گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مسئول كمیسیون فرهنگی وپیوست نگاری شورای عالی انقلاب فرهنگی: آسیب شناسی فرهنگی بخشی از مدیریت فرهنگی است

حسن بنیانیان گفت: بخشی از مدیریت فرهنگی رصد و آسیب شناسی فرهنگی است. نخبگان باید با یکدیگر همکاری کنند و با توجه به شرایط فعلی تعریف ارائه شده از مهندسی فرهنگی را بازتعریف کنند.

1396/12/14
|
09:15
|

برنامه "گفت و گوی فرهنگی" رادیو گفت و گو با موضوع مدیریت فرهنگی یا مهندسی فرهنگی و با حضور دکتر حسن بنیانیان مسئول کمیسیون فرهنگی وپیوست نگاری شورای عالی انقلاب فرهنگی روانه آنتن شد.

بنیانیان در ابتدای مطلب اظهار داشت: فرهنگ متشکل از اعتقادات، ارزش ها و الگوهای رفتاری و تعاملات اجتماعی است.

مسئول کمیسیون فرهنگی وپیوست نگاری شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: باور و اعتقادات ما بر اساس خوب و بد و زشت و زیبا شکل می گیرد و الگوی رفتاری که ما استفاده می کنیم به صورت اجتناب ناپذیری در روابط روزمره ما حضور و جریان پیدا می کند.

بنیانیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر بخشی از مدیریت فرهنگی رصد و آسیب شناسی فرهنگی است. انتظار می رود نخبگان با یکدیگر همکاری کنند و با توجه به متون اصلی اسلامی و تاریخی و فرهنگی و شرایط امروزه تعریف از مهندسی فرهنگی را بازتعریف کنند.

این مقام مسئول بیان داشت: ممکن است افرادی به دلیل ویژگی ها و منافع شخصی مقوله های مختلفی را وارد فرهنگ کرده باشند اما جامعه ای که خواهان کمال و ترقی باشد باید موضوعات فرهنگی را بررسی کند.

مسئول کمیسیون فرهنگی وپیوست نگاری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: علت اینکه مقام معظم رهبری از سال 1381 تلاش داشتند که این مسئله را در ذهن اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ایجاد کنند این بود که فرهنگ و اعتقادات باید هدایت گر همه تصمیمات کلان کشور باشد.

بنیانیان عنوان کرد: همه انسان ها در عرصه فرهنگی نقش آفرینی می کنند و این مفهوم باید در جامعه ما جا بیفتد. مقصود رهبری از فرهنگ هم فرهنگ عامه ای است که ما را در سیطره خود قرار داده و همه ما در اصلاح و تخریب آن فرهنگ نقش داریم.

وی یادآور شد: اگر فرهنگ را به عنوان یک خانواده در نظر بگیریم اعضای آن باید با یکدیگر هم فکر و هم جهت باشند تا مشارکت اصلی میان آنها ایجاد شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: مهندسی فرهنگی تصویب شده و از طریق دولت فعلی ابلاغ شده است. اگر از جلساتی که دولت در هفته تشکیل می دهد یک ساعت آن به موضوعات فرهنگی اختصاص داده می شد بسیاری از موازی کاری ها و مشکلات در این حوزه برطرف می شد.

بنیانیان اظهار کرد: معمولا اگر قرار باشد در حوزه فرهنگ کاری انجام شود به دلیل پیچیدگی و سختی آن از این مسئله فرار می کنند. 6 سال است که مقام معظم رهبری پیوست فرهنگی را مطرح کرده اند اما متاسفانه آنطور که باید کاری انجام نمی شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی