گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

نماینده مجلس در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو؛ نبود عدالت آموزشی، باعث هدر رفت استعدادها در انتخاب رشته می‌شود

دهقانی با تصریح بر اینکه نبود عدالت آموزشی، استعدادها را نابود می‌کند، بیان کرد: وقتی کسانی که پول بیشتر خرج کرده‌اند، وارد رشته‌های خوب دانشگاهی می‌شوند، کسانی که استعداد داشته‌اند هدر می‌روند.

1399/07/02
|
11:11
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع مافیای انتخاب رشته کنکور و با حضور مهدی فرهادیان مشاور کنکور و الله وردی دهقانی نماینده مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

مهدی فرهادیان با بیان اینکه فعالیت موسسات انتخاب رشته و مشاورین کنکور قانونی است، گفت: ابهاماتی که هر سال در رابطه با انتخاب رشته مطرح می‌شود از سوی سازمان سنجش و نه موسسات کنکور و مشاورین است.

وی افزود: مشاورین کنکور از علم خود برای راهنمایی داوطلبین استفاده می‌کنند و موسسه‌ای که بنده در آن فعالیت می‌کنم بخش زیادی از این اطلاعات را به صورت رایگان در اختیار داوطلبین قرار می‌دهد.

این مشاور کنکور با اشاره به اینکه امروز به اسم بومی گزینی، 80 درصد از ظرفیت رشته‌ها را به ساکنین محلی اختصاص می‌دهند، اظهار کرد: این مشکلاتی که امروز در رابطه با کنکور و انتخاب رشته با آن مواجه هستیم ناشی از سوء مدیریت است.

در ادامه برنامه الله وردی دهقانی با بیان اینکه سرمایه‌های انسانی برای هر کشوری اهمیت بسیار زیادی دارد، گفت: سرمایه‌های انسانی در کشور از طریق آموزش و پرورش شکل می‌گیرد و سایر بخش‌های سرمایه‌ای کشور را فعال می‌کند و در اختیار سایر بخش‌ها قرار می‌دهد.

وی با ابراز تأسف از نبود عدالت آموزشی در آموزش و پرورش کشور، اظهار کرد: افراد در نقاط مختلف کشور اگر پول داشته باشند می‌توانند با شرایطی که آموزش و پرورش و سیاست گذاران عمومی کشور در اختیارشان قرار داده است، در رشته‌های خوب دانشگاهی حضور یابند.

این نماینده مجلس با تصریح بر اینکه نبود عدالت آموزشی، استعدادها را نابود می‌کند، عنوان کرد: وقتی کسانی که پول بیشتر خرج کرده‌اند، وارد رشته‌های خوب دانشگاهی می‌شوند، کسانی که استعداد داشته‌اند هدر می‌روند.

وی تأکید کرد: باید برنامه‌ها را در وزارت آموزش و پرورش به گونه‌ای طرح ریزی کنیم که عدالت آموزشی را در سراسر کشور پیاده کنیم و در این راستا همه نهادها از جمله مجلس نیز باید کمک کنند.

دهقانی در پاسخ به این انتقاد که چرا مجلس به صورت عملی کاری برای برخورد با مافیای کنکور انجام نمی‌دهد، گفت: 11 دوره مجلس برگزار شده است و هر نماینده باید پاسخگوی عملکرد خود باشد اما آنچه باعث عدم اجرای عدالت آموزشی شده است، اجرایی نشدن بسیاری از قوانین مصوب مجلس توسط دستگاه‌های اجرایی است.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی