گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان: گزارشات این معاونت درباره عملکرد منفی دستگاه‌ها در قبال جوانان به نهادهای نظارتی، بی‌تاثیر است

محمدمهدی تندگویان از بی اثر بودن گزارشات این معاونت گفت و بیان کرد: اگر سازمانی در انجام وظایف خود در قبال جوانان کوتاهی کرده و معاونت گزارش منفی رد کند، متأسفانه آن سازمان همچنان همانند گذشته بودجه دریافت می‌کند و برخوردی با آن‌ها نمیشود.

1399/06/03
|
15:44
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی عملکرد وزارت ورزش و جوانان و با حضور دکتر محمد مهدی تندگویان معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان به روی آنتن رفت.

محمد مهدی تندگویان با بیان اینکه شرح وظایف و اختیارات معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش در امور اجرایی حوزه‌هایی مانند مسکن و اشتغال نیست، گفت: البته ستادهای ساماندهی امور جوانان را به تفکیک شهرستان‌ها، استانداری و ستاد ملی قرار داده‌ایم تا نسبت به عملکرد سازمان‌ها در این دو حوزه نظارت کنند زیرا در کل کشور در دو حوزه ابلاغ سیاست‌ها و بررسی و پایش عملکرد دستگاه‌ها در حوزه‌های مسکن و اشتغال جوانان پایش انجام می‌دهیم.

وی با اشاره به اینکه پس از پایش سازمان‌ها و نهادها، گزارشی برای معاون اول، رئیس‌جمهور، سازمان برنامه و بودجه و سازمان‌های نظارتی ارسال می‌شود، افزود: اگر سازمان و نهادی که در حوزه مسکن جوانان مسئولیت‌های مشخص دارد و در مصوبات ستادی وزارت ورزش و جوانان این مسئولیت‌ها به آن سازمان یا نهاد ابلاغ شده باشد، به اندازه مناسب کاراجرایی نکرده باشد و یا پاسخگو نبوده باشد، به نهادهای نظارتی در حوزه جوانان ابلاغ می‌کنیم.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در عین حال از بی اثر بودن گزارشات این معاونت گفت و بیان کرد: اگر نهاد و سازمانی در انجام وظایف خود در قبال جوانان کوتاهی کرده باشد و معاونت گزارش منفی رد کند، باز هم در فصل تخصیص بودجه و اعتبارات، هیچ تغییری ایجاد نمی‌شود و متأسفانه آن سازمان و نهاد همچنان همان بودجه را دریافت می‌کند و برخوردی با آن‌ها انجام نمی‌شود.

وی درباره مسکن جوانان نیز بیان کرد: مشکل اصلی در این رابطه، قانون تسهیل ازدواج در دولت نهم است که صراحتا بحث مسکن جوانان در آن ذکر شده بود اما دولت نهم به آن توجهی نکرد. بر اساس این مصوبه دولت نهم باید در رابطه با مسکن جوانان وارد عمل می‌شد و هر شش ماه یک گزارش ارائه می‌داد اما دولت وقت این قانون را اجرا نکرده است و به جای آن به مسکن مهر را ورود کرد و عملاً تمام اعتبارات صرف مسکن مهر شد.

وی درباره علت انتقاد خود از مسکن مهر توضیح داد و اظهار کرد: متأسفانه در مسکن مهر هیچ نوع توجهی به جوانان نشده است و درواقع اولویت با جوانان، ازدواج و خانواده نبوده است. در دولت یازدهم نیز اساساً امکان تأمین مسکن جوانان، با توجه به اینکه منابع اعتباری صرف مسکن مهر شده بود، وجود نداشت.

***نظارت بر مصوبات دستگاه‌ها در حوزه جوانان از وظایف این معاونت است

محمد مهدی تندگویان با انتقاد از قانون تأمین مسکن جوانان گفت: متأسفانه این قانون خیلی کلی تصویب شد و در بخش‌های اجرایی نمی‌دانیم به سراغ کدام نهاد و دستگاه برویم درحالی‌که قانون باید تک تک نهادهایی که در این رابطه فعالیت می‌کنند را معرفی کند و از آن‌ها گزارش عملیاتی بخواهد اما در این قانون صرفاً نوشته شده است دولت موظف است و مشخص نیست کدام دستگاه وظیفه عمل به آن را دارد.

وی در ادامه از نظارت بر اجرای دیگر نهادها در حوزه جوانان گفت و بیان کرد: اگر در حوزه نظارتی بر نهادها در خصوص مصوباتی که به جوانان مربوط می‌شود، کوتاهی شده باشد، حتماً باید درباره جزئیات آن اطلاع‌رسانی کنیم و پاسخگو باشیم.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با تصریح بر اینکه حدود اختیارات این معاوت بابت وظایفی که دستگاه‌های دیگر هم تکلیف و هم اعتبارات دارند، محدود است، اظهار کرد: کاری که این معاونت باید انجام دهد، نظارت کامل و جامع است. همچنین در کنار این موضوع، صادر شدن مصوبات به صورت عملیاتی به عنوان یک شاخه دیگر از وظایف این معاونت تعریف شده است.

وی افزود: در ستادهای ساماندهی امور جوانان کشور از زمان تشکیل دولت، کمیت و کیفیت عملکرد را مورد توجه قرار دادیم. حضور مقامات اصلی استان‌ها و شهرستان‌ها در ستاد ساماندهی جوانان، تقریباً 30 درصد ظرفیت واقعی بود و درواقع هم تعداد جلسات اندک بود و هم کیفیت اشخاص و مسئولینی که در این ستاد شرکت می‌کردند، بالا نبود و به عنوان مثال شاهد عدم حضور استاندار و مدیر کل امور مربوطه بودیم.

تندگویان با اعلام اینکه به دلیل گزارشاتی که معاونت ساماندهی امور جوانان به نهادهای نظارتی ارسال کرده است، شاهد افزایش کمی این جلسات هستیم، عنوان کرد: از نظر کمی این جلسات از 30 درصد به حدود 80 درصد در سال گذشته رسید و درواقع توانسته‌ایم کشور را در بحث تعداد جلسات ساماندهی امور جوانان و حضور بالاترین مقامات در آن نشست‌ها، منظم کنیم.

معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان بیان کرد: این معاونت طی گزارشی که ارائه می‌کند دو بخش را به دستگاه‌های نظارتی ارجاع می‌دهد؛ در این گزارش هم استان‌های برتر و دستگاه‌های برتر اعلام می‌شوند.

وی در خصوص نظارت بر دستگاه‌ها گفت: یکی از وظایف معاونت در این زمینه پایش و رصد مصوبات مربوط به جوانان در دستگاه‌ها است و خیلی وقت‌ها مصوبات این دستگاه‌ها به دلیل نبود ضمانت اجرا و یا دلایل دیگر از جمله شعاری بودن رد می‌شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی