گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مدیرعامل یك شركت دانش بنیان در حوزه سلامت: آگاهی‌دادن و آموزش، نخستین گام در استفاده از IT برای کنترل کروناست

حسینی درباره کمک‌های IT در حوزه سلامت عنوان کرد: ابتدایی ترین کاری که IT می‌تواند در این حوزه انجام دهد، آموزش و آگاهی دادن است.

1399/07/06
|
11:30
|

برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفت‌وگو با موضوع نقش IT در حفظ و کنترل شیوع بیماری کرونا و با حضور دکتر محمدکاظم حسینی مدیر عامل یک شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت به روی آنتن رفت.

محمدکاظم حسینی با بیان اینکه پهنای باند موبایل 29. 87 مگابیت بر ثانیه و اینترنت ثابت 18. 37 مگابیت بر ثانیه است، گفت: وقتی از IT سخن می‌گوییم در حقیقت داریم درباره کم کردن فاصله‌ها و حذف محدودیت‌های جغرافیایی و زمانی صحبت می‌کنیم و با توجه به اینکه حضور فیزیکی نداریم، هم از کووید 19 در امان خواهیم بود و هم می‌توانیم بخشی از نیازهای پزشکی را مرتفع کنیم.

وی با ذکر مثالی اظهار کرد: فرض کنیم یک بیماری می‌خواهد اطلاعات و شرح وضعیت خود را برای پزشک ارسال کند، اگر پهنای مناسب وجود نداشته باشد، این امر مختل می‌شود و روند این کار مشکل می‌شود.

حسینی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان در حوزه سلامت درباره کمک‌های IT در حوزه سلامت عنوان کرد: ابتدایی ترین کاری که IT می‌تواند در این حوزه انجام دهد، آموزش و آگاهی دادن است و در مواجه با کووید 19 بسیاری از اطلاعات مفید از این طریق ارائه شد.

وی همچنین بیان کرد: یکی از کارهای مهمی که در دنیا در این فناوری ارتباطات انجام می‌شد، راه اندازی پرونده الکترونیک است که در بسیاری از کشورهای توسعه یافته انجام می‌شود. اگر بیماری که یک عکس رادیولوژی دارد، بخواهد آن را به یک پزشک نشان دهد، باید به صورت فیزیکی حضور داشته باشد، اما وقتی پرونده الکترونیک راه اندازی شود، این عکس در سامانه وجود دارد و هر زمان که بخواهید می‌توانید از راه دور آن را به پزشک نشان دهید.

حسینی با بیان اینکه در زمینه پرونده الکترونیک، هنوز مفهوم دیتا و ارزشمندی اطلاعات را در مراکز درمانی درک نکرده‌ایم، عنوان کرد: یکی از دلایلی که به جمع آوری اطلاعات در این حوزه مورد توجه مراکز درمانی نیست، هزینه بر بودن تجهیزات و زیرساخت‌ها است.

وی درباره کاربرد دیگر IT در حوزه سلامت گفت: دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند با جمع آوری اطلاعات از بیماری‌ها، به بیماران کمک کنند که در این زمینه می‌توان لباس‌هایی که سلامت بیماری را دائم کنترل می‌کنند، پیشنهاد داد که البته در ایران به دلیل هزینه بالا مورد استفاده قرار نمی‌گیرند.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی