گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

نگاهی انتقادی به وضعیت مناطق آزاد؛ شرکت های صوری حوزه پتروشیمی چگونه قانون را دور می زنند...!

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز اداره پلیس امنیت اقتصادی ناجا گفت: طبق اطلاعات دریافتی ما، مواد پتروشیمی در محیط بورس به فروش می رسند اما محل تحویل خوراک به شکل صوری و در مناطق آزاد اعلام می شود.

1398/10/23
|
08:45
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" با موضوع آسیب شناسی عملکرد مناطق آزاد با تمرکز بر قاچاق کالا و با حضور سرهنگ جلال امینی رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز اداره پلیس امنیت اقتصادی ناجا از شبکه رادیویی گفت و گو پخش شد.

سرهنگ امینی در آغاز مطلب جذب سرمایه گذاری خارجی، اشتغالزایی، تسهیل صادرات و تعاملات اقتصادی را از اهداف اصلی ایجاد مناطق آزاد برشمرد و گفت: سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری نیازمند ثبات نرخ تورم و هزینه و بازرگانی هستند اما آیا سرمایه گذاری لازم در این مناطق انجام شده و اشتغالزایی و محروم زدایی در این مناطق صورت گرفته است؟

وی با بیان اینکه هدف از ایجاد این مناطق، تسهیل صادرات بود و نه پایگاهی برای واردات کالا افزود: میزان تسهیل صادرات در مناطق آزاد باید بررسی و اعلام شود.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز اداره پلیس امنیت اقتصادی ناجا سه محور مهم قاچاق کالا، قاچاق ارز و فرار مالیاتی را در مناطق آزاد قابل بررسی دانست و بیان کرد: مناطق آزاد قوانین خاص خود را دارند، یعنی واردات هر کالایی در این مناطق به جز کالاهای ممنوعه مانند اسلحه و مشروبات الکلی آزاد است.

این مقام مسئول با اشاره به قانون استقرار پلیس امنیت اقتصادی ناجا در دو منطقه آزاد چابهار و قشم گفت: حضور فیزیکی پلیس طبق تدابیر هیئت رئیسه ناجا و ریاست پلیس امنیت اقتصادی ناجا در دستور کار قرار گرفته اما هم اکنون به خاطر عدم حضورمان در این مناطق امکان کمک برای نظارت و کنترل را نداریم.

سرهنگ امینی معافیت های کالای همراه مسافر را منشأ برخی سوء استفاده ها دانست و عنوان کرد: ناهماهنگی بین گمرک و منطقه آزاد، جاسازی در وسایل نقلیه، کمبود نظارت در حوزه خروج کالا از مناطق آزاد، خرید و فروش ارز از جمله عوامل موثر بر ورود کالای قاچاق از مناطق آزاد به داخل کشور می باشند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال محموله های لوازم خانگی جهت فروش در مناطق آزاد بدون پرداخت عوارض و با شگردهای مختلف، ترخیص قطعی می شوند.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز اداره پلیس امنیت اقتصادی ناجا گفت: عده ای کالاهای خود را بین مسافران توزیع و با پرداخت مبلغی به عنوان دستمزد به این افراد، از گیت های مسافری و کالا به دلیل نبود نظارت فنی عبور می کنند.

سرهنگ امینی با بیان اینکه وجود معافیت های مالیاتی باعث ایجاد برخی شرکتهای صوری شده افزود: به عنوان مثال طبق اطلاعات دریافتی ما، مواد پتروشیمی در محیط بورس به فروش می رسند اما محل تحویل خوراک به شکل صوری توسط این شرکت ها و در مناطق آزاد اعلام می شود.

رئیس پلیس مبارزه با قاچاق کالا و ارز اداره پلیس امنیت اقتصادی ناجا با اشاره به تردد روزانه مسافران اتباع کشورهای همسایه در مناطق آزاد گفت: در برخی مناطق بین 500 تا 600 نفر در روز تردد می کنند و متاسفانه کالاهای اساسی تا مبلغ دو هزار یورو خارج می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی