گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس هیئت مدیره سواد رسانه‌ای ایران: عدم راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات منافع ملی را به خطر می‌اندازد

مسعودی در رادیو گفت‌وگو با تصریح بر اینکه عدم راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات منافع ملی را به خطر می‌اندارد، گفت: امروز دانش قدرت است و دانش نیز از گفتمان‌ها و داده‌ها و اطلاعات ایجاد می‌شوند.

1399/06/26
|
11:17
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع شبکه ملی اطلاعات، منابع و منافع چه کسانی را به خطر می‌اندازد و با حضور دکتر امید علی مسعودی رئیس هیئت مدیره سواد رسانه‌ای ایران، دانشیار علوم ارتباطات و مدیر گروه در دانشگاه سوره و کارشناس فضای مجازی به روی آنتن رفت.

امیدعلی مسعودی با بیان اینکه برخی مسئولین نسبت به راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات ابهام دارند، گفت: این مسئولین عموماً شفافیت ندارند و به همین جهت با آن مخالف هستند اما به نظر می‌رسد پس از فرمایشات مقام معظم رهبری که فصل الخطاب همه اختلاف سلیقه‌ها است، یک گشایش مبارکی در این زمینه ایجاد شود.

مدیرگروه سوره با تأکید بر ضرورت تولید محتوا در حوزه فضای مجازی، اظهار کرد: این تولید محتوا نباید در دست دیگران باشد. متأسفانه فضای مجازی یک زمین بازی است که گمان می‌کنیم در زمین خودمان است اما عملاً داریم در زمین آمریکا بازی می‌کنیم و به راحتی اطلاعات خود را تقدیم می‌کنیم.

رئیس هیئت مدیره سواد رسانه‌ای ایران با تصریح بر اینکه در دنیای امروز، اطلاعات و داده‌ها دانش و قدرت محسوب می‌شوند، عنوان کرد: امروز با بازی در زمین تعریف شده آمریکا، در حقیقت اطلاعات و دانش تمام بخش‌های کشور از جمله کارخانه‌ها و خانه‌های خودمان را در اختیار دشمن قرار می‌دهیم و عملاً در حال کار کردن علیه خودمان هستیم.

دانشیار علوم ارتباطات با تصریح بر اینکه گفتمان‌های غالب همیشه قدرت خواهند داشت، بیان کرد: امروز در فضای مجازی اندیشه‌های خود را به صورت صفر و یک که می‌توانند تجزیه و تحلیل شوند، در اختیار کشورهای دشمن قرار می‌دهیم درحالی‌که تولیدات علمی و داده‌هایی که در کشور ایجاد می‌شود، سرمایه‌های ما هستند و دشمنان به راحتی از آن سرمایه‌ها استفاده می‌کنند.

وی بخش زیادی از مردم را فاقد سواد رسانه‌ای دانست و ابراز کرد: خیلی از اطلاعات ساده‌ای که در هنگام نصب یک نرم افزار ارائه می‌دهیم، برای کشورهای دیگر بسیار کاربردی است و به عنوان یک Big data مورد استفاده قرار می‌گیرد تا شرکت‌های بزرگ غربی از آن برای تولیدات خود استفاده کنند.

کارشناس فضای مجازی با تصریح بر اینکه عدم راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات منافع ملی را به خطر می‌اندارد، اظهار کرد: امروز دانش قدرت است و دانش نیز از گفتمان‌ها و داده‌ها و اطلاعات ایجاد می‌شوند و این اطلاعات حتی می‌توانند باعث ایجاد شورش خیابانی شوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی