گفت وگوی علمی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي علمي

مدیرعامل یك شركت دانش‌بنیان خبرداد: ساخت ترانسپوندر ماهواره مخابراتی با یک دهم قیمت خارجی

بیگی در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: طراحی و ساخت ترانسپوندر ماهواره مخابراتی در شرکت موج پژوه آزما صورت گرفت که این فرآیند در کمتر از سه سال با یک دهم قیمت نمونه‌های خارجی انجام شد.

1399/11/29
|
11:58
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو؛ مهندس حجت الله بیگی با حضور در برنامه «گفتگوی علمی» درباره جایگاه شرکت های دانش بنیان در فناوری های فضایی گفت: حوزه فضا یکی از مهمترین و اساسی ترین موضوعات علمی هر کشوری است چون تاثیرگذاری این بخش بر بخش های دیگر از جمله سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، امنیتی و زیست محیطی زیاد است.

وی افزود : کشوری که به درجات بالا در علم فضایی می رسد دست برتری در دیپلماسی و قدرت سیاسی دارد، به طوری که بسیاری از کشورها که سیاست خود را به کشورهای دیگر دیکته می کنند متکی بر دانش بالای خود هستند. همچنین اینترنت که ارتباط زیادی با حوزه فضایی دارد موجب رشد بسیاری از کسب و کارها در دنیا شده و اقتصاد شرکت ها را ارتقا داده است.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان موج پژوه آزما، بخش بزرگی از دستاوردهای علمی و فناورانه‌ی 12سال اخیر در هوافضا را حاصل عملکرد شرکت های دانش بنیان دانست و اظهار کرد: این شرکت ها مزیت هایی از جمله حضور نخبگان دارند که می توانند حرکت در حوزه فضایی را سرعت دهند. همچنین در این شرکت ها بروکراسی های اداری خسته کننده کاهش یافته و مجموعه بر اساس یک هدف تعیین شده حرکت می کند.

بیگی، وضعیت ایران در ساخت و پرتاب ماهواره را تشریح کرد و گفت: در چند سال گذشته ایران موفقیت هایی در پرتاب ماهواره های سنجش از دور در ارتفاع 400کیلومتر داشته است، اما در 10سال گذشته، ساخت ماهواره مخابراتی در مدار 36هزار کیلومتری آغاز شد.

وی در ادامه مصاحبه با رادیو گفت‌وگو افزود: طراحی و ساخت ترانسپوندر ماهواره مخابراتی در شرکت موج پژوه آزما صورت گرفت که این فرآیند در کمتر از سه سال با یک دهم قیمت نمونه های خارجی انجام شد.

این کارشناس حوزه دانش بنیان از عملکرد سازمان های دولتی انتقاد کرد و گفت: بیشتر دستگاه ها وظایف خود را به درستی انجام نمی دهند. وظیفه یک سازمان دولتی در حوزه هوا فضا ایجاد زیرساخت ها و آزمایشگاه های تست است که شرکت های خصوصی و کوچک توانایی مالی ایجاد آنها را ندارند.

بیگی تاکید کرد: اگر بخواهیم در عرصه فضایی موفقیت های خوبی داشته باشیم و راهی که در چندسال گذشته آغاز شده و بار اصلی آن به دوش معاونت علمی ریاست جمهوری بوده است، به کمک شرکت های دانش بنیان، ادامه پیدا کند باید سازمان های دولتی به دنبال کاری که یک شرکت دانش بنیان قادر به انجام آن است، نباشند و اجازه دهند این شرکت ها مسیر خود را با بهره گیری از نخبگان خود پیش ببرند.

وی در خاتمه گفت: متاسفانه شرکت های دولتی در مراحل نهایی پروژه های شرکت های دانش بنیان وارد می شود و آن را تصاحب می کنند.پیامد این کار خارج شدن شرکت های دانش بنیان از چرخه علمی و نخبگانی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی علمی