گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

محمدرضا محبوب‌فر: کنکور لغو نشود کرونا 60 درصد افزایش می‌یابد

عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا عنوان کرد: به جرأت می‌گویم اگر کنکور و مراسم‌هایی شبیه این لغو نشود، کشور با آمار افزایشی 60 درصدی در تعداد مبتلایان مواجه می‌شود.

1399/05/07
|
08:49

برنامه گفت‌وگوی اجتماعی با موضوع «برگزاری یا تعویق کنکور» در ارتباط تلفنی با محمدرضا محبوب‌فر(عضو کمیته کشوری مقابله با کرونا و عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران) از رادیو گفت‌وگو پخش شد.

در ابتدا، محمدرضا محبوب‌فر درباره اینکه نظر ستاد ملی مبارزه با کرونا درباره برگزاری کنکور چیست، گفت: دیدگاه ستاد ملی کرونا درباره برگزاری کنکور این است که فعلاً شرایط کشور به‌گونه‌ای است که می‌توان با رعایت پروتکل‌ها و دستورالعمل‌های بهداشتی کنکور را برگزار کرد.

محبوب فر افزود: در ستاد ملی کرونا اختلاف نظرها بسیار مشهود است و یک سیاست واحد بین اعضای ستاد درباره بسیاری از دورهمی‌های مناسبتی از جمله عزاداری محرم نیست.

وی ادامه داد: اصرار دولت و بعضی از اعضای ستاد ملی کرونا برای برگزاری کنکور است که متأسفانه بیش از یک میلیون نفر درگیر آن می‌شوند و این درست نیست و به نظر می‌رسد کنترل کرونا توسط دولت زمین گذاشته شده است.

عضو کمیته ستاد ملی مقابله با کرونا تشریح کرد: با توجه به اینکه کنکور شرایط ویژه خودش را دارد، ازدحام جمعیت و دانش‌آموزان فراوان است و امکان مدیریت آن از لحاظ نظارت بر پروتکل‌ها میسر نیست و پیشنهاد لغو کنکور را دارم که برگزاری آن به صلاح سلامت کشور نیست و امروز وضعیت کشور از لحاظ کرونا قرمز است.

عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت ایران در پاسخ به صحبت‌های ویس کرمی گفت: امروز کرونا اپیدمی جهانی است و من این گزاره که بیماری کرونا در کشور شبه بحران است را قبول ندارم و به نظرم این بیماری یک ابر بحران است.

وی خطاب به ویس کرمی عنوان کرد: همین صحبت‌های شما نمایندگان در مجلس و هیأت دولت، با عادی‌پنداری موجب رویارویی کشور با موج دوم بیماری شد.

محبوب‌فر ادامه داد: مردم باید ترس آگاهانه از کرونا داشته باشند و رسانه ملی باید به عنوان پیش قراول جریان‌سازی و اطلاع رسانی باید عمل کند و مردم را نسبت به بیماری کرونا و اوضاع وخیم آن آگاه کند.

وی درباره اینکه آیا عزاداری محرم قابل مقایسه با کنکور است، گفت: قطعا خطرناک است، چون امکان انتقال بیماری کرونا در فضاهای بسته و باز وجود دارد؛ به‌خصوص که در بسیاری از این تجمعات کنکور و امتحان جامع دکتری امکان رعایت پروتکل‌ها اصلا وجود ندارد، چون کنکور مرکز تجمع بزرگی است که دانشجویان در یک فضای بسته می‌نشینند و امکان کنترل بیماری در آن نیست.

محبوب‌فر در پایان تصریح کرد: به جرأت می‌گویم اگر کنکور و مراسم‌هایی شبیه این لغو نشود، کشور با آمار افزایشی 60 درصدی در تعداد مبتلایان مواجه می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی