گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

رئیس اسبق سازمان خصوصی سازی مطرح كرد قانون خصوصی‌سازی درست اجرا نشده است

رئیس اسبق سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به اینکه قانون اجرا شده برای خصوصی‌سازی مطابق اصل 44 قانون اساسی بود به طرح این موضوع پرداخت که بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی خصوصی سازی این قانون درست اجرا نشد.

1399/04/04
|
13:51

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، غلامرضا حیدری کرد زنگنه رئیس اسبق سازمان خصوصی‌سازی در برنامه گفتگوی اقتصادی با موضوع «بررسی روند خصوصی‌سازی و واگذاریها، پرونده کشت و صنعت مغان» گفت: این قانون شرایط را برای واگذاری به صندوق‌های بازنشستگی، شبه دولتی‌ها، خصولتی‌ها و موسسات عمومی و نهادها آزاد گذاشته بود. آنها می‌توانستند در واگذاری‌ها شرکت‌های دولتی را بخرند و این مجموعه‌ها هم خریدار اصلی بودند. البته بخش‌خصوصی‌مان هم خرید می‌کرد اما خریدی که عمده باشد و بتواند با موسسات عمومی و نهادها رقابت کند، نبود.

صندوق‌های بازنشستگی شرکت دولتی بخرند خوب است

وی افزود: بیشتر خریدها از طرف نهادها و موسسات عمومی بود. البته اشکالی هم ندارد صندوق‌های بازنشستگی خرید کند، چون مالکیت مردمی دارد و مدیریت آن با دولت است. آن زمان هم توصیه کردیم این وضعیت مالکیت مردمی و مدیریت دولتی‌شان را اصلاح کنید اما در کل خریدن شرکت‌های دولتی توسط اینها خوب است و اصلاح مدیریت آن به نفع کشور است.
وی ادامه داد: در کشورمان به علت ساختار اشتباهی که وجود دارد و نه مجلس و دولت نمی‌خواهند اصلاح کنند، این ایراد به خصوصی سازی هست و اعتراض‌ها وارد است.

دو سوم قانون خصوصی سازی اجرا نشد
در بخش دیگری حیدری کرد زنگنه گفت: قوانین هیچ مشکلی نداشته است، سیاست‌های ابلاغی برای خصوصی سازی هم بر اساس اصل 44 قانون اساسی بوده‌اند. این سیاست در سال84 ابلاغ شد. اما دو سوم قانون اجرا نشد در حالی که هدف این بود که با توجه به ساختار دولت، این نهاد کوچک شود.
رئیس اسبق سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه این همه شرکت‌هایی که واگذار شده است سررشته‌اش در خصوصی سازی است، گفت: از فولاد مبارکه، بانک‌ها، بیمه‌ها، پتروشیمی‌ها و مپنا شرکت‌هایی که واگذار شدند همه به بورس آمدند.

مطامع خاص در بعضی شرکت‌های دولتی
وی در بخش دیگری گفت: در بعضی شرکت‌ها مطامع خاصی وجود دارد، در بعضی استان‌ها و شهرستان‌ها شرکت‌ها حیات خلوت استانداران، نمایندگان و امام جمعه‌ها بودند اینها وقتی به بخش خصوصی داده می‌شود دیگر نمی‌توانند به عنوان حیات خلوت استفاده کنند.
رئیس اسبق سازمان خصوصی سازی در بخش پایانی گفت: خصوصی سازی بد انجام نشده است، وقتی یک شرکت دولتی به بخش خصوصی می‌آید رانت‌ها و امتیازهای آن از بین می‌رود.

ورود رهبری گره سهام عدالت را باز کرد
حیدری کرد زنگنه با بیان اینکه قانون اجرا نشده است، به طرح این موضوع پرداخت که در دولت‌های قبل و کنونی موضوع سهام عدالت مورد توجه قرار نگرفت و بین مجلس و دولت هم پاسکاری‌هایی صورت می‌گرفت، در حالی که در نهایت این موضوع با ورود رهبر معظم انقلاب اسلامی حل شد و در دولت و مجلس هیچ کاری نمی‌کردند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی