گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

كارشناس امور مالیاتی: درآمدهای مالیاتی؛ عامل کسری بودجه امسال است/ لزوم ورود شورای سران قوا

یزدی زاده با اشاره به راهکارهای تأمین کسری بودجه در سال 99 بیان کرد: تغییرات نظام مالیاتی حتماً باید بر عهده شورای سران قوا گذاشته شود تا معطّل تغییر قوانین و فرآیند طولانی آن نباشیم.

1399/02/01
|
11:00
|

برنامه "گفت و گوی اقتصادی" رادیو گفت و گو با موضوع چالشهای کسری بودجه 99 و در ارتباط تلفنی با علی خضریان نماینده منتخب مردم در مجلس یازدهم و دکتر محمدرضا یزدی زاده کارشناس مسائل اقتصادی و مالیاتی و از مدیران اسبق سازمان امور مالیاتی روانه آنتن شد.

خضریان ضمن مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: یک اقدام عملی که دولت باید در راستای رفع معضل کسری بودجه انجام دهد واقع بینانه کردن بودجه است.

نماینده منتخب مردم در مجلس یازدهم شورای اسلامی افزود: غیرواقعی بودن ابعاد مختلف بودجه 99 به ویژه کسری بودجه در همان زمانی که تحویل مجلس می شد قابل پیش بینی بود البته نمایندگان ایراداتی در این قضیه مطرح کردند اما متاسفانه دولت توجهی نداشت.

وی به راهکارهای عملی برای کنترل و کاهش کسری بودجه اشاره و اظهار داشت: یک راهکار، افزایش صحیح درآمدهای غیرنفتی دولت است، ما در این شرایط باید دقیق تر و با سرعت عمل بیشتری حوزه مالیات ها را شفاف کنیم و توان درآمدی دولت را از دهک های بالا افزایش دهیم.

خضریان همچنین مقابله با قاچاق و تأمین ارز را راهکاری مهم در جهت افزایش درآمدهای داخلی کشور برشمرد و اضافه کرد: ما باید اقتصادِ ارز دولتی را به جای کالاهای مصرفی به کالاهای واسطه ای تخصیص دهیم تا ضمن رشد درآمد ملی، درآمد دولت نیز افزایش یابد.

نماینده منتخب مردم در مجلس یازدهم شورای اسلامی ضرورت تسهیل صادرات غیرنفتی در شرایط کنونی را یادآور شد و گفت: ما تسهیل صادرات را باید از امسال شروع کنیم تا در سالهای بعدی با مشکل کسری بودجه مواجه نشویم.

خضریان همچنین با اشاره به راهکاری برای مشکل کاهش فروش نفت ایران مطرح کرد: عرضه نفت در بورس داخلی با ارز ریال و کمک دانشگاهیان به گسترش مینی پالایشگاه ها می تواند در خنثی کردن اثر تحریم های نفتی موثر باشد.

همچنین در ادامه، یزدی زاده پیش بینی درآمدهای دولت در قانون بودجه سال 99 را دور از واقعیت و غیرواقعی خواند و گفت: رشد درآمدی ِپیش بینی شده برای دولت بسیار زیاد است و با توجه شرایطی که هم اکنون به وجود آمده قطعاً 10 تا 12 درصد در حوزه درآمد های مالیاتی دولت دچار کسری بودجه خواهیم شد.

وی افزود: نسبت مالیات به تولید ناخالص ملی در ایران حدود 8 درصد است و حتی اگر مانند کشور پاکستان به نسبت 15 درصد می رسیدیم بودجه کشورمان از دیگر درآمدها مستقل می شد.

وی با انتقاد از سیاست های نادرست بانکی و مالیاتی بیان کرد: اقتصاد ایران پنجاه سال است که با سرطان تورم دست و پنجه نرم می کند که باعث شکاف طبقاتی و ثروتی شدیدی نیز شده است اما متاسفانه هیچ گاه به مالیات بر ثروت توجهی نکردیم و این بزرگترین فاجعه است.

این کارشناس امور مالیاتی با انتقاد از نبود اراده کافی در مجلس و دولت برای تحقق "مالیات بر ثروت" افزود: تنها و بهترین منبعی که می توان روی آن حساب باز کرد مالیات بر ثروت است چراکه باعث کاهش اختلاف طبقاتی و کاهش فشار بر طبقات ضعیف جامعه خواهد شد.

یزدی زاده با ابراز تاسف از اینکه کمیسیون تلفیق مجلس طرح اولیه برای مالیات بر املاک بالای پنج میلیارد تومان و اتومبیل های بالای 300 میلیون تومان را نابود و خنثی کرد افزود: متاسفانه یا دقت کافی در این خصوص وجود نداشت و یا اینکه مسائل دیگری در میان بود که اجازه انجام این کار را ندادند.

وی از مدیران اسبق سازمان امور مالیاتی کشورمان است در ادامه با اشاره به سهم ناچیز مالیات اصناف در درآمدهای مالیاتی دولت گفت: مالیات اصناف فقط حدود 8 درصد درآمدهای مالیاتی را تأمین می کند و به همین خاطر مشکلی را حل نخواهد کرد.

کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به افزایش هزینه های دولت و کاهش درآمدهای مالیاتی دولت در سال جاری اظهار داشت: ما در این شرایط باید به ظرفیت های موجود در کشورمان توجه کنیم و از این طریق کسری بودجه را تأمین کنیم.

وی توجه به اقتصاد زیرزمینی را لازمه تأمین درآمدهای مالیاتی دانست و گفت: ما باید تراکنش های اقتصادی را که هیچ ردی از آن باقی نمی ماند شفاف کنیم و این مهم جز با کمک بانک مرکزی ممکن نیست.

یزدی زاده با اشاره به راهکارهای تأمین کسری بودجه در سال 99 بیان کرد: تغییرات نظام مالیاتی حتماً باید بر عهده شورای سران قوا گذاشته شود تا معطّل تغییر قوانین و فرآیند طولانی آن نباشیم و این شورا هم با در نظر گرفتن ظرفیتهای واقعی کشور و تعریف پایه های جدید مالیاتی تغییرات لازم را ایجاد کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی