گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی كشور خبر داد: توانمندسازی 600 خانواده کودک کار توسط سازمان بهزیستی

حبیب الله مسعودی فرید گفت: حمایت از خانواده‌های کودکان کار مشروط به این است که پس از حمایت سازمان بهزیستی، کودک آن‌ها در خیابان نباشد و در حال حاضر نیز روی توانمندسازی 600 خانواده کار می‌شود تا فرزند آن خانواده در خیابان کار نکند.

1399/06/06
|
09:37
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع بررسی عملکرد سازمان بهزیستی کشور و با حضور حبیب الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور به روی آنتن رفت.

حبیب الله مسعودی فرید با تصریح بر اینکه مسئله کودکان کار از آن موضوعات ناراحت کننده و همچنین پیچیده است، گفت: اساساً با حضور کودک در خیابان مخالف هستیم و کودک خیابانی را مساوی با کودک آزاری می‌دانیم. وقتی وارد حوزه کودکان خیابانی و کار می‌شویم دو گروه خانواده‌های ایرانی و غیر ایرانی را مشاهده می‌کنیم.

وی به سیاست‌های سازمان بهزیستی در قبال کودکان کار متعلق به خانواده‌های ایرانی اشاره و اظهار کرد: بهزیستی برای مقابله با این معضل در خانواده‌های ایرانی، مسئله توانمندسازی آن ‌ها را در دستور کار قرار داده است. از دو هزار خانواده‌ای که طی سال گذشته در سامانه‌های کودکان کار و خیابانی پذیرش شدند، پس از انجام آزمون وسع و سنجش واقعی بودن نیازمندی آن ‌ها، 600 خانوار نیازمند تشخیص داده شدند.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درباره دلایل فعالیت کودکان کار بیان کرد: ممکن است یک خانواده واقعا فقیر باشد و یا یک زن سرپرست خانوار باشد. همچنین معلولیت سرپرست خانواده و یا اعتیاد او باعث شده است بچه مجبور به کار شود.

وی همچنین عنوان کرد: گاهی کودکان کاری وجود دارند که خانواده او مشکل مالی ندارند اما با آگاهی از این موضوع که مردم به کودکان راحت‌تر پول می‌دهند، آن ‌ها را به خیابان می‌فرستند تا کار و یا تکدی‌گری کنند. بعضاً نیز مشاهده شده است کودکان خود را کرایه داده‌‌اند و یا از فردی دیگر کرایه کرده‌‌اند تا برای تکدی‌گری از آن‌‌ها استفاده کنند.

مسعودی فرید با اشاره به اینکه بر حسب بررسی که مددکار اجتماعی از خانواده کودک کار انجام می‌دهد، مداخلات متفاوت است، گفت: اگر خانواده‌ای دارای فقر باشد طبیعتاً کمک‌های مختلف ارائه و کودک تحت پوشش سازمان قرار می‌گیرد. اولویت بهزیستی برای حمایت از این خانواده‌ها کسانی هستند که زن سرپرست خانوار دارند و یا سرپرست خانواده دچار معلولیت شده باشد.

وی افزود: حمایت‌ها از این خانواده‌ها مشروط است به این شرط که پس از حمایت‌های سازمان بهزیستی کودک داخل خیابان نباشد. در حال حاضر روی توانمندسازی 600 خانواده کار می‌شود تا فرزند آن خانواده در خیابان کار نکند.

***معرفی مهدهای کودک به عنوان مشاغل آسیب‌دیده برای دریافت تسهیلات کمکی

مسعودی فرید با اشاره به مراکز فعالیت بهزیستی در ایام کرونا گفت: یکی از نگرانی‌ها شیوع کرونا در مراکز زیر مجموعه بهزیستی بود. همچنین مددجویانی وجود دارند که در ایام کرونا نیز حتما خدمت دریافت می‌کردند و در کنار آن‌ها مهد‌های کودک قرار دارند که در ایام کرونا فعالیت آن‌ها تعطیل شد.

وی با اشاره به جلسه سازمان بهزیستی با کانون مهدهای کودک در ایام کرونا اظهار کرد: در این زمینه دو جنبه مهم وجود دارد؛ حفظ سلامت کودکان مهم‌ترین مسئله برای سازمان بهزیستی بود هر چند در ابتدا گفته می‌شد کودکان به این بیماری مبتلا نمی‌شوند. مسئله بعدی که برای سازمان اهمیت زیادی داشته و دارد، توجه به سنین پیش از دبستان است.

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه بسیاری از کشورها بیش از دو یا سه درصد تولید ناخالص داخلی خود را برای رشد و تکامل همه جانبه کودکان هزینه می‌کنند، عنوان کرد: در برنامه ششم توسعه ملی از طرف سازمان بهزیستی پیشنهاد شد حداقل یک درصد از تولید ناخالص ملی منابع را برای کودکان پیش دبستانی اختصاص دهیم.

وی با تأکید بر اینکه نباید به مهدهای کودک و پیش دبستانی صرفاً به عنوان محلی برای نگهداری کودک توجه شود، عنوان کرد: قصد داریم مهدهای کودک را به عنوان کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا در کمیته اقتصادی ذیل ستاد ملی کرونا مصوب کنیم تا برنامه‌های حمایتی از این کسب و کارها از جمله وام‌های کم بهره به مهدهای کودک نیز اختصاص یابد.

مسعودی فرید با اشاره به چالش‌هایی که برای حمایت از مهدهای کودک وجود دارد، از تعطیلی برخی از مهدها خبر داد و گفت: به دلیل بروز چنین مشکلاتی، جلسه‌ای با حضور نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه داشتیم تا بتوانیم از مهدهای کودک حمایت کنیم.

وی از حمایت‌های بهزیستی از مهدهای کودک در حد توان گفت و بیان کرد: تلاش کردیم مالکین مهدهای کودک را تحت عنوان پویش همدلی، تشویق کنیم تا از بخشی از اجاره خود بگذرند و اهمیت این موضوع از آن جهت است که بخش زیادی از مهدهای کودک اجاره‌ای هستند و مشکلاتی که سایر مستاجرین دارند، مهدهای کودک نیز دارند به علاوه اینکه به سادگی نیز نمی‌توانند مکان خود را تغییر دهند و مناسب‌سازی‌هایی که باید انجام دهند ممکن است ده‌ها میلیون تومان هزینه داشته باشد.

مسعودی فرید با اشاره به تعطیلی مهدهای کودک به دلیل ابلاغیه ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان کرد: تلاش زیادی از سوی سازمان بهزیستی انجام شده است تا مهدهای کودک در مناطقی که سفید است باز شوند و قرار شده است در شهرهایی که قرمز هستند، حداکثر تا 30 درصد ظرفیت و در شهرهای سفید تا زرد تا 50 درصد ظرفیت حضور داشته باشند. البته در حال حاضر در فصلی قرار داریم که کمترین بچه در مهدهای کودک حضور دارند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی