گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

نماینده مردم زابل، زهك، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس: اجرا شدن قانون تسهیل ازدواج، اولویت متولیان اجرایی نیست

سرگزی در رادیو گفت‌وگو با تصریح بر اینکه اجرایی شدن قانون تسهیل ازدواج اولویت نخست متولیان امر نیست، گفت: بارها اجرایی شدن این قانون به مردم وعده داده شده است.

1399/07/01
|
10:58
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع چرایی اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج و با حضور دکتر محمد سرگزی نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

محمد سرگزی با اشاره به تصویب قانون تسهیل ازدواج در 15 سال قبل در مجلس گفت: در تمام این سال‌ها، نمایندگان ادوار مختلف مجلس به این موضوع ورود پیدا کردند و چرایی عدم اجرای این قانون از دولت پرسیده‌اند و هنگامی که قانون اجرا نشد، در راستای آئین نامه داخلی مجلس، شکایت دولت به قوه قضائیه اعلام شد.

وی از اهمیت قانون تسهیل ازدواج گفت و خاطرنشان کرد: مهمترین بخش این قانون، صندوق اندوخته ازدواج جوانان است. بر اساس این ماده قانونی، دولت موظف بوده است پس از تصویب این قانون، ظرف سه ماه اساسنامه‌ای را بنویسد، تصویب کند و برای تصمیم نهایی به مجلس ارسال کند اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

نماینده مردم زابل، زهک، هیرمند، نیمروز و هامون در مجلس شورای اسلامی درباره این صندوق توضیح داد و افزود: در سال 1385 حدود 320 میلیارد تومان از ناحیه بودجه عمومی وارد صندوق مهر امام رضا شد و امروز شاهد هستیم اساسا این صندوق با این عنوان وجود ندارد و تحت عنوان صندوق کارآفرینی و امید فعالیت می‌کند که در هر صورت اساسنامه این صندوق که مهمترین رکن قانون تسهیل ازدوج بود هیچ گاه عملیاتی و اجرایی نشد.

وی بیان کرد: امروز یکی از موانع جدی اجرایی شدن قانون تسهیل ازدواج عدم اجرا کردن صندوق اندوخته ازدواج جوانان است و امروز مشخص نیست قرار است منابع این صندوق از کجا قرار است تامین شود. اگر قرار است از منابع عمومی دولت این صندوق تامین اعتبار شود، چرا دولت سالیانه این منابع را پیش بینی نمی‌کند؟

محمد سرگزی با تصریح بر اینکه اجرایی شدن قانون تسهیل ازدواج اولویت نخست متولیان امر نیست، عنوان کرد: بارها اجرایی شدن این قانون به مردم وعده داده شده است زیرا اگر این قانون به درستی اجرا شود، می‌تواند مشکلات عمده‌ای که در مسیر ازدواج جوان قرار دارد را مرتفع کند.

وی نداشتن یک متولی مشخص را یکی دیگر از دلایل اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج جوانان عنوان کرد و گفت: قانون در خیلی از بخش‌ها دولت را مکلف کرده است. دولت در این راستا باید ستاد تسهیل ازدواج را به یک وزارت خانه می‌سپرد و یک شخص را برای هماهنگی بین بخشی و نظارت بر اجرای قانون درون دولت تعیین می‌کرد که متاسفانه هیچ کدام از این بخش‌ها صورت نگرفته است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی