کرکوک واقع در شمال این کشور خبر داد.

رسول با انتشار بیانیه‌ای خبر داد، نیروهای سرویس مبارزه با تروریسم شامگاه پنجشنبه در منطقه حد فاصل «وادی زغیتون» و «وادی الخناجر» واقع در استان کرکوک با عناصر داعش درگیر شدند.

پایگاه خبری «شفق نیوز» ضمن نقل این بیانیه گزارش داد، این عملیات بزرگ نیروهای مبارزه با تروریسم صبح امروز جمعه به پایان رسید و مقرهای داعش در این منطقه منهدم شد.

به گفته رسول، در این عملیات پس از درگیری در مقرهای مخفیانه داعش، شانزده تروریست کشته شد.

این فرمانده عراقی خاطرنشان کرد، شماری از عناصر، در درگیری مستقیم جان خود را از دست دادند و برخی از آنان نیز در پی حملات هوایی کشته شدند.

وی در پایان تأکید کرد، نیروهای عراقی پس از تفتیش مقرهای داعش، اسناد مهم و چند قبضه سلاح سبک و نیمه سنگین و ارزهای خارجی کشف و ضبط کردند.

دسترسی سریع