گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

به نام تجارت به کام دولت؛ 18هزار کارت بازرگانی بیت المال را بلعید

استاد دانشگاه با طرح این موضوع که 20هزار کارت بازرگانی صادر شده وتنها 2هزار کارت تعهدشان را انجام دادند خواستار پاسخگویی دولت درباره صدور این کارتها شد.

1399/04/10
|
08:46

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت و گو، سید احمد قاسمی کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه در برنامه گفت و گوی اقتصادی با موضوع «ارزهایی که به خانه بر نمی گردند» با اشاره به موضوع ابزارهای کنترل ریسک توسط دولت گفت: یک مشکل دولت همین ابزار کنترل است وقتی نیروی انسانی و کنترل فیزیکی به عنوان ابزار کنترل به خدمت گرفته می شوند حاصل آن همین موضوعاتی می شود که درباره برنگشتن ارزهای صادراتی شنیده می شود.

*نظارت هوشمند نیست

وی افزود: مقامات دولتی پاسخ نمی دهند که چرا تعداد 20 هزار کارت بازرگانی صادر کرده اند. [اشاره به اینکه با تعدادی از این کارتها افرادی سوء استفاده کردند.]
این استاد دانشگاه سپس گفت: وقتی نظارت فیزیکی بشود، طبیعی است که این اتفاق ها بیفتد.
وی با بیان اینکه در بانک ها این همه فساد رخ می دهد، ادامه داد: نوع نظارت مان هنوز هوشمند نشده است، انواع دم و دستگاه را گذاشتیم اما می خواهیم چه چیزی را کنترل کنیم.
این استاد دانشگاه تأکید کرد: بخش اقتصاد باید در اختیار بخش خصوصی باشد. لازم است بخش فعالیت های تجارتی از دولت به بخش اتاق بازرگانی سپرده شود. همچنین طرح ها، لوایح مجلس هم لازم است توسط اتاق بازرگانی تدوین شود چرا که این بخش مشغول تجارت است.

*بخش خصوصی ارز را بر می گرداند

قاسمی با نادرست خواندن اینکه از یک بنگاه بخش خصوصی بپرسیم آیا ارزهای ناشی از فعالیت های صادراتی اش را باز می گرداند گفت: مشخص است که این فرد ارز را بر می گرداند چرا که باید حقوق کارمندانش را بدهد، همچنین فعال بخش خصوصی یکسری تعهد دارد.
این استاد دانشگاه با بیان اینکه از میان 20 هزار کارت بازرگانی صادر شده فقط 2 هزار کارت بازگشت سرمایه داشته اند، ادامه داد: افراد دولتی باید پاسخگوی صدور این کارت ها باشند.
قاسمی سیاستگذاری براساس چند پایه پولی را نادرست عنوان کرد و خواستار مشخص شدن نظام اقتصادی در ایران شد. [اشاره به اینکه معلوم شود براساس کدام نظام اقتصادی دولتی، خصوصی، باز، بسته و... قرار است عمل شود.] و به طرح این موضوع پرداخت که باید معلوم شود نوع نظام اقتصادی مان چیست.

*دست اندازی دولت در اقتصاد غلط است

وی تأکید کرد: هر نوع دست اندازی دولت در نظام اقتصادی همچون دست بردن در طبیعت نادرست است،
این کارشناس اقتصادی در ادامه به موضوع کوچک سازی دولت پرداخت و با ساده عنوان کردن راه آن گفت: اتاق بازرگانی اگر تأسیس شده، انجمن حمایت از مصرف کنندگان اگر تأسیس شده است و بخش های تشکلی دیگر، چون لازم است تدوین قوانین را به خودشان بسپاریم، مطمئن هستم، در 90 درصد آنها بهتر عمل می کنند.
این استاد دانشگاه در بیان یک وجه تمایز میان بخش دولتی و خصوصی در موضوع فعالیت های صادراتی این طور عنوان کرد: اینکه 90 درصد ارزهای صادراتی برگشت نشده در بخش دولتی بوده است اهمیت ندارد. چون در این بخش سود اهمیت ندارد. اما در بخش خصوصی سوددهی اهمیت دارد و همچنین برای بخش خصوصی رضایت کارمندان مهم است. برای بخش خصوصی توان ادامه تعهدها مهم است.

*نظارت هوشمند توسط بخش خصوصی قابل اعمال است

وی با بیان اینکه کنترل باید ارگانیک و طبیعی و استاندارد باشد، گفت: کنترل هوشمند توسط بخش خصوصی است. اگر مدیریت پروژه را به بخش خصوصی بدهیم این موضوع درست است. در تمام کشورها مباحث بخش خصوصی در اختیار خودشان است.
قاسمی با بیان اینکه نظارت دولت بر خودش بی مورد است به طرح این موضوع پرداخت که از مجموع وام هایی که دولت –بانک- پرداخت کرده است کمتر از 5 درصد آن در بخش اشتغال بوده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی