گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس مركز آموزش سواد فضای مجازی: سازندگان اپلیکیشن‌ها، افکار خودشان را به جامعه تزریق می‌کنند

مومن نسب در رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: در حقیقت سازندگان نرم افزارها، پاردایم و فکر خودشان را در قالب اپلیکیشن‌ها به جامعه تزریق می‌کنند.

1399/07/06
|
11:10
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت وگو با موضوع اپلیکیشن‌های ضد اخلاقی در قلب فضای مجازی و با حضور روح الله مومن نسب رئیس مرکز آموزش سواد فضای مجازی به روی آنتن رفت.

روح الله مومن نسب با بیان اینکه اپلیکیشن یا نرم افزار یکی از محصولات فناوری به حساب می‌آید، گفت: فناوری ارتباطات محصولات مختلفی دارد که نرم افزار یکی از آنها است و در لایه سیستم عامل تعریف می‌شود و بیشتر مردم خیلی از کارهایشان را شبانه روز در این نرم افزارها انجام می‌دهند.

وی با اشاره به استفاده زیاد مردم از نرم افزارهای فضای مجازی، تصریح کرد: این استفاده به حدی است که نوعی زیست مجازی را برای مردم رقم زده است و هنگامی که یک زیست بوم شکل می‌گیرد، یکی از عناصر اصلی آن، فرهنگ نیز پدید می‌آید.

این کارشناس فضای مجازی با بیان اینکه کسانی که اپلیکیشن‌ها را می‌سازند، خودشان صاحب گفتمان و فرهنگ، هژمونی و تئوری هستند، عنوان کرد: در حقیقت سازندگان نرم افزارها، پاردایم و فکر خودشان را در قالب اپلیکیشن‌ها تزریق می‌کند. وقتی فردی از این نرم افزار استفاده می‌کند، در حقیقت در آن جامعه شکل گرفته زیست می‌کند و اگر آن جامعه دارای زیست بوم متعارض و نامتناسب باشد، آن فرد رفتار خود را متناسب با فرهنگ سازنده نرم افزار شکل می‌دهد.

وی به اینستاگرام به عنوان نمونه‌ای از نرم افزار اثرگذار فرهنگی اشاره و اظهار کرد: در این اپلیکیشن که در حقیقت یک شبکه اجتماعی است، جلوه کردن بهتر است، یعنی هر چقدر دیده شویم، بهتر و معروف تر خواهیم بود.
کسانی که در این شبکه اجتماعی قصد دارند دیده شوند، کارهایی انجام می‌دهند که با فرهنگ نه تنها ایران که حتی با فرهنگ قبایل سرخپوستی هم سازگاری ندارد.

رئیس مرکز آموزش سواد فضای مجازی بیان کرد: مسئله اصلی در برخی از شبکه‌های اجتماعی دیده شدن است و به همین شکل خاصی از فرهنگ در این فضا ایجاد شده است؛ گرچه بخشی از این فرهنگ مانند بی حجابی در غرب رایج است اما حتی برخی از فعالیت‌های ضد اخلاقی که در شبکه‌های اجتماعی رایج شده است، حتی در غرب نیز سابقه ندارد.

وی اشاره کرد: برنامه لایوی که رکورد مخاطب اینستا در ایران را زد، محتوای ضد فرهنگی داشت و این نشان می‌دهد برخی اپلیکیشن‌ها که در فضای مجازی وجود دارد، به آرامی فرهنگ غلطی را به فرزندان‌مان تزریق می‌کند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی