گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

افراسیابی خواستار شد؛ مجالس قبل فضای مجازی را رها کردند؛ نمایندگان یازدهم ورود کنند!

مؤسس انجمن سوادرسانه ای از انفعال مجالس قبلی درمقابل فضای مجازی انتقادکرد و گفت: در این موارد خلأ قانون داریم و مجلس یازدهم باید درین حوزه ورود کند.

1399/04/09
|
15:10
|

محمدصادق افراسیابی در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت وگو با اعلام اینکه حاکمیت باید بر شبکه های مجازی اشراف کامل داشته باشد، گفت: در حوزه آموزش و اطلاع رسانی به مردم باید ضمن سیاست پذیری درست، در جایی اقدام شود که مردم هم حضور داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: گاه این آموزش ها در حوزه های نخبگانی و رسانه های خاص مطرح می شود درحالیکه باید در این موارد بصورت مستقیم با مردم گفت وگو کرد.

*جای خالی سواد رسانه ای در پلتفرم های ایرانی

افراسیابی پلتفرم های عمومی در فضای مجازی را ملزم به پیاده سازی آموزش سواد رسانه ای مخاطب عنوان کرد و گفت: مخاطب مهارت هایی نیاز دارد که در مقابل بازی های اینستاگرامی تجهیز شود. این ابزارها در پاره ای موارد مخاطب را به قمار تشویق می کند.
وی خاطرنشان کرد: وقتی مخاطب از خانواده و اطلاعات خود صیانت کند، مجرمان و قماربازان اینستاگرامی که پول مردم را از کشور خارج می کنند، [مورد شناسایی مردم قرار می گیرند].

*مجالس قبل فضای مجازی را رها کردند

افراسیابی ادامه داد: حضرت امام(ره) در جمله ای تاریخی فرمودند مجلس در راس امور است اما بسیاری از مسائل و معضلات این چنینی بدلیل انفعالی بودن مجلس شورای اسلامی است.
وی با تاکید بر اینکه مجلس رسانه ها را ملزم نکرده است تا دست به آموزش بزنند، گفت: مجلس درباره بایدها و نبایدها کار نکرده و فضای مجازی را رها کرده است و در اینباره خلأ قانونی داریم.

*مجلس یازدهم نظارت بر فضای مجازی را عملی کند

افراسیابی گفت: سازمان های مختلف ضمن لابی گری با مجلس های قبل درخواست تصویب قانونی خاص را می دادند. این مجلس باید مملو از افراد متخصص باشد نه افرادی که دنبال نگاه منفعلانه هستند و ای کاش مجلس یازدهم این کار را عملیاتی کند.
وی با اعلام اینکه یک شرکت داخلی در حال تبلیغ در اینستاگرام است، گفت: همین شرکت داخلی در شبکه ماهواره ای دست به تبلیغ می زند و با برخورد جدی روبرو خواهد شد ولی چنین برخوردی در اینستاگرام وجود ندارد. بنده وقتی علت را جویا شدم دوستان اعلام کردند اگر برخورد کنیم، مجرم شناخته می شویم.

*حکمرانی باید برای فضای مجازی پیش بینی کند

محسن رضایی، رئیس سابق مرکز تلویزیون های تعاملی با بیان اینکه قاطبه مخاطبان شبکه های اجتماعی از دانش رسانه ای ضعیفی برخوردار هستند، گفت: حکمرانی باید تعداد قابل توجهی گام جلوتر از جامعه بردارد تا براحتی کار خود را انجام دهد.
وی در اینباره گفت: سایت هایی که قرعه کشی و قمار را انجام می دادند، دارای "ای-نماد" بودند چراکه در غیر اینصورت قادر به استفاده از درگاه بانک ها نبودند.

*فیلترینگ اولین راه حل نیست

رضایی در برنامه گفتگوی اجتماعی ادامه داد: در حوزه سواد رسانه ای باید جامعه ای آگاه داشته باشیم؛ نه اینکه اتفاقات یکی پس از دیگری رخ دهد و تازه درباره آن فکری کنیم.
وی با اعلام اینکه وقتی از معضلی در فضای مجازی سخن به میان می آید، همگان راهکار فیلترینگ را مطرح می کنند، گفت: بیشترین تقصیر بر عهده فراهم کنندگان امکان استفاده از این سرویس هاست؛ از جمله ما که درگیر بحث های محتوایی هستیم یا افرادی که درگیر تامین زیر ساخت ها می باشند.

*مجرمان به کمک پلیس فتا بیایند

رضایی با انتقاد از اینکه در رسانه ها یا کتب آموزشی به راحتی درباره مسائل مهم فضای مجازی طرح موضوع نمی شود، گفت: در بسیاری موارد مخاطب متوجه هدف یک پیج اینستاگرامی نمی شود. این صفحات با رفتارهایی خاص بالا می آیند و بعد از دریافت ضریب نفوذ تبلیغاتی، [ماهیت اصلی خود را آشکار می سازد].
وی در بخشی دیگر از این برنامه اظهار کرد: کسانی که زیان دیده این معضل هستند، در کلام رئیس پلیس فتا، خود مجرم شناخته می شوند و این مسئله منجر می شود در برخورد قهری با سردمداران این شکبه های قمار، رفتاری قاطع و سریع صورت نگیرد.

*برخورد قهری اشتباه است

رضایی افزود: سیستم قضایی کشور باید این کمبود را بزودی حل و فصل کند؛ درست به مانند زمانی که اعلام شد معتادان مجرم نیستند. پس افرادی که آلوده به قمار شده اند، باید بزودی دست به افشاگری بزنند.
وی با بیان اینکه تبلیغات لاکچری این سایت ها واقعی نیست، افزود: به نظر می رسد سوت زنی از سوی افرادی که درگیر این بازی ها در رسانه های مجازی شده اند، باید اتفاق افتد نه اینکه چنین افرادی به دلیل مجرم بودن، از افشاگری واهمه داشته باشند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی