گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

از رادیو گفت و گو بشنوید؛ 57 میلیارد تن ذخایره بالقوه معدنی؛ سرمایه خفته ایران

برنامه گفتگوی اقتصادی، دهم تیر ظرفیت‌های اقتصادی معادن در ایران به مناسبت روز صنعت و معدن را بررسی می‌کند.

1399/04/10
|
07:40

به گزارش روابط عمومی رادیو گفت و گو، گفتگوی اقتصادی یکی از مهم ترین و پرمخاطب‌ترین برنامه های این شبکه رادیویی است که با محوریت طرح مباحث اقتصادی روز ایران و جهان، همچنین تحلیل و بررسی موضوعات مختلف اقتصادی با حضور کارشناسان به سمع مخاطبان می رسد.

برنامه گفتگوی اقتصادی دهم تیر با حضوردکتر بهرام شکوری(رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران)، مهندس سجاد غرقی(نایب رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران)، دکتر مهدی غضنفری(وزیر اسبق وزارت صنعت، معدن و تجارت)، دکتر مهدی کرباسیان(معاون وزیر سابق صمت و رئیس سابق سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران) و مهندس محمد سپهر(سخنگوی ایمیدرو) موضوع ظرفیتهای اقتصادی معادن در ایران را بررسی می کند.

ایران با دارا بودن حدود 68 نوع ماده معدنی (غیرنفتی)، 37 میلیارد تن ذخایر کشف شده و 57 میلیارد تن ذخایر بالقوه در میان 15 قدرت معدنی جهان جای گرفته و یکی از کشورهای غنی از حیث دارایی‌های معدنی به حساب می‌آید. این درحالیست که تولیدات معدنی تنها 0.6 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور را تشکیل می‌دهد. همچنین ایران 7 درصد معادن جهان را دارا می‌باشد.ارزش برآورد شده ی این ذخایر معدنی نیز معادل 1400 میلیارد دلار است.

با توجه به وجود ذخایر گسترده معدنی و با در نظر گرفتن پیوندهای بسیار قوی و طولانی بین فعالیت‌های معدنی با طیف وسیعی از صنایع و خدمات کشور، ‌ توسعه معادن و صنایع معدنی می‌تواند سهم تعیین‌کننده‌ای در بهبود رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال ایفا کند و ضمن ایجاد درآمد ارزی و ریالی زایدالوصف برای کشور، به توسعه مناطق کم برخوردار کشور هم کمک کند.

گفتنی است گفتگوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه ساعت14:30روی موج اف ام ردیف 5/103 مگاهرتز به صورت زنده با بررسی و تحلیل موضوعات روز تقدیم مخاطبان فرهیخته رادیو گفت و گو می‌شود.

علاقمندان می‌توانند از طریق شماره تماس 27861035 و سامانه پیامکی 300001035 با این برنامه و دیگر برنامه های رادیو گفت و گو در ارتباط باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی