گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مسئول شورای زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی: مسئله جوانان و ازدواج آنها، رها شده است

خزعلی در رادیو گفت‌وگو به مسئولیت‌های دولت در امور ازدواج جوانان اشاره و اظهار کرد: هم معاونت امور خانواده و زنان ریاست جمهوری و هم وزارت ورزش و جوانان در این راستا مسئولیت دارند.

1399/07/01
|
13:06
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو در خصوص چرایی اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج با دکتر کبری خزعلی مسئول شورای شورای زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی و علی قائدی معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

کبری خزعلی با اشاره به مشکلاتی که عدم اجرای قانون تسهیل ازدواج در پی داشته است، گفت: متاسفانه شاهد طلاق و اجرایی کردن مهریه هستیم که اگر حتی آموزش قبل از ازدواج برای به توافق رسیدن در موضوعات مختلف از جمله مهریه به زنان و مردان داده می‌شد، این مشکلات کمتر می‌بود.

مسئول شورای زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی به قوانینی که در رابطه با حمایت از خانواده مصوب شده اشاره کرد و افزود: نخستین مصوبه در این راستا در سال 1383 با عنوان سیاست‌های تشکیل، تحکیم و تعالی خانواده صورت گرفت. پس از آن قانون تسهیل ازدواج در مجلس مصوب شد که در کنار سیاست‌های ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی قرار دارد. همچنین سند مهندسی فرهنگی که به شکل عمیق به این مسئله پرداخته است نیز در راستای تسهیل ازدواج و تحکیم خانواده قرار دارد.

وی ضمن اشاره به اجرایی نشدن قانون تسهیل ازدواج و عدم راه اندازی صندوق اندوخته ازدواج جوانان عنوان کرد: با وجود عدم اجرایی شدن این قانون اما همانطور که اشاره شد امکانات، قوانین و مقررات حمایتی دیگر وجود دارد که باید به آن اشاره شود.

خزعلی افزود: یک کمیته سامان ازدواج در هر استان وجود دارد که فرماندار و امام جمعه هر استان و شهرستان حضور دارد و می‌توانند در راستای ازدواج جوانان حمایت‌های ویژه‌ای انجام می‌دهند.

وی به مسئولیت‌های دولت در امور ازدواج جوانان اشاره و اظهار کرد: هم معاونت امور خانواده و زنان ریاست جمهوری و هم وزارت ورزش و جوانان در این راستا مسئولیت دارند اما حقیقت این است که مسئله جوانان و ازدواج آنها رها شده است.

در ادامه علی قائدی از ثبت نام و تشکیل پرونده 50 هزار نفر برای دریافت وام ودیعه مسکن خبر داد و گفت: تاکنون به 23 هزار نفر این وام تعلق گرفته است. برای دریافت این وام به وزارت راه و شهرسازی اعلام شد از محل ستاد ملی مبارزه با کرونا منابعی وجود دارد که با پیگیری وزارت خانه، 20 هزار میلیارد تومان برای وام ودیعه مسکن تخصیص داده شد.

وی افزود: پس از موافقت با این مبلغ، یک سامانه در این راستا راه اندازی شد تا پس از احراز شرایط، پرداخت‌ها صورت بگیرد. پروسه ثبت نام دو هفته زمان برد و پس از آن باید پالایش آنلاین از طریق سامانه وزارت رفاه ایرانیان انجام دهیم و در حال حاضر 23 بانک درگیری این موضوع هستند.

معاون دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی درباره شرایط دریافت وام ودیعه مسکن از بانک بیان کرد: وام‌های تا سقف 15 میلیون تومان نیاز به ضامن ندارند و بیش از آن مقدار که تا سقف 50 میلیون تومان برای شهرهای بزرگ است، نیازمند فقط یک ضامن است و اگر بانکی بیش از این تعداد ضامن از متقاضی درخواست کند، تخلف مرتکب شده است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی