گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

عضو هیئت مدیره انجمن بهره وری: استراتژی بهره‌وری نداریم

نائب رئیس کنفدراسیون صنعت ایران، وجود چندین دستگاه بهره‌ور در ایران را نشانه‌ی نبود یک استراتژی در حوزه بهره‌وری دانست.

1399/03/01
|
14:52

به گزارش "سرویس اقتصادی" سایت رادیو گفت وگو، نصر الله فلاح نائب رئیس کنفدراسیون صنعت ایران و عضو هیئت ویژه انجمن صنایع ایران و دکتر محمدعلی مهدوی ظفرقندی عضو هیئت مدیره انجمن بهره وری و رئیس مرکز تحقیقات و آموزش عالی توسعه مدیریت در برنامه "گفتگوی اقتصادی" درباره بهره وری گفتگو کردند.

فلاح ارتقای بهره وری در حوزه صنایع را ضروری برشمرد و گفت: از جمله عوامل برتری صنایع در بازارهای رقابتی، بالا بودن سطح بهره‌وری در تمام منابع و نهاده‌های تولید است.

وی بهره‌وری را نیازمند انگیزه‌های قانونی دانست و افزود: ما در بخش قانونی حوزه بهره‌وری دچار مشکلاتی هستیم.

نائب رئیس کنفدراسیون صنعت ایران تصریح کرد: هر یک از نهاده‌های تولید شامل مواد، انرژی، نیروی انسانی و تکنولوژی با محدودیت‌های خاصی مواجهند که اثر این محدودیتها در بخش بهره وری آشکار می‌شود.

وی در ادامه از توجه قانون به سن و سابقه و مدرک تحصیلی نیروی کار و بی توجهی به کارایی و بهره وری به عنوان یک محدودیت قانونی تعبیر کرد.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع ایران همچنین پایین بودن قیمت‌های حامل انرژی را هم از عوامل پایین بودن ارتقای بهره وری در ایران دانست.

فلاح اظهار کرد: گرچه بخش خصوصی توجه بیشتری به بهره وری دارد اما متاسفانه عوامل بیرونی بهره وری را تحویل نمی‌گیرند.

در ادامه، مهدوی فعالیت‌های ایران در مواجهه با کووید19 طی سه ماه اخیر را بهره ورانه و مثبت ارزیابی کرد و گفت: تنها کشورهایی از آسیب‌های کووید19 عبور کردند که بهره وری بالایی در اقتصاد داشتند.

وی بهره وری را نیازمند یک ذهن بهره ور و استراتژی بهره وری دانست و افزود: وجود چندیدن دستگاه بهره ور در ایران نشانه نبود استراتژی بهره وری است درصورتیکه کلیه رفتارهای فردی، خانوادگی، سازمانی، اجتماعی و کشوری باید متناسب با استراتژی بهره وری باشند.

عضو هیئت مدیره انجمن بهره وری با اشاره به میزان بهره وری در بخشهای مختلف کشور اظهار کرد: اولین جایی که توجهی به بهره‌وری نمی‌شود در دولت و به طور کلی حاکمیت است. دومین بخش شبه دولتی‌ها و بنیادها مانند ستاد اجرایی فرمان امام (ره)، آستان قدس رضوی و اوقاف است.

وی از بخش عمومی مانند شهرداری‌ها، سازمان تامین اجتماعی، سازمان بازرسی کشور و سازمان پشتیبانی نیروهای مسلح هم به عنوان سومین بخشی معرفی کرد که بی توجهی کامل به بهره وری می‌شود.

مهدوی در ادامه گفت: چهارمین بخشی که وضعیت بهره وری در آن به شدت بد است بخش خصوصی، پنجمین بخش خصوصی رانتی است و بخشی هم که بهره وری در آن معنایی ندارد تعاونی‌ها هستند اما تنها بخشی که در حوزه بهینه سازی انرژی بر مشکلات کووید 19 فائق آمده بخش خصوصی واقعی است.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش عالی توسعه مدیدیت یادآور شد: ما در بازه زمانی سالهای 1382 تا 1392 حدود صدهزار چاه کشاورزی را برق دار کردیم که اگر نگوییم خیانت بوده قطعا بزرگترین اشتباه در حوزه بهره‌وری بخش کشاورزی بود.


دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی