گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رییس شعبه 2 دادگاه عمومی فشم مطرح كرد: قاضی باید با قاطعیت به پرونده های مهم رسیدگی کند

عزیزیان اظهار داشت: افزایش حجم پرونده های قضایی در کشور باعث می شود تا دستگاه قضایی علاوه بر کمبود قاضی با موضوع اطاله دادرسی رو به رو شوند.

1398/04/02
|
16:45

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی ضرورت های کاهش عناوین مجرمانه و جرم زدایی، با حضور دکتر مجید عزیزیان (رییس شعبه 2 دادگاه عمومی فشم) و حمیدرضا محمدی (وکیل پایه یک دادگستری، سرپرست بسیج کانون وکلای دادگستری مرکز و عضو وکلای مورد اعتماد رییس قوه قضائیه) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه حمیدرضا محمدی با اشاره به عوامل موثر در پیشگیری از وقوع بزه، گفت: اگر یک فرد در فضای فرهنگی مطلوبی تربیت شده و زندگی کرده باشد با جرائم کمتری در طول عمر خود مواجه می شود.

وی افزود: عدم درگیری با چالش های اقتصادی در زندگی افراد می تواند میزان وقوع جرم را کاهش دهد و همین طور درگیری هرچه بیشتر با معضلات اقتصادی میزان وقوع جرم را افزایش می دهد.

سرپرست بسیج کانون وکلای دادگستری مرکز ادامه داد: اگر دستگاه قضایی در برخورد با انجام یک بزه جدیت کافی را داشته باشد، مجرم کمتر در معرض ارتکاب دوباره جرم قرار می گیرد.

وی اضافه کرد: شایسته است که در هنگام تصویب قوانین قضایی تعدادی از وکلای با تجربه و اهالی دانشگاه های حقوقی کشور باید حضور داشته باشند و با اعلام پیش بینی های علمی و حقوقی به تصویب قوانین کاربردی کمک کنند.

حمیدرضا محمدی افزود: فعالیت های دانشگاهی و افزایش پژوهش های کاربردی در بدنه دانشجویی کشور می توانند مسیر کاهش جرائم و پرونده های ورودی به دستگاه قضایی را هموار کنند.

وی با اشاره به شرایط اقتصادی فعلی کشور، تاکید داشت: متاسفانه با شرایط حاضر اقتصادی بسیاری از افراد به دلیل تنگ دستی در مباحث مالی با جرائم متعدد اقتصادی درگیر می شوند.

در ادامه برنامه گفت و گوی اجتماعی از شبکه رادیویی گفت و گو مجید عزیزیان با اشاره به لزوم کاهش عناوین مجرمانه در کشور، گفت: پیشگیری از وقوع جرم و کاهش عناوین مجرمانه در ایران می تواند به طرز محسوسی تعداد پرونده های قضایی را کاهش می دهد.

وی با اشاره به این که در کشور ایران بیش از 2 هزار عنوان مجرمانه وجود دارد، اظهار داشت: متاسفانه تعداد عناوین مجرمانه در کشور رو به افزایش هستند.

رییس شعبه 2 دادگاه عمومی فشم افزود: وجود این حجم از عنوان های مجرمانه زیبنده کشور اسلامی نیست.

وی با اشاره به این که در قانون اساسی برائت مردم یک اصل به شمار می آید، عنوان کرد: از قوه مقننه خواهش می کنم تا با اهتمام هر چه بیشتر به لایحه قضازدایی و کاهش عناوین مجرمانه توجه کند.

مجید عزیزیان افزود: قضات کشور بر اساس قوانین موجود مجبور هستند تا به تمامی عنوان های جرم رسیدگی کنند.

وی ادامه داد: رسیدگی به عنوان های متعدد جرم باعث می شود تا موضوع اطاله دادرسی در دستگاه قضایی افزایش پیدا کند و به دنبال آن نارضایتی مردم از دادگاه ها بیشتر شود.

رییس شعبه 2 دادگاه عمومی فشم با اشاره به لزوم اصلاح قوانین قضایی، توضیح داد: بسیاری از جرائم مربوط به حوزه های مالی و محیط زیست در کشور باید دستخوش تغییر قرار بگیرند.

وی با اشاره به لزوم بهره برداری از نهادهای شبه قضایی در کشور، عنوان کرد: متاسفانه میزان پرونده های ورودی به دستگاه قضایی سال به سال بیشتر می شوند، بر همین اساس لازم است تا بسیاری از موارد قضایی توسط نهادهایی غیر قضایی و با نظارت دستگاه قضایی کشور مورد بررسی و رسیدگی قرار بگیرند.

مجید عزیزیان در رادیو گفت و گو افزود: از نظر استانداردهای بین المللی در آمار پرونده های موجود در دستگاه قضایی، با سایر کشورهای جهان فاصله بسیار زیادی داریم.

وی اضافه کرد: اگر نهادهای قانونگذار برخی از عناوین جرم را به تخلف مبدل کنند، در دستگاه قضایی با پرونده های بسیار کمی مواجه می شویم.

رییس شعبه 2 دادگاه عمومی فشم با اشاره به این که قاضی باید با قاطعیت به پرونده های مهم کشور رسیدگی کند، توضیح داد: بدون شک افزایش حجم پرونده های قضایی در کشور باعث می شود تا دستگاه قضایی علاوه بر کمبود قاضی با موضوع اطاله دادرسی رو به رو شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی