گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیركل مستمری بیمه تامین اجتماعی: قانون دوسال آخر تأمین اجتماعی یکی از اشکالات ماست

محمدی درباره بازنشستگان گفت: یکی از اشکالات قانون تأمین اجتماعی مربوط به دوسال آخر است و اگر طول خدمت بازنشستگی مبنای برقراری مستمری باشد، این اتفاق نمی‌افتد.

1399/04/03
|
13:45

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع‌ «دلایل فقیرتر شدن بازنشستگان چیست؟» در ارتباط تلفنی با محمد محمدی (مشاور معاونت و مدیرکل مستمری بیمه تامین اجتماعی) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

محمدی درباره بازنشستگان گفت: یکی از اشکالات قانون تأمین اجتماعی مربوط به دوسال آخر است و اگر طول خدمت بازنشستگی مبنای برقراری مستمری باشد، این اتفاق نمی‌افتد.

محمدی یادآوری کرد: نمی‌توانیم صندوق‌ها را با هم مقایسه کنیم و شاید متوسط پرداختی حق بیمه بیشتر از 25 سال باشد. دوره پرداخت حق بیمه و ضریب پرداخت متفاوت است. در صندوق تأمین اجتماعی قوانین متعددی از قبیل شغل‌های سخت و زیان آور وجود داشته است و تمام این مسائل در پرداخت حق بیمه مؤثر است.

وی با اشاره به اینکه دوره بیمه پردازی در تأمین اجتماعی در حال تغییر است، گفت: به عنوان مثال، ما قانونی نداشتیم که فرد 10 سال حق بیمه پرداخت کند، اما با 60 سال بازنشسته شود.

محمدی افزود: در صندوق تأمین اجتماعی سن ورود و خروج از سیستم یکی است و یک فرد با 50 سال وارد و با 60 سال و 10 سال پرداختی خارج شود، اما به طور مسلم حقوق این فرد کمتر از میزان مورد انتظار است. از سال 93 تا به حال اضافه کار مشمول کسر حق بیمه نمی‌شود و تناسب پرداخت حق بیمه در برقراری مستمری تأثیرگذار است.

مدیرکل مستمری بیمه تامین اجتماعی با اظهار تأسف عنوان کرد: بحث میزان پرداخت حق بیمه در حال حرکت به حداقل دستمزدهاست و کاش دستمزدها واقعی می‌شد و بسیاری به طور واقعی می‌توانستند از مزایای مستمری استفاده کنند.

وی درباره ملاک و چگونگی افزایش دستمزدها بیان کرد: کسانی که کشوری و مشمول تأمین اجتماعی هستند در چارچوب مصوبات هیأت وزیران هستند. کسانی که مشمول قانون کار و تأمین اجتماعی هستند، در چارچوب مصوبات شورای عالی کار است و ما هم بر این مبنا رشد مستمری را انجام می‌دهیم.

محمدی با تأکید بر اینکه بحث ما همسان سازی نیست بلکه متناسب سازی حقوق است، گفت: وقتی بحث عدالت در پرداخت حق بیمه مطرح باشد، عدالت در پرداخت مستمری نیز وجود دارد.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی