گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك جامعه شناس تشریح كرد: عوامل گرایش خانواده های ایرانی به تک فرزندی

استاد دانشگاه گفت: تغییر در سبک زندگی و نگرش پدر و مادرها، شرایط اجتماعی و اشتغال زن در بیرون از خانواده و نبود ساختار حمایتی از خانواده موجب گرایش خانواده ها به پدیده تک فرزندی شده است.

1397/06/12
|
11:01
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " با موضوع پدیده تک فرزندی در ایران و با حضور دکتر محیا شعیبی جامعه شناس و استاد دانشگاه از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

دکتر شعیبی در مصاحبه با رادیو گفت و گو اظهار کرد: خانواده مهم ترین نهادی است که هر انسانی به آن وارد می شود. همگام با تغییر جامعه سنتی به جامعه مدرن نهادهای جامعه نیز تغییر پیدا کردند یعنی شرایط اجتماعی باعث تغییر تبدیل شدن های بزرگ به خانواده هسته ای شده است.

وی با بیان این مطلب افزود: در خانواده های گسترده پدربزرگ، مادربزرگ و نوه ها در کنار یکدیگر زندگی می کردند اما در یک خانواده هسته ای پدر و مادر و فرزند با هم زندگی می کنند.

این جامعه شناس خاطرنشان کرد: شرایط اقتصادی و اجتماعی در جوامع مدرنیته باعث شکل گیری خانواده های هسته ای شده و کارکردهایی که در خانواده های گسترده مانند کارکرد اقتصادی و اجتماعی و حفاظتی وجود داشت از خانواده هسته ای گرفته شده و در نتیجه در چنین خانواده ای با پدیده تک فرزندی و فرزند سالاری روبرو شده ایم.

دکتر شعیبی مطرح کرد: تغییر در سبک زندگی افراد و ارزش ها و نگرش ها در پدر و مادرها، شرایط اجتماعی و اشتغال زن در بیرون از خانواده و نبود ساختار حمایتی از خانواده که باید توسط جامعه وجود داشته باشد موجب گرایش خانواده ها به پدیده تک فرزندی شده است.

این استاد دانشگاه در ادامه مطلب بیان داشت: تک فرزندی به دلیل اینکه کانون توجه خانواده قرار می گیرند مزایایی هم دارد. یعنی کلیه عواطف و احساسات را به صورت کامل از خانواده دریافت می کنند و این باعث می شود فرد هیچ کمبود عاطفه و احساسی نداشته باشد.

این جامعه شناس در ادامه برنامه گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو مطرح کرد: تک فرزندی باعث می شود کودک از روابط با هم سن و سالان خود محروم شود. نوع روابط با هم سن و سالان خود باعث رقابت های مسالمت آمیز در فرزند می شود و به نوعی او را برای ورود به سطح جامعه آماده می کند اما وقتی خانواده همه امکانات را برای تنها فرزند خود آماده کنند باعث می شود که این فرد در جامعه و زندگی زناشویی و شغلی از همه توقع دارد که مطابق میل او رفتار کنند.

دکتر شعیبی عنوان کرد: لزوماً تک فرزندها بد تربیت نمی شوند و چند فرزندها هم خوب تربیت نمی شوند که البته دلایل متعددی دارد. این موضوع به نوع تربیت خانواده ها بستگی دارد. اما باید اذعان کنیم که تک فرزندی موجب می شود رشد اجتماعی کودک یعنی مدیریت و کنترل عواطف و احساسات با سرعت مطلوب شکل نگیرد.

وی در خاتمه گفت: در خانواده های تک فرزند بار مسئولیت پدر و مادرها سنگین تر است.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی