گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

یك كارشناس فناوری اطلاعات: شبکه‌های اجتماعی ذاتا ضد فرهنگی نیستند

سلجوقی در رادیو گفت‌وگو با تصریح بر اینکه شبکه‌های اجتماعی ذاتا ضد فرهنگی طراحی نشده‌اند، عنوان کرد: آنچه در اپلیکیشن‌ها اهمیت دارد، نحوه استفاده است.

1399/07/07
|
12:44
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع اپلیکیشن‌های ضد فرهنگی در قلب فضای مجازی و با حضور مهندس خسرو سلجوقی کارشناس فناوری اطلاعات به روی آنتن رفت.

خسرو سلجوقی با بیان اینکه فرهنگ در هر جامعه‌ای متناسب با اصول و باورها تعریف می‌شود، گفت: هر اپلیکیشنی که هم سو با این باورها نباشد، ضد فرهنگی تعریف می‌شود و هر جامعه متناسب با باورها و اعتقادات خودش اپلیکیشن‌ها را طبقه بندی می‌کند و آن‌ها را هم سو با فرهنگ یا ضد فرهنگ تعریف می‌کند.

وی در عین حال با تصریح بر اینکه شبکه‌های اجتماعی ذاتا ضد فرهنگی طراحی نشده‌اند، عنوان کرد: آنچه در اپلیکیشن‌ها اهمیت دارد، نحوه استفاده است و در واقع شیوه استفاده از یک شبکه اجتماعی می‌تواند ضد فرهنگی بودن یا نبودن آن را مشخص کند.

کارشناس فناوری اطلاعات با ذکر مثالی بیان کرد: با راه اندازی پیام رسان تلگرام، تحولی در استفاده از فناوری‌های اطلاعات و ارتباطات در جامعه ایجاد شد و بخش عمده‌ای از این اثرگذاری در کسب و کارها بود. این پیام رسان در بین مردم عادی نیز اثرات عجیبی داشت و به نظر می‌رسد نحوه استفاده از فناوری ارتباطات با تلگرام جهش بسیار عجیبی داشت.

وی تصریح کرد: اگر ولنگاری و بی بندوباری صورت نگیرد، شبکه‌های اجتماعی به ذات خودشان ضد فرهنگ محسوب نمی‌شوند. در حقیقت در شبکه‌های اجتماعی، افراد می‌توانند کار ضد فرهنگی انجام دهند و این مسئله به نوع ارتباطات و استفاده مردم بستگی دارد.

سلجوقی با بیان اینکه در سطح جامعه با فقر سواد رسانه‌ای در سطح مسئولین و مردم روبرو هستیم، عنوان کرد: نبود سواد رسانه‌ای به جد مشهود است که خیلی‌ها گمان می‌کنند با راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، اینترنت بین المللی قطع می‌شود و فقط مردم حق دارند بین پلتفرم خارجی و داخلی انتخاب کنند.

وی در عین حال اشاره کرد: حتی اگر شبکه ملی اطلاعات راه اندازی شود، نباید فراموش کنیم که در این سال‌ها تغییر ذائقه صورت گرفته است و با این شرایط، مشخص نیست قرار است در شبکه ملی اطلاعات چه محتوایی بر اساس ذائقه جدید ایرانیان ارائه بدهیم.

این کارشناس فناوری اطلاعات درباره اقدامات ضروری که باید در سطح جامعه صورت بگیرد گفت و بیان کرد: نخستین کاری که باید انجام شود، ارتقاء سواد رسانه‌ای مسئولین و مردم است تا دیدگاه انتقادی نسبت به پیام‌ها رسان‌های داخلی و خارجی داشته باشند. همچنین باید نهضت تولید محتوا را به طور جدی در دستور کار قرار دهیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی