گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

بیات در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: راه‌اندازی مرکز آموزش مجازی ضروری است

مدیر یکی از مدارس تهران گفت: آموزش و پرورش می‌تواند مانند سایر موسسات آموزشی در بستر سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی، یک مرکز آموزش مجازی را با رویکرد آموزش مجازی و الکترونیکی طراحی و راه اندازی کند.

1399/10/23
|
09:48
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌و‌گو، عباس بیات از مدیران مدارس تهران در برنامه «گفتگوی علمی» توجه به بازنگری و بازسازی ساختارها، توسعه ظرفیت ها و توانمندی های آموزشی و پرورشی برای حضور در صحنه های بین المللی و ارتقای جایگاه علم و علم آموزی را از جمله راهبردهای کلان سند تحول برشمرد و گفت: وزارت آموزش و پرورش باید در فرآیند آموزش و پرورشی خود این موضوعات را مورد توجه قرار می داد و پیگیری می کرد.

مشاور انجمن اولیا و مربیان گفت: آموزش و پرورش به خاطر محدودیت در منابع، نتوانسته از سایر ظرفیتها به نفع آموزش و پرورش و دانش آموزان استفاده کند.

وی مطرح کرد: اگر آموزش و پرورش حداقل می پذیرفت که ما نیازمند یک مرکز رشد هستیم تا در قالب آن به حوزه آموزش به ویژه آموزش مجازی بپردازیم وضعیت بهتری داشتیم، چراکه در حال حاضر بسیاری از شرکتهای دانش بنیان تولیدات بسیار خوبی در حوزه آموزشی و برنامه نویسی دارند.

بیات گفت: آموزش و پرورش نیز می تواند مانند سایر موسسات آموزشی با رویکرد آموزش مجازی و الکترونیکی در بستر سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، یک مرکز آموزش مجازی را طراحی و راه اندازی کند.

مشاور انجمن اولیا و مربیان تأکید کرد: شبکه شاد باید برای مقطع ابتدایی و متوسطه اول به دلیل تغییر وضعیت جسمانی و روانی دانش آموزان و همچنین نیاز آنها به انتخاب رشته، تخصصی تر و کاربردی تر شود.

وی با انتقاد از اینکه ما در ساختار شبکه «شاد» کمتر به معلمان توجه کردیم، گفت: همانطور که از پرستاران قدردانی ویژه ای صورت گرفته ما هم از نمایندگان مجلس انتظار داریم که سهم بودجه آموزش مجازی را پیگیری کنند و از معلمان تقدیر بیشتری شود.

بیات با بیان اینکه وزارتخانه ها ظرفیت های خود را در اختیار آموزش و پرورش قرار نمی دهند افزود: دولت باید وزارتخانه ها را موظف کند تا در این وضعیت بحرانی به کمک آموزش و پرورش بیایند.

در ادامه، دکتر بهمن صمدی، عضو شورای نظارت آموزش و پرورش منطقه 5 تهران، نیروی انسانی را پاشنه آشیل حوزه آموزش دانست و گفت: 60 درصد از معلمانی که در تدریس ها خلاقیت به خرج داده و تدریس های ترکیبی را در دستور کار قرار دادند موفق تر عمل کردند.

وی افزود: در حال حاضر فضای دنیا و جامعه ما به سمتی پیش رفته که دانش آموز بالاجبار باید با تلویزیون و موبایل و کامپیوتر و تبلت همراه باشد و این ارتباط تک محوری آسیب های روحی و روانی زیادی به دانش آموزان خواهد زد.

عضو شورای نظارت آموزش و پرورش منطقه 5 تهران با اشاره به آغاز به کار چندین موسسه در جهت تجهیز مکان هایی برای تربیت نیروهای انسانی خلاق در حوزه آموزش مجازی گفت: این روند باید تقویت شود و ادامه پیدا کند و آموزش آنلاین و مجازی هم روز به روز پیشرفت کند.

صمدی تأکید کرد: ما ضمن تمرکز زدایی از آموزش و پرورش، باید استفاده از نخبگان در این حوزه را نیز در دستور کار قرار دهیم.

همچنین محمد غفاری از مدیران مدارس تهران گفت: آنچه که در گذشته برای دانش آموزان تهدید محسوب می شد هم اکنون وسیله پیشرفت تلقی می شود و لازمه دوری از آن تهدیدها و مشکلات هم فرهنگ سازی در خانواده ها و توصیه به این موضوع توسط مدارس است.

وی افزود: شبکه «شاد» فرصت مناسبی است تا دانش آموزان به جز در موارد تحقیقاتی و مطالعاتی، به سایر شبکه ها و سایت های خارجی مراجعه نکنند.

غفاری با بیان اینکه شبکه شاد باید در حوزه های مختلف تخصصی شود گفت: این سامانه در حال حاضر یک سامانه عمومی است و پاسخگوی همه دانش آموزان در همه ابعاد نیست.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی