گفت‌وگوی اجتماعی شنبه تا چهارشنبه از ساعت ساعت 13:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي اجتماعي

مدیرگروه طب سنتی دانشكده طب سنتی دانشگاه علوم پزشكی شهید پزشكی: مدعیان دروغین طب سنتی، باعث بدنامی طب سنتی شده‌اند

مژگان تن ساز در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو از تجویزهای غیر علمی برخی از مدعیان دروغین طب سنتی برای درمان کرونا گفت و بیان کرد: این افراد هیچ اطلاعی از طب سنتی ندارند و با تجویزهایی که ارائه می‌دهند، باعث بدنامی طب سنتی می‌شوند.

1399/08/30
|
09:37
|

برنامه «گفتگوی اجتماعی» رادیو گفت‌وگو با موضوع تاثیر طب سنتی بر پیشگیری یا درمان کرونا و با حضور دکتر مژگان تن ساز مدیر گروه طب سنتی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید پزشکی به روی آنتن رفت.

مژگان تن ساز با بیان اینکه طب سنتی سالیان سال در کشور مهجور بود، گفت: آموزش سینه به سینه نزدیک به 300 سال در تمام کشور قطع شده بود. از سال 1386 مجددا دانشکده‌های طب سنتی شروع به پذیرش دانشجو کردند و از آن زمان تاکنون بالغ بر 600 نفر آموزش دیده‌اند.

وی افزود: قاعدتا رشته‌ای که نوپا است و هنوز تعداد زیادی دانش آموخته ندارد، دستاوردهای آن نیز وسیع و گسترده نیست اما در جایگاه خودش پژوهش‌های قابل دفاع و ارزشمندی در دانشکده‌ها انجام شده و مقالات بسیار خوبی به چاپ رسیده است.

مدیر گروه طب سنتی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید پزشکی با اشاره بر اینکه عطاران و حکیمانی نیز در کشور وجود داشتند که دانش طب سنتی را سالیان سال در کشور زنده نگه داشتند، در عین حال اظهار کرد: مانند هر رشته دیگری که اقتصاد در آن نقش دارد، افرادی نیز در طب سنتی وجود دارند که بدون دانش کافی پا در این عرصه گذاشته‌اند و ممکن است ناآگاهانه و یا بر اساس کسب سود، با سلامت مردم بازی کرده‌اند و دیدگاه بسیاری از پزشکان طب رایج را نسبت به طب سنتی بدبین کنند.

وی با تصریح بر اینکه اگر نگاه علمی در هر موضوعی وجود داشته باشد، حواشی آن بسیار کاهش پیدا می‌کند، اظهار کرد: از ابتدای شیوع کرونا همکاران طب سنتی با استناد به متون این طب و بهره گیری از مقالاتی که در این زمینه وجود داشته است، سعی کرده‌اند راهکارهایی را برای مبارزه با بیماری کرونا به ویژه در حیطه پیشگیری پیشنهاد بدهند.

تن ساز با اشاره به اینکه وزارت بهداشت و درمان در دوران کرونا به ویژه در ابتدای شیوع این بیماری صلاح دانست مداخله طب سنتی به صورت پژوهشی صورت بگیرد، عنوان کرد: عمده ایده‌های طب سنتی برای مقابله با کرونا در سبد کارآزمایی بالینی قرار گرفتند. در این راستا بالغ بر 90 کارآزمایی بالینی کد اخلاق گرفتند و در مرکز کارآزمایی بالینی ثبت شدند.

وی افزود: بیش از 20 مورد از کارآزمایی‌های بالینی به اتمام رسیده است و نتایج تعدادی از آن‌ها به ستاد مقابله با کرونا اعلام شده است و هفته آینده نخستین نشست کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا برگزار می‌شود که در طی آن راهکارهای طب سنتی برای ورود رسمی به درمان بیماران کرونایی بررسی می‌شود.

مدیرگروه طب سنتی دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید پزشکی از تجویزهای غیرعلمی برخی از مدعیان دروغین طب سنتی برای درمان کرونا گفت و بیان کرد: این افراد هیچ اطلاعی از طب سنتی ندارند و با تجویزهایی که ارائه می‌دهند، باعث بدنامی طب سنتی می‌شوند.

دسترسی سریع
گفت و گوی اجتماعی