گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

بااشاره به آمار سال 99؛ مهریه؛ 200هزار مرد را گرفتار زندان کرده است

معاون قضایی اجرای احکام و امور مجلس در سازمان زندان ها تعداد کل زندانیان را حدود 200 هزار نفر تخمین زد که از این میان 1525 نفر تا تاریخ 23/8/99 زندانی مهریه هستند.

1399/08/25
|
12:45
|

عبدالحمید پورجعفر در گفتگو با برنامه "گفتگوی اجتماعی" با اشاره به شرایط کرونایی، از افت آمار زندانیان مهریه خبر داد و گفت: قبل از این دوران، آمار زندانیان حدود 5 هزار نفر بودند.

وی با اعلام اینکه افرادی که در زندان هستند، میزان تعدیل جرمشان برای مقام قضایی احزار نشده است، گفت: چنین ادعاهایی باید در دادگاه بررسی و لحاظ شود و دادگاه نیز این ها را در نظر می گیرد.

پورجعفر با اعلام اینکه مهریه بعنوان یک عقد رضایی در نظر گرفته می شود، اظهار کرد: زمانی که دو نفر به پرداخت مهریه رضایت می دهند، باید توان پرداخت را نیز در نظر گیرند که در غیر اینصورت اقرار به توان مالی است و در حقیقت می توان گفت زمانی داغ بوده و متوجه مبلغی که پذیرفته است، نبوده.

وی ادامه داد: در عقد نوعی تعهد به پرداخت نیز مورد نظر زوج می باشد و عند المطالبه یعنی زوج مبلغ و لزوم پرداخت آن را پذیرفته است.

پورجعفر گفت: وقتی مرد تمکن مالی دارد و از پرداخت مهریه خودداری کند، دادگاه چاره ای بجز بازداشت نخواهد داشت.

در ادامه محسن یاسی، رئیس محکومان بیگناه مهریه در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت‌وگو، با اعلام اینکه حتی یک زندانی مهریه زیبنده نظام جمهوری اسلامی ایران نیست، اظهار کرد: در طول تاریخ اسلام در حوزه مهریه دچار چالش نبودیم.

وی کشورهای ترکیه، عمان و آذربایجان را مثال زد که روند مهریه ای بسیار متفاوت با آنچه در کشورمان جاری است، دارند.

یاسی افزود: در صدر اسلام مهریه بخشی از اموال موجود مرد بود ولی امروز به ابزاری مالی و تحمیلی و سنگین بدل شده که مردم ایرانی را دچار مشکل ساخته است.

وی ادامه داد: شخصا کل درآمد خود را که 2 میلیون تومان است بعنوان مهریه پرداخت می کنم و حق آرامش، امنیت، حیات و زندگی از بنده سلب شده است.

یاسی گفت: زمانی که سکه 10 میلیون تومان بود، هر 5 ماه یکبار محکوم به پرداخت سکه شدم و قاعدتا تمام حقوق و درآمد بنده در حوزه مهریه خرج می شود و در ظاهر حق حیات و زندگی و امورات جاری را ندارم.

رئیس محکومان بیگناه مهریه با تاکید بر اینکه باید درپی مبانی باشیم که عرف و شرع نیز پذیرای آن است، افزود: در مبانی اسلامی میان فقها و مراجع مشهور است که زندانی را برای مهریه جایز نمی دانند و رهبری نیز بارها تاکید کردند که مهریه سنگین، سنت جاهلی است.

یاسی ادامه داد: وقتی رهبری بر چنین مقوله ای تاکید دارند، چرا قانون گذار به این سنت جاهلی استناد کرده و ضمانت اجرای برای آن در نظر می گیرد؟!

وی خاطرنشان کرد: اگر ضمانت اجرا برای زوج مفید بود، چرا زندگی ها تا این حد دچار چالش شده است؟ این در حالی است که ضمانت ها فقط برای مرد اجرا می شود و این مسئله، مبنای فقی و شرعی و عرفی و حقوقی ندارد.

یاسی با اشاره به فرمایش رهبری که 8 سنت غلط ازدواج را مطرح نموده و مهریه سنگین نیز یکی از آن هاست، گفت: قانون گذار می داند مهریه سنگین سنت غلطی در ازدواج است و آیات و روایات متعددی داریم که مهریه را سهل بگیریم.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی