گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

سخنگوی فراكسیون آسیب‌های اجتماعی مجلس: کودکان کار جزو دغدغه‌های اصلی کمیسیون اجتماعی است

عنابستانی در رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: کمیسیون اجتماعی به صورت جدی در حال کار روی موضوع کودکان کار است و جزو دغدغه‌های اصلی این کمیسیون محسوب می‌شود.

1399/06/19
|
14:17
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو در خصوص وضعیت کودکان کار با دکتر علی اصغر عنابستانی سخنگوی فراکسیون آسیب‌های اجتماعی مجلس شورای اسلامی و دکتر سید مالک حسینی مدیر عامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران به صورت تلفنی گفتگو کرد.

علی اصغر عنابستانی با اشاره به آمار وزارت کار درباره تعداد کودکان کار گفت: حدود 340 هزار کودک پسر و 74 هزار کودک دختر در حال کار در کشور وجود دارد که این آمار، مجموع کودکان کار و کارگاهی هستند و در کنار این آمار، حدود 89 هزار کودک نیز به دنبال کار هستند.

وی در عین حال با تصریح بر اینکه هیچ ‌کدام از آمارها دقیق نیستند، اظهار کرد: در سال 94 و 95 نیز آمارها از اشتغال 234 هزار کودک کار در کشور خبر می‌داد.

سخنگوی فراکسیون آسیب‌های اجتماعی مجلس با تأکید بر اینکه در موضوع کودک کار باید مسئله را جامع دید، اظهار کرد: کمیسیون اجتماعی به صورت جدی در حال کار روی موضوع کودکان کار است و جزو دغدغه‌های اصلی این کمیسیون محسوب می‌شود.

وی تأکید کرد: کودکان حق رشد، کرامت و آموزش دارند و این، جزو حقوق اولیه محسوب می‌شود. کودکان حق داشتن یک خانواده خوب و زندگی مناسب را دارند و این موارد حداقل‌هایی است که مسئولین باید به دنبال احقاق آن باشند.

در ادامه سید مالک حسینی با بیان اینکه سیاست‌ها در رابطه با کودکان زباله گرد تا خرداد، بر مبنای انکار بود، گفت: اینکه این سیاست تغییر کرده است یک نقطه عطف محسوب می‌شود. در شهرداری و همه بخش‌های دولتی، اگر پیمانکار از کودکان برای کار استفاده کند، دچار تخلف شده است و جریمه می‌شدند اما متأسفانه این قانون عملیاتی نمی‌شد.

وی با اشاره به بخشنامه شهرداری در خرداد ماه اظهار کرد: در این بخشنامه آمده است اگر پیمانکاری از کودک استفاده می‌کند، باید با پیمانکار و نه کودک برخورد شود در حالی‌ که قبلاً کودکان از یک جا به یک جای دیگر منتقل می‌شدند بدون اینکه برای آن ‌ها برنامه‌ریزی وجود داشته باشد.

مدیر عامل سازمان خدمات اجتماعی شهرداری تهران با انتقاد از نحوه برخورد با کودکان کار اظهار کرد: کودکان را می‌گیریم، از سطح خیابان جمع می‌کنیم و در مراکزی برای مدتی نگهداری می‌کنیم بدون اینکه بدانیم ریشه این مشکلات چیست و برای رفع آن ‌ها اقدام کنیم.

وی با تأکید بر ضرورت پذیرش وجود کودکان زباله گرد، گفت: این مسئله تازگی ندارد و بیش از دو دهه است که در تهران خودنمایی می‌کند. در این زمینه کمبودهایی برای بهبود وضعیت وجود دارد و این را می‌پذیریم اما به صورت جد روی این موضوع در حال کار کردن هستیم.

حسینی با بیان اینکه 90 درصد کودکان زباله گرد مهاجرین غیرقانونی هستند، تصریح کرد: تا زمانی که منشا این مشکل را نتوان حل کرد، هیچ نهادی نمی‌تواند این مشکل را در سطح شهر حل و با این پدیده به صورت روزانه روبرو خواهیم بود.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی