گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

قاضی دادگستری: ضوابط شبکه‌های قمار در اینستاگرام مشخص نبود

جواد جاویدنیا قاضی دادگستری گفت: در شناسایی شبکه‌های قمار مشخص نبود که این درگاه‌ها با چه ضوابطی فعالیت می‌کنند و خود این درگاه‌ها را به شرکت‌های دیگری از جمله پرداخت یارها متصل می‌کردند.

1399/04/09
|
15:41

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «دلال‌های میز قمار در اینستاگرام چه می‌کنند» با حضور جواد جاویدنیا(قاضی دادگستری و معاون قضایی رئیس کل دادگستری استان تهران)، لیلا سادات قادری(مشاور حقوقی حوزه فناوری اطلاعات، مدیر سابق حقوقی رایتل و وکیل پایه یک دادگستری) روی آنتن رادیو گفت‌وگو رفت.

در ابتدا، جواد جاویدنیا قاضی دادگستری گفت: باندهای سازمان یافته هیچ وقت به صورت شفاف کاری نمی‌کنند و با تشکیل تعدادی شبکه کار انجام می‌دهند و در شناسایی شبکه‌های قمار حدود یکسال و اندی که در دادستانی بودیم، اقدامات از طریق شبکه شتاب و بانک مرکزی بود که کارهایی برای دریافت مجوز انجام شد، چون تا قبل از آن مشخص نبود که این درگاه‌ها با چه ضوابطی فعالیت می‌کنند و خود این درگاه‌ها به شرکت‌های دیگری از جمله پرداخت یارها متصل می‌کردند.

جاویدنیا افزود: مشکل عمده ما در بخش پرداخت‌یاری بود که این درگاه‌ها را در اختیار افراد مختلف قرار می‌دادند و هیچ‌گونه روند مشخصی برای احراز هویت نبود و متأسفانه بستری شده بود که این درگاه‌ها در جاهای مختلف به کار گرفته شود.

این وکیل دادگستری عنوان کرد: دستورالعمل‌هایی تدوین شده بود، اما متأسفانه به طور کامل اجرا نشده بود، اما همان حدی که اجرا شد، اسباب این فراهم شد که گردانندگان سایت‌های قمار از درگاه‌های رسمی فاصله گرفتند و آن هم راه برای شناسایی دارد و رهگیری تراکنش‌های مشکوک می‌تواند به این جریان کمک کند.

جاویدنیا با بیان اینکه متأسفانه نرم‌افزار خارجی در این زمینه آوردند که مشکلات امنیتی داشت و اجرایی نشد، گفت: خیلی دیر به سراغ داخلی‌ها رفتند و این موضوع طول کشید و متأسفانه هرجایی که این موضوع وجود داشته باشد، ابزار سوءاستفاده فراهم می‌شود.

وی افزود: البته چند مورد پرونده در این زمینه تشکیل شده بود، اما چون سرنخ‌ها به خارج از کشور منتهی می‌شد و باید با سکوت برگزار می‌شد تا مانند امثال وحید خزایی را بتوانند در داخل کشور به دام بیندازند.

معاون قضایی رئیس کل دادگستری خاطرنشان کرد: ما هیچ حاکمیتی در فضای مجازی نداریم و یک شهر پر از هرج و مرج را ساختیم و پر از افرادی است که افراد بدون هویت می‌توانند در آن حضور پیدا کنند و هر اقدامی انجام دهند و ما هیچ گونه امکان اعمال حاکمیت نداریم.

جاویدنیا با اشاره به دوگانه فیلترینگ و عدم فیلترینگ، گفت: این دوگانه فیلترینگ و عدم فیلترینگ اشتباه غلط اندازی است، اما متأسفانه رسانه‌های آن طرفی به این موضوع دامن می‌زنند.
معاون افزود: اولین مصوبه درباره اینستاگرام باید این باشد که امکان اعمال حاکمیت و قوانین کشور و شناسایی مجرمان را در اختیار ما قرار دهند و بعد اجازه فعالیت داشته باشند و موضوع دیگر این است دیتابیس مربوط به کشور خودمان باشد.

*اطلاع رسانی در زمینه قمار در اینستاگرام ضعیف است

در ادامه لیلا سادات قادری گفت: ممنوعیت قانونی در مقررات و قوانین موضوعی کشور وجود دارد و این بستر و موانع قانونی وجود دارد و مواد 705 تا 711 قانون مجازات اسلامی به صراحت به قمار و شرط‌بندی اشاره شده و هرگونه اقدامی که منتهی به تعهدات هریک از طرفین و مالی رد و بدل شود، باطل اعلام شده است.

قادری افزود: ما در تفسیر اصول قانونی به اصل تفسیر معین و محدود حوزه جزایی می‌رسیم و این باعث می‌شود در فضایی حقوقی کشور محدودیت داشته باشیم که آیا در وبسایت‌ها و اینستاگرام قمارخانه شکل می‌گیرد یا خیر، اما 30 سال 98 با استفاده از منابع فقهی و نظریه فقهی قوه قضاییه در چند بند تفسیر مناسب این مواد را اعلام کرد و تصریح بند 3 آن دائر کردن وبسایت‌ها و ایجاد صفحات مجازی اینستاگرامی با موضوع قمار مشمول ماده 707 قانون مجازات اسلامی می‌شود.

مشاور حقوقی حوزه فناوری اطلاعات افزود: از جهت تخریب و آسیب به مردم مجازات این بند خوب نیست و بین 6 ماه تا دوسال حبس است. با توجه به خروج سرمایه از کشور و قابل شکایت و پیگیری ندارد، نیازمند مجازات متناسب‌تر هستیم.

باقری ادامه داد: در همین بخشنامه دادستانی و ضابطان قوه قضاییه وظیفه قاطع در پیگیری این صفحات دارند که با نظارت بیشتر نیازمند هم و غم بیشتری هستیم و علاوه براین اطلاع رسانی نیز ضعیف است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی