گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

رئیس مركز پژوهشی فناوری‌های نوین دانشگاه تهران: راه دست‌یابی به اهداف در سند هفتم توسعه توجه ویژه به محققین جوان است

عموعابدینی در رادیو گفت‌وگو بیان کرد: موتور محرکه اصلی پیشرفت و توسعه در حوزه علم و فناوری، نیروی جوان محقق در کشور است.

1399/07/07
|
09:10
|

برنامه «گفتگوی علمی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی چشم انداز سند هفتم توسعه کشور و با حضور دکتر قاسم عمو عابدینی رئیس مرکز پژوهشی فناوری‌های نوین در مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران به روی آنتن رفت.

قاسم عمو عابدینی با بیان اینکه میزان موفقیت در رسیدن به اهداف در نظر گرفته شده در حوزه علم و فناوری در برنامه‌های توسعه را نباید صفر و صدی نگاه کرد و نیازمند بررسی علمی و جامع در این حوزه هستیم، گفت: شاخص‌های زیادی در حوزه فناوری وجود دارد که در هر بخش قابل تفکیک و احصاء هستند و سپس باید بر اساس اهداف، نمره بدهیم.

وی با ذکر نمونه عنوان کرد: در نوآوری که یک شاخص مهم جهانی است، چندین زیرشاخه دارد که مجموعه این زیرشاخه‌ها برای هر کشور امتیازبندی می‌شود و در نهایت برای رتبه بندی جهانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رئیس مرکز پژوهشی فناوری‌های نوین در مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران ضمن اشاره به عدم توفیقاتی که در برنامه‌های پنج ساله توسعه به ویژه در حوزه علم و فناوری به دست آمده است، گفت: برای برنامه ریزی چشم اندازه سند هفتم توسعه، باید برنامه‌های گذشته آسیب شناسی شوند و پس از انتقال به برنامه پنج ساله آینده، آنها را اجرا کنیم.

وی جوانان و محققین را سرمایه‌های اصلی نظام دانست و ضمن تاکید بر ضروت حفظ و حراست از این سرمایه‌ها، اظهار کرد: اگر روی کارها و اقدامات سرمایه‌های کشور توجه نکنیم و آن‌ها را در داخل چرخ دنده‌های بروکراسی ببریم، شاهد له شدن سرمایه‌های کشور خواهیم بود و در نتیجه نه جوانان و محققین و نه شرکت‌های دانش بنیان در حوزه اجرا، کارایی نخواهند داشت و پیشرفت‌های حوزه علم و فناوری را شاهد نخواهیم بود.

عمو عابدینی راه دست‌یابی به اهداف در سند هفتم توسعه کشور را توجه ویژه به محققین، شرکت‌های دانش بنیان و جوانان دانست و بیان کرد: موتور محرکه اصلی پیشرفت و توسعه در حوزه علم و فناوری، نیروی جوان محقق در کشور است و باید از این منظر به برنامه‌های توسعه نگاه کرد.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی