گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك آسیب شناس اجتماعی: نگاه منفی مردم معضل کارتن خوابی را جبران ناپذیر می کند

نجمه سمیعیان اظهار داشت: نگاه بد مردم که نشات گرفته از فرهنگی غلط است، فضای درمان و رفع آسیب را برای کارتن خواب یا معتاد سخت می کند.

1398/10/23
|
15:50

برنامه گفت و گوی اجتماعی با موضوع بررسی کارتن خوابی و زنان کارتن خواب، با حضور نجمه سمیعیان (روانشناس و آسیب شناس در حوزه خانواده و جوانان) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه نجمه سمیعیان با اشاره به ابعاد مختلف کارتن خوابی در جامعه، گفت: معضل کارتن خوابی باید از دو بُعد کلی مورد بررسی قرار بگیرد، اولین نگاه باید به خود فرد کارتن خواب و آسیب های روانی ناظر بر شخصیت او معطوف شود و دومین نگاه به ذهنیت مردم در مورد کارتن خواب ها مربوط می شود.

وی افزود: بسیاری از مردم جامعه کارتن خوابی را نشانی از اقتصادی بیمار و ضعف مدیریتی کشور می دانند و با دیدن فضاهای کارتن خوابی به سمت نا امیدی و یاس و ترس گرایش پیدا می کنند.

این روانشناس اضافه کرد: ترس و نگرانی مردم از فضای حاکم بر جمعیت کارتن خواب باعث می شود تا مردم عادی نسبت به این افراد واکنش منفی نشان دهند.

وی با بیان اینکه بسیاری از کارتن خواب ها معتاد هستند، عنوان کرد: همه مردم یک معتاد را فردی غیر قابل کنترل و غیر قابل اعتماد تعریف می کنند و گمان می کنند که این فرد حتما باید آدم خطرناکی باشد.

نجمه سمیعیان اضافه کرد: به گمان مردم همه معتادها به راحتی دست به دزدی و جنایت می زنند.

وی با اشاره به این که نگاه منفی مردم به یک معتاد باعث ایجاد رانش اجتماعی در آن فرد می شود، تصریح کرد: رانش اجتماعی ایجاد شده از نگاه منفی مردم زمینه ای را برای کارتن خواب یا معتاد ایجاد می کند که بیش از پیش در مشکل خود غرق شود و روز به روز در مسیر عکس درمان پیش برود.

این آسیب شناس با اشاره به این که در مسائل اجتماعی درمان به معنی ریشه کن کردن تعریف نمی شود، اظهار داشت: گاهی اوقات می شود با کنترل یک معضل در جامعه پروسه درمان را شروع کرد و پیش برد و نیاز نیست که حتما آن معضل ریشه کن شود.

وی با اشاره به این که فرهنگ غلط مردم در جامعه می تواند یک معتاد را در عمق مشکلات جبران ناپذیر فرو ببرد، عنوان کرد: نگاه بد مردم که نشات گرفته از فرهنگی غلط است، فضای درمان و رفع آسیب را برای کارتن خواب یا معتاد سخت می کند.

نجمه سمیعیان با اشاره به این که همه کارتن خواب ها به دلیل اعتیاد یا مشکل سکونت کارتن خواب نمی شوند، افزود: اکثر افراد دارای اختلالات روانشناسی و شخصیتی با معضلات مختلف اجتماعی درگیر شده اند و با طرد شدن از جامعه عمومی به دنبال یافتن جامعه همانند خود به کارتن خوابی روی آورده اند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی