گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

گفتگو با روح اله مومن نسب؛ از تعیین تکلیف وزیرارتباطات برای صداوسیما تا منفعت طلبی اپراتورها

مومن نسب بااشاره به حواشی حضورش دریک برنامه تلویزیونی گفت: آقای علی عسگری گفتند وزیرارتباطات به ما گفته چون با صداوسیما ارتباط بازرگانی داریم دیگر چنین کارشناسانی نباید در تلویزیون برنامه بگیرند.

1399/03/20
|
13:10

روح الله مؤمن نسب درباره علل کم‌فروشی و شیو‌ه‌های آن در فضای مجازی گفت: هرجا نظارت نباشد، ممکن است کم‌فروشی رخ دهد، زیرا آدم‌های منفعت‌طلب ممکن است جایی حاضر باشند و منافع خود را به مشتری و کاربر ترجیح دهند، به همین دلیل در همه دنیا دستگاه‌های نظارتی برای نظارت بر‌این‌ها قرار داده شده تا در منافع اپراتور ذی نفع نباشند، چون اگر ذی‌نفع باشند، نمی‌توانند ناظر خوبی باشند.

وی با اشاره به حوزه فناوری اطلاعات عنوان کرد: در حوزه فناوری اطلاعات و اینترنت، وزارت ارتباطات هم قانونگذاری می‌کند و هم نظارت بر حسن اجرای قانون را دارد و هم اینکه در تولید و توزیع ترافیک انحصار دارد. به طور طبیعی وقتی تمام قوا در یک جا تجمیع شود، فساد شکل می‌گیرد.

این کارشناس فضای مجازی تصریح کرد: قانونگذاران ما با لابی‌هایی که در مجلس داشتند، توانسته اند نوعی نظام بوروکراتیک تعریف کنند که در این نظام همه نوع تصمیمی در وزارت ارتباطات گرفته می‌شود،‌ قاعدتاً در چنین سازمان‌هایی نباید دنبال شفافیت باشیم.

وی یادآور شد: رسانه‌ها به دلیل نیاز به پول شرکت‌های مخابراتی و اپراتورها نمی‌توانند تریبون آزاد در اختیار کارشناسان قرار بدهند و لذا زمانی که آقای علی عسگری به من گفتند از شما یک برنامه زنده در شبکه خبر پخش کردیم تاکید کردند وزیر ارتباطات به ما گفت ما با شما ارتباط بازرگانی و آگهی داریم و دیگر چنین کارشناسانی نباید در تلویزیون برنامه داشته باشند.

مؤمن نسب خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد مردم حق و حقوق شان را بدانند، عده ای منافعشان به خطر می افتد، در نتیجه آنهایی که منافع شان به خطر می‌افتد و از جهل مردم سوء استفاده می‌کنند، مانع بیان حقیقت می‌شوند.

این کارشناس فضای مجازی درباره اینکه ما باید به چه کسی مراجعه کنیم تا اطلاعات لازم را به ما بدهد، گفت: سوال این است که آیا برای کیفیت سرویس باید به وزارت ارتباطات که خودش در این قضیه ذی نفع محسوب می‌شود، مراجعه کنیم یا خیر؟ و این منطقی نیست.

وی در گفتگوی اجتماعی درباره تلویزیون اینترنتی توضیح داد: تلویزیون اینترنتی و صوت و تصویر فراگیر با صداوسیماست؛ یعنی وزارت ارتباطات نه می‌تواند مجوز بدهد و نه هیچ دخل و تصرفی در کیفیت آن داشته باشد.

مؤمن نسب درباره طراح بسته‌های اینترنتی که مثلاً بسته‌ای دوساعته را 50 هزار تومان می‌فروشند، گفت: نمی‌دانم شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی نقششان در قیمت‌گذاری، نظارت بر کیفیت و وزارت ارتباطات چیست؟

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی