گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

مدیر مركز مشاوره خانواده منطقه 17 تهران عنوان كرد: چندشخصیتی و اعتماد به نفس کاذب؛ از مهمترین پیامدهای تک فرزندی

جعفری روان گفت: به دلیل اینکه در خانواده های تک فرزند، فرزند کانون توجه والدین و بستگان می شود این فرد دچار اعتماد به نفس کاذب و شخصیتهای روحی و روانی چندگانه و زودرنج و نازک نارنجی و متوقع خواهد شد.

1397/06/12
|
10:01
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " با موضوع پدیده تک فرزندی در ایران و با حضور دکتر حسین جعفری روان شناس، مشاور خانواده و مدیر مرکز راهنمایی و مشاوره خانواده منطقه 17 تهران از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

دکتر جعفری روان در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: یکی از مهم ترین عوامل تک فرزندی در ایران مسائل اجتماعی و به ویژه مسائل اقتصادی است.

وی در ادامه این مطلب افزود: علاوه بر این، عوامل دیگری مانند نگاه خانواده ها به این موضوع، سبک زندگی و تغییر نگرش پدر و مادرها به مقوله فرزندآوری و پرورش فرزند در افزایش پدیده تک فرزندی موثر هستند.

مدیر مرکز راهنمایی و مشاوره خانواده منطقه 17 تهران با تصریح بر اینکه نهاد خانواده کانون اصلی تربیت فرزند و اولین تولید کننده نیرو و سرمایه انسانی در هر جامعه ای است خاطرنشان کرد: انسان ها موجوداتی اجتماعی هستند و بر اساس روابط فردی و میان فردی می توانند مراحل رشد را طی کنند.

این روانشناس گفت: متاسفانه شروع تغییرات سبک زندگی در دهه های اخیر باعث شده نگرش ما هم به ساحت های مختلف زندگی و رشد و همچنین احساس مسئولیت پذیری ما در قبال جامعه تغییر کند.

دکتر جعفری در ادامه برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو مطرح کرد: اکثر خانواده های امروزی به سمت تک فرزندی رو آورده اند که ابعاد منفی این قضیه به مراتب بیشتر از ابعاد مثبت آن است.

وی افزود: یکی از مهم ترین معایب تک فرزندی تغییر روابط اجتماعی بین افراد جامعه و جایگاه هاست. برخی شخصیت ها مانند عمو، خاله، دایی و عمه مفهوم خود را در آینده نزدیک از دست خواهند داد. از طرفی دیگر به دلیل اینکه در خانواده های تک فرزند، فرزند کانون توجه والدین و بستگان می شود این فرد دچار اعتماد به نفس کاذب و شخصیت های روحی و روانی چندگانه و بسیار زودرنج و نازک نارنجی و متوقع خواهد شد.

مدیر مرکز راهنمایی و مشاوره خانواده منطقه 17 تهران ادامه داد: این مسائل موجب می شود یکی از وظایف اصلی خانواده که فرزندآوری و تربیت سرمایه انسانی است کمرنگ شود. این افراد با شخصیت ضعیف وارد جامعه می شوند و نمی توانند جایگاه های اجتماعی خود را کسب کنند و به وظایف اجتماعی خود عمل کنند.

دکتر جعفری روان عنوان کرد: یکی از مهارت های مهمی که خانواده باید کسب کند فرزند پروری است. برای پرورش فرزند باید مراحل رشد او را در نظر گفت. اگر یک کودک در خانواده مراحل رشد را متوالی و در جایگاه خود طی کند می تواند کامل باشد.

وی گفت: کودک باید دوران کودکی و نوجوانی و جوانی و رشد خود را به صورت طبیعی طی کند. لذا در خانواده های تک فرزند این به یک معضل تبدیل می شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی