گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

یك قاضی دادگاه مطرح كرد: دخالت خانواده ها؛ دلیل اصلی طلاق

یک قاضی دادگاه بیان کرد: یکی از مسائلی اصلی که در طلاق بسیار اثرگذار است، دخالت خانواده ها است و شاهد هستیم یکی از زوجین خانواده اش را برای طلاق به همراه دارد. متاسفانه دخالت اعضای خانواده وضعیت اسفناکی را در طلاق ایجاد کرده است.

1397/05/24
|
14:45
|

برنامه «آوای قانون» رادیو گفت و گو با موضوع طلاق و با حضور دکتر ناصر فراقی قاضی دادگاه به روی آنتن رفت.

آوای قانون: درباره طلاق و علل وقوع آن توضیح دهید.

فراقی: طلاق زمانی اتفاق می افتد که یک ازدواج دائم صورت گرفته باشد زیرا طلاق مختص ازدواج های دائم است و این موضوع در ازدواج های موقت مطرح نیست. وقتی زن و شوهر با هم سازش ندارند، بخواهند عقدی که بینشان ایجاد شده را پایان دهند، طلاق به وقوع می پیوندد که در این حالت رابطه زناشویی و محرمیت از بین می رود.

آوای قانون: از نظر حقوقی انواع طلاق به چند دسته تقسیم می شوند.

فراقی: اگر از نظر شرع مقدس اسلام و حتی قانون هم بررسی کنیم، قانون گذار در قانون مدنی، دو نوع طلاق رجعی و بائن پیش بینی کرده است که هر کدام احکام خاص خودشان را دارند. طلاق خلع و مبارات از انواع طلاق های بائن هستند. در طلاق خلع زمانی که زوجه کراهت شدیدی از همسرش داشته باشد و به استناد همین کراهت بخواهد جدا شود، خلع گویند اما اگر این کراهت دو طرفه باشد، مبارات نامیده می شود.

آوای قانون: نقش مراکز مشاوره در عدم طلاق و تحکیم خانواده چگونه است؟

فراقی: مشاوره در هر امری به ویژه خانواده بسیار مهم است. مراکز مشاوره ای در مجتمع های دادگاه های خانواده وجود دارد اما کیفیت لازم را ندارد زیرا مشغله بسیار زیادی دارند و آنگونه که باید باشند، نیستند. به نظر می رسد تعداد مشاورین افزایش پیدا کند و تخصص های لازم را داشته باشند.

آوای قانون: آیا با حل شدن مشکلات اقتصادی، طلاق کاهش پیدا می کند یا باید مهارت های آئین همسرداری را ارتقاء دهیم؟

فراقی: طلاق علت های بسیار متعدد و پیچیده ای دارد و صرفا امور مالی نیست؛ البته مسائل مالی موثر هستند و حل مشکلات اقتصاد قطعا باعث کاهش طلاق خواهد بود. یکی از مسائلی اصلی که در طلاق بسیار اثرگذار است، دخالت خانواده ها است و شاهد هستیم یکی از زوجین خانواده اش را برای طلاق به همراه دارد. متاسفانه دخالت اعضای خانواده وضعیت اسفناکی را در طلاق ایجاد کرده است. البته ریشه خیلی از این دخالت ها بر اساس حسن نیت است اما راه را اشتباه می روند و از روی احساسات حرف می زنند.
یکی دیگر از علل طلاق، عدم آموزش همسرداری توسط زن و مرد است. خانواده ها یک خط قرمز کشیده اند و می گویند حریم شان باید رعایت شود و در این موضوع شکی نیست اما باید حد مشخص داشته باشند و نمی توان به خاطر خانواده، زندگی افراد از هم پاشیده شود. این حریم خانواده همچنین سبب شده است، مرد یا زن اطلاعی از مهارت های زندگی نداشته باشد یعنی نه مرد و نه زن روحیات طرف مقابل را نمی داند و یا در رابطه هایشان اطلاعات و آگاهی ندارند.
غیر از خانواده، سازمان ها و اشخاص حقوقی که می توانند در امر فرهنگ سازی حضور داشته باشند، باید ورود کنند و نسبت به آگاه سازی افراد اقدام کنند و حتی معتقدم باید در دبیرستان نسبت به این موضوعات آگاهی صورت بگیرد یعنی جنس مخالف را بشناسند. باید در دبیرستان و دانشگاه ها واحد درسی برای این موضوع وجود داشته باشد نه اینکه یک نمره درسی به آن داده شود و دانشجو آن را تنها حفظ کند. متاسفانه عدم فعالیت در این حوزه باعث شده جوانان اطلاعات کمی از طرف مقابل داشته باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی