گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

پژوهشگر آموزش و پرورش درخواست كرد تدوین نظام نامه جامع برای آموزش الکترونیکی در شبکه «شاد»

عباس بیات در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو به وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد کرد که نظام نامه جامعی را برای آموزش الکترونیکی در بستر شبکه شاد تدوین کند.

1399/08/28
|
13:29
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، عباس بیات از مدیران سابق آموزش و پرورش و پژوهشگر حوزه آموزش و پرورش در برنامه «گفتگوی علمی» اظهارکرد: بحث آموزش‌های الکترونیکی و استفاده از ابزارهای الکترونیکی به نفع آموزش و پرورش در ایران همزمان با اجرای طرح «تکفا» در دهه 80 شروع شد.

وی افزود: قبل از اینکه کرونا به عنوان یک موضوع جهانی وارد زندگی‌مان شود و آموزش‌های مجازی را دنبال کنیم ما در دوره دکتر بطحایی شبکه تعاملی «سینا » را راه اندازی کردیم اما با رفتن دکتر بطحایی این شبکه هم فراموش شد و شبکه «شاد» آغاز به فعالیت کرد.

بیات در پاسخ به این سوال که شبکه شاد می‌تواند ضعف‌های شبکه رشد را پوشش دهد یا خیر؟ گفت: شبکه ملی رشد مبنای دایره المعارفی دارد لذا دغدغه اصلی ما هم این است که آیا شبکه شاد یک بستر علمی دائمی است یا صرفاً متناسب با دوران کرونا فعالیت می‌کند و آیا برای همه نیازهای آموزشی طراحی شده یا مخصوص یک دوره کوتاه مدت است؟ !

وی افزود: در پاسخ به این سوال باید گفت که رویکرد وزیر فعلی آموزش و پرورش این است که شبکه شاد به همه نیازهای دانش آموزان و معلمان پاسخ دهد که البته این هم نیازمند اعتبارات و بودجه است و مجلس باید اقدام کند.

پژوهشگر آموزش و پرورش درباره اهمیت و جایگاه آموزش مجازی گفت: سند تحول بنیادین تأکید زیادی بر متنوع بودن محیط یادگیری دارد و یکی از ابزارهای آن هم آموزش الکترونیک است لذا با توجه کمبود تعداد معلمان شاید بتوان بخشی از دروس را بر اساس آموزش مجازی به دانش اموزان ارائه کرد هرچند که تعامل معلم با دانش آموز هم بسیار مهم و تأثیرگذار است و نمی‌توان از آن گذشت.

وی با بیان اینکه توسعه آموزش مجازی در ایران نیازمند تدوین و تصویب اسناد بالادستی است تأکید کرد: نیروهای ستادی وزارتخانه برای برنامه‌ریزی در این حوزه حتماً باید نظرات معلمان و مدیران را لحاظ کنند چراکه این قشر با چالش‌های بسیار زیادی مواجهند.

بیات از دولت درخواست کرد که در سرفصل‌های بودجه آموزش و پرورش، بودجه خوبی را به انجمن‌های علمی اختصاص دهد.

پژوهشگر آموزش و پرورش همچنین درباره تهدیدات آموزش هم مجازی هم اینطور گفت: ورود به فضای مجازی قطعاً مخاطراتی را به همراه خواهد داشت کمااینکه یکی از مشکلات مدارس در سالهای اخیر آوردن وسیله نقلیه به داخل مدرسه بود.

بیات به وزارت آموزش و پرورش پیشنهاد کرد که یک نظام نامه جامعی را برای آموزش الکترونیکی در بستر شبکه شاد تدوین کند و حتی در صورت نیاز به عنوان یک طرح ملی در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب برسد تا همه زوایای این نوع آموزش بررسی شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی