گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

اكبری: دولت بزرگترین عامل اتلاف انرژی/مردم بی تقصیرند

رئیس اندیشگاه تحلیلگران انرژی وزارت علوم گفت: طبق آمارها 60 درصد انرژی توسط خود دولت هدر می رود و مردم نقشی در این رابطه ندارند.

1399/03/01
|
16:18

به گزارش "سرویس اقتصادی" سایت رادیو گفت و گو، دکتر محمدرضا اکبری رئیس اندیشگاه تحلیلگران انرژی وزارت علوم و کارشناس انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام و سعید مسگری پژوهشگر مرکز پژوهشی آرا در برنامه "گفتگوی اقتصادی" درمورد بهره‌وری گفتگو کردند.

اکبری در رابطه با علت ضریب پایین اثرگذاری بهره وری در کلان اقتصاد گفت: مشکل اصلی بهره وری در ایران به ساختارها برمی گردد.

وی با بیان اینکه ساختار حکمرانی کشور در حوزه سیاسی و اقتصادی از پایین بودن بهره وری رنج می برد افزود: بخش قابل توجهی از بهره وری پایین در حوزه انرژی هم به همین ساختارهای موجود برمی گردد.

کارشناس انرژی مجمع تشخیص مصلحت نظام با تصریح بر اینکه دو وزارتخانه نفت و نیرو بیشترین اتلاف انرژی را دارند گفت: جالب اینکه همین دو وزارتخانه متولی بهینه سازی انرژی هم شده اند!

اکبری گفت: ما همیشه نوک پیکان را به سمت مردم می بریم درصورتیکه طبق آمارهای موجود 60 درصد انرژی توسط خود دولت اتلاف می شود و مردم نقشی در این رابطه ندارند.

رئیس اندیشگاه تحلیلگران انرژی وزارت علوم معتقد است که سیاستهای قیمتی سود و زیان شرکتها را شفاف تر می کند اما در ایران به دلیل وابستگی قیمت حامل های انرژی به نرخ دلار فشار زیادی به این حوزه وارد می شود.

وی توجه به سیاست های غیر قیمتی در کنار سیاست های قیمتی را ضروری خواند و بر آن تاکید کرد.

اکبری با انتقاد از اینکه راندمان نیروگاه های خصوصی و دولتی یکسان است گفت: به نظرم اصلاح رابطه مالی با خوراک انرژی از آزادسازی قیمتها ضروری تر است.

در ادامه، مسگری بهره وری را موضوعی پیچیده و چند بعدی دانست که عوامل مختلفی بر آن تاثیرگذارند.

این پژوهشگر ارتقای بهره وری را در گرو رویکرد سیستمی و در قالب ساختارهای اقتصادی دانست و گفت: متاسفانه در کشور ما معمولا نگاه ها به این حوزه فردی و صرفا در قالب آموزش و فرهنگ سازی است.

وی بر این باور است که اقتصاد نفتی و دولتی از جمله عوامل نرخ پایین بهره وری در ایران هستند چراکه با این منابع ارزان مدیران ما عادت کرده اند که به فکر بهره وری نباشند.

مسگری با اظهار اینکه مهم ترین ضعف بنگاه ها در حوزه بهره وری به حوزه انرژی و منابع انسانی برمی گردد افزود: تا زمانی که انرژی را با قیمت های پایین در اختیار بنگاه ها قرار دهیم نمی توان از آن ها انتظار بهره وری بالایی داشت.

وی هدفمندسازی واقعی یارانه ها را امری ضروری خواند و گفت: نظام حقوق و دستمزد نیازمند اصلاحات ساختاری است چراکه حقوق ثابت کارایی کارمندان و مدیران را کاهش می دهد.

این پژوهشگر از دولت و مجلس درخواست کرد که اصلاح ساختارها در حوزه اقتصادی را به جد پیگیری کنند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی