گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

رئیس فدراسیون ورزش‌های ناشنوایان در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: ناهماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی و حمایتی، باعث افزایش مشکلات ناشنوایان شده است

تیشه‌گران با اشاره به اهداف مشترک انجمن‌های ناشنوایان و همچنین فدراسیون ورزش‌های ناشنوایان گفت: متاسفانه ناهماهنگی‌هایی که در بین دستگاه‌های حمایتی و اجرایی وجود دارد، مانع خدمت‌رسانی مستمر و کامل به جامعه ناشنوایان در کشور شده است.

1399/07/10
|
15:26
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» با موضوع روز ویژه ناشنوایان و با حضور امیر تهرانی عضو اصلی کانون ناشنوایان ایران و تیشه‌گران رئیس فدراسیون ورزش‌های ناشنوایان به روی آنتن رفت.

امیر تهرانی با اشاره به مشکلات ناشنوایان گفت: هم در حوزه زبان اشاره که راه ارتباطی ناشنوایان با دنیای پیرامون آنها است و چه در حقوق عادی شهروندی این عزیزان توجهی صورت نمی‌گیرد. در حقیقت در هیچ رده‌ای، حقوق ناشنوایان استیفاء نمی‌شود و بچه‌های ناشنوایان برای خرید یک ورق باتری سمعک به قیمت امروز بسیار مشکل دارند زیرا هر باتری فقط یک روز جواب می‌دهد.

وی با تصریح بر اینکه حقوق ناشنوایان به راحتی نادیده گرفته می‌شود، اظهار کرد: بسیاری از انجمن‌هایی که در حوزه ناشنوایان فعالیت می‌کنند در تهران حضور دارند و در شهرستان‌ها انتظار این است که این انجمن‌ها نسبت به استیفای حقوق ناشنوایان فعالیت کنند.

عضو اصلی کانون ناشنوایان ایران با اشاره به تصویب قانون معلولیت در سال 1396 بیان کرد: متاسفانه این قانون اصلا توجهی به ناشنوایان نداشته است و زمانی که قانون را مطالعه می‌کردم نا امید شدم. همان زمان باید انجمن‌های فعال در حوزه ناشنوایان اعتراض خود را نسبت به این قانون ابراز می‌کردند.

وی به جوانانی که درگیر معلولیت ناشنوایی هستند اشاره و عنوان کرد: جوانان ناشنوای امروز درگیر مسائل اشتغال، آموزش، ارتباط و امنیت اجتماعی هستند و در این میان قانون نیز هیچ نوع توجهی به آن نمی‌کند و حتی زبان آن‌ها نیز به رسمیت شناخته نمی‌شد. دلیل این مسئله آن است که نهادهای بالادستی سردرگم هستم و سازمان بهزیستی تقریبا همه امور مربوط به ناشنوایان را به گروه‌های مردم نهاد واگذار کرده است و هیچ حقوقی هم به آنها پرداخت نمی‌کند.

تیشه‌گران در ادامه با اشاره به اهداف مشترک انجمن‌های ناشنوایان و همچنین فدراسیون ورزش‌های ناشنوایان گفت: متاسفانه ناهماهنگی‌هایی که در بین دستگاه‌های حمایتی و اجرایی وجود دارد، مانع خدمت رسانی مستمر و کامل به جامعه یک میلیون و 500 هزار نفری ناشنوایان در کشور شده است.

وی با اشاره به مشکلات ناشنوایان در حوزه ورزش اظهار کرد: بخشی از اعتبارات و کمک‌ها از طرف وزارت ورزش به فدراسیون ورزش‌های ناشنوایان اختصاص داده می‌شود اما مشکلاتی که در جامعه هدف دارند گسترده است.

رئیس فدراسیون ورزش‌های ناشنوایان تاکید کرد: وزارت ورزش و جوانان، سازمان بهزیستی و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید از ورزش‌های ناشنوایان و به طور کل، جامعه ناشنوای کشور حمایت کنند تا بتوان فعالیت‌های این حوزه را گسترش دهیم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی