گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

صادر كننده گل و گیاه: کرونا باعث به صفر رسیدن تولید و فروش محصولات گل و گیاه شده است

ملا بابازاده از تعطیل شدن برخی از گلخانه‌ها به دلیل عدم فروش محصولات در پی شیوع کرونا خبر داد و اظهار کرد: ¬ متأسفانه از ابتدای اسفند که کرونا شیوع پیدا کرد، تولید و فروش بازار گل و گیاه تقریباً به صفر رسید.

1399/04/08
|
11:30
|

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو در خصوص تولید و پرورش گل و گیاه و با حضور نادر ملا بابازاده تولید کننده و صادر کننده گل و گیاه به روی آنتن رفت.

نادر ملابابازاده با بیان اینکه بیش از ده سال از فعالیت وی به صورت تخصصی در زمینه گل و گیاه می‌گذرد، گفت: مقاطع اندکی نیز اقدام به صادرات کرده‌ایم اما چالش‌های زیادی در این عرصه وجود دارد درحالی‌که صادرات گل و گیاه می‌تواند به وضع اقتصادی کشور کمک زیادی کند.

وی به وضعیت بازار تولید و فروش گل و گیاه اشاره کرد و افزود: متأسفانه از ابتدای اسفند که کرونا شیوع پیدا کرد، تولید و فروش بازار گل و گیاه تقریباً به صفر رسید و همه همکاران در این حوزه محصولات خود را یا به دور انداختند و یا اینکه تولید‌شان را به حداقل رساندند.

این تولید کننده و صادر کننده گل و گیاه، فعالیت در این حوزه را تعطیل ناپذیر دانست و عنوان کرد: ممکن است کارخانجات در ایام بحران خطوط تولید خود را تعطیل کنند اما گل چون یک موجود زنده است، نمی‌توان کار را تعطیل کرد و در عین حال نگهدای آن‌‌ها نیز هزینه‌های سنگین دارد چون گل و گیاه نیاز به تغذیه و آب دارد و در واقع تمام امکاناتی که در اختیار داریم را باید برای گل و گیاه استفاده کنیم که در غیر این صورت خسارت بسیار سنگینی وارد می‌شود.

وی از تعطیل شدن برخی از گلخانه‌ها به دلیل عدم فروش محصولات در پی شیوع کرونا خبر داد و اظهار کرد: امروزه برای پرورش گل و گیاه از فضای گلخانه‌ای استفاده می‌شود و این مسئله هزینه‌هایی را نیز در حوزه گاز و برق به همراه دارد.

ملابابازاده از عدم همکاری دستگاه‌های اجرایی با پرورش دهندگان گل و گیاه گفت و بیان کرد: قبلاً تأمین اجتماعی برای پرداخت هزینه‌های برق مقداری همکاری می‌کرد اما در ایام کرونا به جای حمایت، فشار بیشتری وارد آمد و این مسئله سبب شد برق برخی از گلخانه‌ها قطع شود و این بسیار سخت است.

وی پرورش گل و گیاه را صنعتی پر رونق در جهان دانست و گفت: برای ایجاد رونق در این حوزه باید همه دستگاه‌ها پای کار بیایند و کمک کنند اما در حال حاضر این صنعت در معرض خطر قرار دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی