گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مدیر سابق آموزش و پرورش یكی از مناطق تهران: برخی مدیران آموزش و پرورش به‌دنبال بهانه برای اجرا نکردن نظام رتبه‌بندی هستند

خالقی گفت: با وجود آنکه بودجه رتبه بندی آماده است، به نظر می‌رسد برخی مدیران آموزش و پرورش به دنبال بهانه برای عدم اجرای نظام رتبه بندی هستند.

1399/04/09
|
12:00

برنامه «گفت و گوی علمی» رادیو گفت و گو با موضوع نظام رتبه بندی فرهنگیان؛ چالش‌ها و راهکارها و با حضور مژگان انصاری مدیر مدرسه و دکتر عادل خالقی مدیر سابق آموزش و پرورش یکی از مناطق تهران و استاد دانشگاه به روی آنتن رفت.

عادل خالقی با تأکید بر اینکه نظام رتبه بندی باید برای فرهنگیان یک خروجی ملموس داشته باشد، گفت: در نظام رتبه بندی به دنبال ارتقاء ‌شان و منزلت اجتماعی فرهنگیان هستیم و این موضوع در اسناد بالادستی همچون قانون اساسی و قانون توسعه پنجم آمده است.

وی با اشاره به اینکه موضوع نظام رتبه بندی در سال 92 بخشنامه شده بود، عنوان کرد: رتبه بندی به این شرح است که معلم قرار است تبدیل به مربی معلم، استادیار معلم، دانشیار معلم و استاد معلم شود و حداقل دریافتی آن ‌ها 80 درصد هم ترازی با دانشگاه‌ها باشد.

مدیر سابق آموزش و پرورش یکی از مناطق تهران با بیان اینکه بر اساس سند تحول بنیادین استقرار نظام سنجش صلاحیت‌های عمومی و تخصصی و حرفه‌ای، نظام رتبه بندی علمی و تربیتی معلمان و تقویت انگیزه اتقاء شغلی بر اساس نظام معیار اسلامی مورد تأکید قرار گرفته است، اظهار کرد: با وجود تاکیدات قانونی اما این ارتقاء صورت نگرفته است.

وی با اشاره به جلساتی با محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفت: طی جلساتی که با وی برگزار کردیم متوجه شدیم آقای نوبخت در این زمینه کاملاً آماده است و مشکل در وزارت آموزش و پرورش است. وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده است اجرای نظام رتبه بندی نیازمند مصوبه هیئت وزیران است.

استاد دانشگاه افزود: پس از جلسات متعدد به این نتیجه رسیده شد که سازمان برنامه و بودجه برای سال جاری شش هزار و 200 میلیارد تومان به موضوع نظام رتبه بندی فرهنگیان اختصاص می‌دهد و نامه آن را نیز به آموزش و پروش ابلاغ کردند اما وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد صدور احکام نظام رتبه بندی معلمان در حال بررسی در دولت و نیازمند مصوبه هیئت دولت است.

وی با انتقاد از سنگ اندازی‌هایی که در مسیر اجرای نظام رتبه بندی انجام می‌شود، تصریح کرد: با وجود آنکه بودجه رتبه بندی آماده است، به نظر می‌رسد برخی مدیران آموزش و پرورش به دنبال بهانه برای عدم اجرای نظام رتبه بندی هستند و در حقیقت اراده‌ای برای انجام این موضوع بسیار مهم نمی‌بینیم.

در ادامه مژگان انصاری ضمن تائید صحبت‌های خالقی عنوان کرد: در حال حاضر بهترین زمان برای اجرای نظام رتبه بندی معلمان است زیرا با جلسات نمایندگان تشکل‌های فرهنگی با نمایندگان عالی دولت، توانسته‌ایم ابلاغیه بودجه این کار مهم را دریافت کنیم.
وی اشاره کرد: بر اساس شنیده‌ها قرار بود احکام اجرای نظام رتبه بندی معلم صادر شود اما این کار صورت نگرفته است و گویا ایراد فقط در نرم افزار وجود داشته که این به هیچ وجه پاسخ قانع کننده‌ای نیست.

این مدیر مدرسه با بیان اینکه انتظار فرهنگیان اجرای سریع نظام رتبه بندی معلمان است، عنوان کرد: در حالی‌که اعتبار مورد نیاز از سازمان برنامه و بودجه دریافت شده است، انتظار اجرای این قانون را داریم و وزارت آموزش و پرورش باید محکم بایستد و حق معلمان را بگیرد. وزیر آموزش و پرورش اگر اجرای نظام رتبه بندی را آغاز کند حتی اگر برکنار شود، در پیشگاه فرهنگیان و معلمان یک قهرمان خواهد بود و قطعاً این امر ارزش چنین شجاعتی را دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی