گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

وكیل پایه یك دادگستری با حضور در رادیو گفت‌وگو: افزایش قیمت سکه دلیل به اجرا گذاشتن مهریه توسط خانم‌ها نیست

نامدار گفت: خانم‌ها زندگی جدید با همسر را با قصد تشکیل خانواده آغاز می‌کنند اما وقتی بر سر جدایی به توافق نمی‌رسند، اقدام به اجرا گذاشتن مهریه می‌کنند.

1399/06/31
|
15:15
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت وگو با موضوع مهریه، بازار سکه و زندانی‌های سرگردان و با حضور فاطمه نامدار وکیل پایه یک دادگستری به صورت تلفنی گفتگو کنند.

فاطمه نامدار با رد این ادعا که خانم‌ها به دلیل افزایش قیمت سکه، اقدام به اجرا گذاشتن مهریه خود نمی‌کنند، گفت: وقتی خانم‌ها زندگی جدیدی را با همسر خود آغاز می‌کنند، قصد تشکیل خانواده و تداوم آن را دارند اما وقتی در روند این زندگی مشکل به وجود می‌آید و زوجین به توافق نمی‌رسند، متاسفانه خانم ناگزیر به سراغ اهرم فشاری به نام مهریه می‌رود.

وی در عین حال گران شدن سکه را در نمایان شدن به اجرا گذاشتن مهریه اثرگذار دانست و اظهار کرد: وقتی خانم‌ها با همسر خود بر سر جدایی به توافق نمی‌رسند، اقدام به اجرا گذاشتن مهریه می‌کنند. بر اساس قانون، برای جدایی زن و شوهر، یا زوجین باید با یکدیگر توافق داشته باشند و یا خانم برای طلاق باید عسر و حرج خود را ثابت کند که نیازمند یک پروسه سخت و طولانی است و در نتیجه خانم‌ها از مهریه به عنوان اهرم فشار استفاده می‌کنند تا مرد را برای طلاق متقاعد کنند.

این وکیل پایه یک دادگستری با بیان اینکه افزایش قیمت سکه باعث افزایش تعداد زندانیان محکوم مالی از جمله مهریه شده است، عنوان کرد: این به معنای اجرای مهریه به دلیل گران شدن سکه نیست بلکه عدم توان مردها برای پرداخت مهریه باعث افزایش زندانیان مهریه شده است.

وی با اشاره به انتشار فیلمی در خصوص حضور خانم‌ها در اداره ثبت برای اجرایی کردن مهریه خود، بیان کرد: مکانی که این اداره وجود دارد بسیار کوچک و غیر استاندارد است و هنگامی که 20 یا 30 خانم در این مکان حضور داشته باشند، این تصور پیش می‌آید که خانم‌ها برای اجرایی کردن مهریه خود هجوم برده‌اند.

فاطمه نامدار با توصیه به مردان گفت: آقایی که درآمد زیادی ندارد، وقتی به خواستگاری می‌رود باید بر اساس واقعیت‌های زندگی خود مهریه را بپذیرد و این طور نباشد چون خانم گفته است 500 سکه، به راحتی بپذیرد زیرا در هنگام بروز اختلاف، مشکل به وجود می‌آید.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی