گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

حیدری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ احتمال پیگیری فعالیت‌های بازرگانی در نهاد ریاست جمهوری

عضو هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صمت گفت: دولت شاید فعالیت‌های وزارت بازرگانی را در نهاد ریاست جمهوری دنبال کند.

1399/07/07
|
14:00
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر خلیل حیدری، عضو هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صمت در برنامه «گفتگوی اقتصادی» گفت: ما طی صد سال اخیر تقریباً هر ده سال یکبار ادغام یا انتزاع در حوزه بازرگانی و صنعت را تجربه کرده‌ایم.

وی افزود: موافقان ادغام مسئله لزوم رفع تضاد سیاست‌گذاری‌ها و توجه به منافع دو بخش بازرگانی و صنعت در کنار هم را مطرح می‌کنند و موافقان انتزاع هم مشکل افزایش حجم فعالیت‌های اقتصادی و بی نظمی در تصمیم‌گیری و فدا شدن بخشی به نفع بخش دیگر را علت ضرورت تفکیک می‌دانند.

حیدری با اشاره به نتایج مطالعه و بررسی تجربه بیش از صد کشور دنیا درباره ادغام و انتزاع وزارت صنعت و بازرگانی توسط این موسسه اشاره و بیان کرد: کشورهای مختلف به اقتضای شرایط خود تصمیم‌گیری می‌کنند؛ یعنی صنعت و بازرگانی در برخی کشورهای پیشرفته و حتی در حال توسعه از هم جدا و در تعدادی از کشورها هم به صورت ادغام شده هستند.

وی افزود: دولت از سال 1396 به این جمع‌بندی رسید که این دو وزارتخانه باید از هم تفکیک شوند که نهایتاً هم مخالفت شد، البته هنوز هم دولت بر این اعتقاد است و لذا ممکن است به دلیل مخالفت مجلس با این قضیه، فعالیت‍‌های وزارت بازرگانی را در نهاد ریاست جمهوری دنبال کند.

عضو هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صمت گفت: طبق مطالعات صورت گرفته، 90 درصد صنایع ایران انحصاری‌اند که این دلیل گرفتاری عظیم بخش صنایع کشور است، از طرف دیگر هم وزیر این وزارتخانه باید تمام تمرکزش را روی صنعت قرار دهد و لذا از بخش بازرگانی غافل می‌شود.

حیدری گسترش دیپلماسی تجاری توسط رایزنان بازرگانی ایران در خارج از مرزها را ضروری دانست و افزود: موفقیت رایزنان بازرگانی ما در دنیا نیازمند مطالعات دقیق درباره نیازهای اقتصادی کشورهای مختلف و بررسی ظرفیت‌های ایران است اما متاسفانه همه دغدغه ما متمرکز بر بخش صنعت شده و توجه خاصی به این مسئله نداریم.

وی بر این باور است که معاونت بازرگانی می‌تواند به صورت موقت این کاستی را پر کند و البته تا زمانی که در مجلس بهترین گزینه (تفکیک یا ادغام) انتخاب شود.

عضو هیئت علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صمت اظهار کرد: هر دولتی بر اساس شرایط موجود ساز‌و‌کارهایی را تعیین و اجرایی می‌کند، لذا ما هم باید به دولت اجازه دهیم که با سازوکار تشخیصی خودش کار را پیش ببرد و البته پاسخگو هم باشد.دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی