صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس امنیت غذایی سازمان پدافند غیرعامل گفت: نقش سازمان پدافند غیرعامل و قرارگاه زیستی در امنیت غذایی کشور یک نقش سیاست گذار و راهبردی است و حوزه های اجرایی و عملیاتی، توسط متولیان خاص خودش در دستگاه های اجرایی رصد و پایش می شود.

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع نقش پدافند غیرعامل در امنیت غذایی و با حضور دکتر سجاد ایمانی کارشناس امنیت غذایی سازمان پدافند غیرعامل در قرارگاه زیستی کشور به روی آنتن رفت.

سجاد ایمانی در آغاز با بیان اینکه سلامت، در دسترس بودن و پایدار بودن مواد غذایی به عنوان امنیت غذایی در جهان شناخته شده است، عنوان کرد: اساسا کلمه امنیت غذایی را در زمان های بحران استفاده می کنند و نخستین بحران امنیت غذایی در سال 1970 در جهان ایجاد شد اما در سال 1948 در قوانین حقوق بشر از ادبیات امنیت غذایی از آن اسم برده شده بود.

کارشناس امنیت غذایی سازمان پدافند غیرعامل در قرارگاه زیستی کشور اضافه کرد: سازمان پدافند غیرعامل ادبیات امنیت غذایی را با یک ادبیات بومی در کشور مطرح کرد و سه اصل کمیت، کیفیت و هلیت را برای خودش محور قرار داده است. در کمیت به چگونگی پروسه تولید از مزرعه تا سفره را مورد توجه قرار داده است تا بتواند به خودکفایی برسیم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه موضوع سلامت مواد غذایی، متولیان متفاوتی در کشور دارد، اظهار کرد: سازمان جهاد کشاورزی و سازمان دامپزشکی در حوزه منابع کشاورزی مواد غذایی متولی سلامت هستند. همچنین وزارت بهداشت و نهادها و موسسات وابسته به آن در حوزه سلامت انسانی و مولفه های غذایی، متولی هستند.

ایمانی تصریح کرد: نقش سازمان پدافند غیرعامل و قرارگاه زیستی در امنیت غذایی کشور یک نقش سیاست گذار و راهبردی است و حوزه های اجرایی و عملیاتی، توسط متولیان خاص خودش در دستگاه های اجرایی رصد و پایش می شود؛ به عنوان مثال در وزارت جهاد کشاورزی و یا سازمان دامپزشکی و همچنین وزارت بهداشت اداره کل پدافند غیرعامل وجود دارد. وظیفه این بخش ها، نظارت بر صحت انجام این آزمایشات و رصدها است.

وی درباره سازمان پدافند غیرعامل عنوان کرد: این سازمان به لحاظ سیاست گذاری علاوه بر وظایفی که داشته است، سندی با عنوان سند امنیت غذایی کشور تدوین کرده که پیش نویس آن آماده شده است.

کارشناس امنیت غذایی سازمان پدافند غیرعامل در قرارگاه زیستی کشور به محصولات تراریخته اشاره کرد و بیان داشت: این محصولات از نظر سازمان پدافند غیرعامل یک علم است که هم می تواند فرصت و هم می تواند تهدید زا باشد و آنچه اهمیت دارد، این است که محصولات تراریخته ای که وارد می شوند، باید توسط مردم کشور صادر کننده مورد استفاده قرار گیرد.

مرتبط با این خبر

  • رقابت دانشگاه های دولتی با دانشگاه های غیردولتی برای درآمدزایی

  • وزارت علوم بر جذب دانشجویان توسط دانشگاه ها نظارت دارد

  • جذب دانشجویان پولی، از راه های کسب درآمد دانشگاه ها است

  • فروش صندلی دانشگاه‌ها با قیمت‌های بسیار گران برای خانواده‌های ثروتمند کشور

  • بالا بودن هزینه مواد اولیه کاغذ، دلیل گرانی کتب مرجع دانشگاهی است

  • استفاده از کتاب در سبد هزینه های دانشجویان وجود ندارد

  • کتابهای مرجع دانشگاهی و چرایی قیمت نجومی آنها

  • یکی از نتایج عدم پذیرش استانداردها در ایران، تولید مقاله بدون ارجاع علمی است

  • کنار گذاشتن ایدئولوژی از علم، شرط صلح آمیز بودن آن است

  • سرمایه گذاری در علم، راه حل بشر برای جلوگیری از جنگ!