صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

مدیر کل بهداشت و درمان سازمان پدافند غیرعامل گفت: در حال حاضر وضعیت امنیت غذایی در شرایط خوبی است هرچند که ایده آل نیست زیرا اگر ایده آل بود، خیلی از واردات را نباید انجام می دادیم.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع نقش پدافند غیرعامل در امنیت غذایی و با حضور دکتر محمد کریمی نیا مدیر کل بهداشت و درمان سازمان پدافند غیرعامل به روی آنتن رفت.

محمد کریمی نیا در آغاز با بیان اینکه وقتی از امنیت غذایی صحبت می کنیم، سه مولفه مدنظر قرار می گیرد، گفت: نخست در دسترس بودن مواد غذایی، دوم سالم بودن و سومین مولفه پایدار بودن مواد غذایی مدنظر است. در حقیقت برای هر کشوری، امنیت غذایی به مشابه امنیت ملی آن است و هر چقدر در حوزه تولیدات غذایی و در دسترس قرار دادن این تولیدات برای مردم تلاش کنند، در واقع امنیت ملی آن کشور را حفظ کرده اند.

وی تصریح کرد: در امنیت غذایی هم سلامت مواد غذایی و هم امنیت آن را مد نظر قرار می دهیم. در حوزه امنیت، پایدار بودن اهمیت بسیار زیادی دارد. در اوایل قرن 21 رخدادی در کشور اتفاق افتاد که بیش از نیمی از جمعیت کشور فوت شدند. در آنجا هم امنیت مواد غذایی و هم به معنای در دسترس بودن آن و هم به معنای پایداری، دچار مشکل شد که در نهایت منجر به رخدادهایی شد که بیش از 10 میلیون نفر از جعمیت وقت کشور، فوت کردند. آن تجربه تلخ باعث شد بخصوص پس از انقلاب، مسئولین کشور و مردم به شدت در این حوزه تلاش کنند.

وی خودکفایی در گندم را یکی از نتایج اهتمام کشور برای رسیدن به امنیت غذایی دانست و عنوان کرد: قوت غالب کشور، گندم است و به همین جهت امنیت غذایی در این حوزه فراهم شده است. در زمینه تولیدات صیفی جات نیز شاهد فراهم شدن امنیت غذایی هستیم و حتی در حوزه برنج تلاش های زیادی صورت گرفته است. در حال حاضر وضعیت امنیت غذایی در شرایط خوبی است هر چند که ایده آل نیست زیرا اگر ایده آل بود، خیلی از واردات را نباید انجام می دادیم.

مدیر کل بهداشت و درمان سازمان پدافند غیرعامل در ادامه با اشاره به وجود سازمان متولی در کشور برای نظارت امور جاری و وضعیت سفید در حوزه غیرنظامی، اظهار کرد: در حوزه دفاع غیرنظامی، امنیت غذایی یکی از تهدیداتی است که دشمنان از این طریق می توانند به کشور تحمیل می کنند.

وی اضافه کرد: سازمان پدافند غیرعامل که تولیت دفاع غیرنظامی را دارد، در حوزه پدافند غیرعامل ورود می کند. البته ورود سازمان به این حوزه از طریق دستگاه های متولی است. نگاهی که به حوزه امنیت غذایی است، از دید سازمان پدافند غیرعامل و دستگاه های اجرایی، تفاوت هایی دارد. متولیان و مجریان دستگاه های اجرایی خیلی به دفاع غیرنظامی، اشراف ندارند و این موضوع گاهی، مسیر را مبهم می کند.

مرتبط با این خبر

  • نقشه راه رهبری برای تولید علم و فناوری، توسعه و پیشرفت

  • ضرورت کمرنگ شدن دولت در دیپلماسی علم و فناوری

  • دیپلماسی علم و فناوری لزوما صادرات و واردات محصول نیست

  • ابلاغ سند جامع روابط علمی بین المللی ایران به نهادهای مسئول از اردیبهشت ماه 97

  • توجه به مزیت محصولات علمی به جای دیپلماسی علمی

  • چالش‌های دیپلماسی علم و فناوری در کشور و راهکارهای توسعه آن

  • ضرورت تغییر سیلابس های درسی

  • ازدیاد دانشگاه های بی کیفیت باعث کاهش کیفیت فارغ التحصیلان شده است

  • بازنگری برنامه های درسی باید به تحول، نوآوری و روزآمدسازی منجر شود

  • ضرورت بازبینی برنامه های درسی بدلیل برطرف کردن نیازهای صنعت توسط حوزه فنی