صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: جهاد دانشگاهی باید ارتباط خودش را با دیگر مراکز علمی و نهادهای تاثیرگذاری که جایگاه قانونی دارند، بیش از گذشته کند، زیرا این موضوع باعث افزایش اثرگذاری جهاد دانشگاهی می شود.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع اهداف و دستاوردهای جهاد دانشگاهی در عرصه های فنی و کشاورزی و با حضور دکتر حمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی روانه آنتن شد.

حمایت میرزاده در آغاز با بیان اینکه جهاد دانشگاهی از ابتدای انقلاب، توانسته است جمعی از جوانان کارآفرین، خوش فکر و صاحب ایده را دور هم جمع کند، گفت: جهاد دانشگاهی توانسته است مسئله ها و اولویت های کشور را مورد توجه قرار دهد و روی حل آن مسائل تمرکز کند که این ستودنی و بسیار ارزشمند است.

این نماینده مجلس بیان کرد: مجلس در اسناد بالادستی از جمله برنامه پنج ساله توسعه ظرفیت های خوبی برای فعالیت هایی که در راستای ماموریت های جهاد دانشگاهی است، برای دستگاه های دولتی و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مراکز علمی گنجانده است و جهاد دانشگاهی می تواند ارتباط تنگاتنگی با این مراکز داشته باشد و از ظرفیت های اعتباری بودجه و قوانین برای حل مسئله های کشور استفاده کند.

وی با انتقاد از موازی کاری های صورت گرفته در حوزه پژوهشی، اظهار کرد: گاهی روی یک مسئله پژوهشی همزمان در وزارت علوم و جهاد دانشگاهی و معاونت علمی، کارهای تحقیقاتی و پژوهشی انجام می شود. اگر هماهنگی بین مراکز پژوهشی مهم بیشتر نشود، جهاد دانشگاهی بیش از سایر دستگاه ها و سازمان ها آسیب خواهد دید.

سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس تاکید کرد: جهاد دانشگاهی باید ارتباط خودش را با دیگر مراکز علمی و نهادهای تاثیرگذاری که جایگاه قانونی دارند، بیش از گذشته کند. وقتی این ارتباطات بیشتر شود، هیچ کدام از این دستگاه ها فعالیت های یکدیگر را خنثی نمی کنند و یا هزینه های بیهوده صورت نمی گیرد و این باعث افزایش اثرگذاری جهاد دانشگاهی می شود.

وی درباره نقش مجلس در ارتقاء عملکرد جهاد دانشگاهی گفت: وظیفه مجلس قانون گذاری و نظارت است؛ دوستان در جهاد دانشگاهی اگر فکر می کنند قانونی مانع عملکرد و ارتقاء آنها است، اطلاع دهند تا آن نسخ یا لغو و یا اصلاح شود. همچنین اگر خلاء قانونی نیز برای ایجاد زمینه خلاقیت و ابتکارات در جهاد دانشگاهی وجود دارد، اطلاع رسانی کنند تا قانونی جدید مصوب شود.

مرتبط با این خبر

  • افزایش توان مدیریتی نیروی زمینی، از دستاوردهای دفاع مقدس بود

  • ایمان قوی یاور نیروی زمینی ارتش در جنگ بود

  • مرور مهم ترین دستاوردهای علمی هشت سال دفاع مقدس درحوزه نیروی زمینی

  • دفاع مقدس به نیروی دریایی ارتش ایران، خودباوری داد

  • ارتباط بین نیروی دریایی، صنعت و دانشگاه؛ موجب خودکفایی نیروی دریایی ارتش شده است

  • دستاوردهای علمی هشت سال دفاع مقدس درحوزه نیروی دریایی

  • هویت شغلی کشاورزان بعد از راه اندازی نظام صنفی کشاورزی شناخته شد

  • نگاه مدیران و سیاست گذاران بخش کشاورزی به سمت مدرن شدن نیست

  • کشاورزی دقیق، کارایی کمی و کیفی بخش کشاورزی را ارتقاء می دهد

  • عدم بهره وری از منابع، باعث به خطر افتادن امنیت غذایی می شود