صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی گفت: عدم یکپارچگی در نظارت بر ساخت و ساز، به بروکراسی و طولانی شدن مدت زمان ساخت می انجامد و این موضوع سبب می شود، قبل از اعطای مجوز پایان ساخت، مالک اقدام به فروش واحدها کند.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع نظارت بر ساخت و ساز در بخش شهرها و با حضور دکتر وحید قبادیان عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی به روی آنتن رفت.

وحید قبادیان در آغاز به مراحل ساخت و ساز اشاره کرد و گفت: مالک ساختمان ابتدا باید مجوز و پروانه ای از شهرداری بگیرد و برای گرفتن آن، نیاز است چهار مهندس معرفی کند که شامل مهندس معمار، مهندس سازه، مهندس برق و مهندس مکانیک است. برای ساختمان هایی که زیربنای زیادی دارد، یک مهندس مجری هم نیازمند است.

وی افزود: در طی پروسه ساخت و ساز ساختمان، افراد دیگری از جمله آتش نشانی و اداره استاندارد برای تائید آسانسور نیز باید ساختمان را تائید کنند. همچنین مهندس آب باید برای اتصال ساختمان به آب شهری، کار را تائید کند. با وجود آنکه مالک ساختمان باید تائیدیه های زیادی بگیرد اما باز هم به دلیل مشکلات زیادی که وجود دارد، باعث شده تعداد ناظرها بیشتر شود و مالک ساختمان در نهایت باید تائید ده الی پانزده نفر را بگیرد که این موضوع در ظاهر خوب می آید اما در حقیقت یک بروکراسی بسیار پیچیده است که گاها باعث فساد مالی نیز می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه متاسفانه در عرصه ساخت و ساز ساختمان هنوز به یک ساماندهی جامعی نرسیده ایم، اظهار داشت: این ساماندهی جامع زیربنای وجود نظارت صحیح و کارآمد است. در سابق، مالک ناظر را انتخاب می کرد اما الان ناظر توسط شهرداری معرفی می شود و خیلی وقت ها ناظرها با مالک دچار اختلافات زیادی می شوند.

وی با تاکید بر اینکه در حوزه نظارت باید از تعدد ناظرین دوری کنیم و به سمت یکپارچه سازی برویم، اظهار داشت: از نظر قوانین هنوز دچار مشکل هستیم و قانون های این حوزه ثبات ندارد. به عنوان شهری، در حوزه ساخت و ساز شهری هنوز بین شهرداری و نظام مهندسی و بعضا وزارت راه و شهرسازی، اختلافاتی است که بحران و پیچیدگی مسئله را اضافه می کند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: عدم یکپارچگی در نظارت بر ساخت و ساز، به بروکراسی و طولانی شدن مدت زمان ساخت می انجامد و این موضوع سبب می شود، قبل از اعطای مجوز پایان ساخت، مالک اقدام به فروش واحدها کند که این موضوع صحیح نیست. خیلی وقت ها هم شهرداری با علم به اینکه پس از پایان ساخت، بروکراسی زمان بر خواهد بود، ایرادی به ساکن شدن افراد در ساختمان قبل از اعطای پروانه پایان ساخت، نمی گیرد.

مرتبط با این خبر

  • افزایش توان مدیریتی نیروی زمینی، از دستاوردهای دفاع مقدس بود

  • ایمان قوی یاور نیروی زمینی ارتش در جنگ بود

  • مرور مهم ترین دستاوردهای علمی هشت سال دفاع مقدس درحوزه نیروی زمینی

  • دفاع مقدس به نیروی دریایی ارتش ایران، خودباوری داد

  • ارتباط بین نیروی دریایی، صنعت و دانشگاه؛ موجب خودکفایی نیروی دریایی ارتش شده است

  • دستاوردهای علمی هشت سال دفاع مقدس درحوزه نیروی دریایی

  • هویت شغلی کشاورزان بعد از راه اندازی نظام صنفی کشاورزی شناخته شد

  • نگاه مدیران و سیاست گذاران بخش کشاورزی به سمت مدرن شدن نیست

  • کشاورزی دقیق، کارایی کمی و کیفی بخش کشاورزی را ارتقاء می دهد

  • عدم بهره وری از منابع، باعث به خطر افتادن امنیت غذایی می شود