گفت و گوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اقتصادي

از رادیو گفت‌وگو دنبال كنید؛ استقلال بانک مرکزی و الزامات آن

برنامه گفتگوی اقتصادی، پنجم اسفند ماه موضوع " استقلال بانک مرکزی و الزامات آن" را با حضور کارشناسان مورد بررسی قرار می‌دهد.

1399/12/05
|
09:46
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، در مقدمه قانون اساسی، اقتصاد وسیله‌ای برای رفع نیازهای انسان در جریان رشد تکامل او معرفی شده است. بنابراین، اقتصاد بی تردید یکی از مهم ترین موضوعاتی است که در تمام سطوح جامعه، تا انتهایی ترین لایه‌های آن را از حیث تاثیرات معیشتی و ساختار اجتماعی، تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

از این روست که رادیو گفت‌وگو با طراحی برنامه‌ای با عنوان «گفتگوی اقتصادی» پرداختن به موضوعات این عرصه را با میزان تاثیر گذاری بر تمام سطوح، که از درجه حساسیت خاصی برخوردار است مورد توجه قرار داده است.

گفتگوی اقتصادی با هدف تقویت رویکرد عقلانیت، ارائه گفت و گو‌های چالشی و مناظره‌ای را در حوزه اقتصاد با توجه به سه اصل نقد، تبیین و ارائه راهکار در دستور کار خود قرار داده است تا با اقامه ادله به راهکاری مناسب دست یابد.

این برنامه یکی از مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین برنامه‌های این شبکه رادیویی است که با محوریت طرح مباحث اقتصادی روز ایران و جهان، همچنین تحلیل و بررسی موضوعات مختلف اقتصادی با حضور کارشناسان به سمع مخاطبان می‌رسد.

بانک مرکزی به نهادی اطلاق می شود که مسئولیت کنترل سیستم پولی کشور را بر عهده دارد. بانک مرکزی یک بانک تجاری نیست و نرخ بهره، میزان پول در گردش، تورم و حتی بیکاری و توزیع درآمد را می تواند در اهداف فعالیت خود قرار دهد. در برخی از کشورها این بانک به عنوان بازوی پولی دولت عمل می کند، ولی در برخی از کشورها این بانک مستقل از دولت و سیاست های دوره ای دولت ها به اهداف کلان خود می پردازد.

استقلال بانک مرکزی به این معناست که بانک مرکزی بتواند سیاست های پولی و اعتباری را فارغ از هرگونه فشار سیاسی دولت و بر اساس مصالح اقتصادی تنظیم و اجرا کند و در قبال آن نسبت به نتایج این سیاست ها پاسخگو باشد. شواهد تجربی بسیاری مبنی بر وجود رابطه منفی بین استقلال بانک مرکزی و تورم در کشور های توسعه یافته به دست آمده است، در حالی که در کشور های در حال توسعه به علت مشکلات ساختاری و نهادی بسیار، هیچ گونه رابطه معنی داری بین این دو متغییر یافته نشده است.

برنامه گفتگوی اقتصادی پنجم اسفند ماه با حضور دکتر یوسف کاووسی (مدیرکل اسبق بازرسی بانک مرکزی) به بررسی " استقلال بانک مرکزی و الزامات آن" می‌پردازد.

گفتنی است گفتگوی اقتصادی شنبه تا چهارشنبه از ساعت14:30 تا 15:30 روی موج اف‌ام ردیف 103/5 مگاهرتز به صورت زنده با بررسی و تحلیل موضوعات روز تقدیم مخاطبان فرهیخته رادیو گفت و گو می‌شود.

شبکه رادیویی گفت و گو از طریق گیرنده‌های دیجیتالی، رادیو نما، اپلیکیشن‌ ایرانصدا و تارنمای شبکه به آدرس www. radiogoftogoo. ir نیز قابل دریافت است.

همچنین علاقمندان می‌توانند از طریق شماره تماس 27861035 و سامانه پیامکی 300001035 با این برنامه و دیگر برنامه‌های رادیو گفت و گو در ارتباط باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اقتصادی