صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو بیان کرد: باید از کشت برنج در مناطق کم آب به شدت جلوگیری شود، زیرا آب زیادی مصرف می شود.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع محدودیت کشت و یارانه واردات برنج به عنوان دو لبه قیچی و با حضور دکتر هدایت الله فهمی معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو به روی آنتن رفت.

هدایت الله فهمی در آغاز با اشار به اینکه برنج از نظر زراعی آب زیادی مصرف می کند، گفت: به صورت متوسط کشت زراعی در کشور 10 هزار متر مکعب آب به ازای هر هکتار است اما برای کاشت برنج به 15 هزار متر مکعب آب برای هر هکتار نیاز است که در برخی از مناطق این آمار بیشتر است.

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو تصریح کرد: باید از کشت برنج در مناطق کم آب به شدت جلوگیری شود زیرا آب زیادی مصرف می شود. البته طبیعتا ارزش افزوده اقتصادی برنج نسبت به برخی از محصولات بیشتر است اما این موضوع باعث شده، در بسیاری از مناطق کشور مانند اصفهان یا مناطق جنوبی کشور یکی از معضلاتی که باعث افزایش مصرف در بخش کشاورزی شود، کشت برنج باشد که در دو نوبت انجام می شود.

وی ادامه داد: در کارگروه ملی سازگاری با کم آبی که در سطح هیئت وزیران تشکیل شده است و مصوبات آن در حکم هیئت وزیران است، بندی مصوب شده است که بر اساس آن، کشت برنج در تمام کشور به جز دو استان مازندران و گیلان ممنوع شود. در حال حاضر حدود 66 درصد کشت برنج در دو استان مازندران و گیلان انجام می شود.

فهمی در ادامه تصریح کرد: وقتی هیئت وزیران مصوب می کند به جز دو استان در هیچ کجای دیگر ایران برنج کاشته نشود، به این معنی است از نظر اقتصادی و زیست محیطی، این اقدام به صلاح نیست.

معاون دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو اشاره کرد: در سیاست های کلان کشور وقتی از امنیت غذایی صحبت می کنیم باید به این نکته نیز توجه کنیم که امنیت غذایی بدون امنیت آبی، بی معنا است. امنیت غذایی به معنای خودکفایی در تمام محصولات کشاورزی نیست و در هیچ کشوری چنین تعریفی درباره امنیت غذایی نمی کنند.

وی افزود: وقتی از خود اتکایی صحبت می کنیم در تمام محصولات نیازی نیست به چنین هدفی برسیم بلکه در بعضی از محصولات استراتژیک باید به خود اتکایی دست پیدا کنیم. امروز مباحث دیگری مانند کشت فرا سرزمینی و تجارت آب مجازی مطرح است.

فهمی با بیان اینکه برنج در گذشته جزو ذائقه های اصلی ایرانیان نبوده است، عنوان کرد: ژاپن با اینکه چندین برابر ایران ریزش های جوی دارد اما به دلیل آب بر بودن کشت برنج، در حال وارد کردن این محصول است.

مرتبط با این خبر

  • امکان سوء استفاده از اختراع پس از ثبت اختراع وجود دارد

  • بررسی اختراعات در مراکز استعلام، یک روند غیر حقوقی و غیر فنی است

  • نقد و بررسی ثبت اختراع در ایران

  • برای رسیدن به مرجعیت علمی باید به پرورش نخبگان بپردازیم

  • تنها به 10 درصد از اهداف برای رسیدن به مرجعیت علمی دست یافته ایم

  • ایران 1.8 درصد تولیدات مقالات علمی جهان را در اختیار دارد

  • شیوه تحقق مرجعیت علمی و فناوری در کشور

  • الگوی کشت مبتنی بر متغیرهای اقلیمی و اقتصادی است

  • نبود اهرم قانونی برای الگوی کشت، یکی از دلایل اجرا نشدن آن است

  • الگوی کشت و تاثیر آن بر امنیت آبی و غذایی کشور