گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

یك كارشناس مذهبی تشریح كرد: اثبات روایی شهادت امام رضا(ع) به دست مأمون

حجت الاسلام عقدائی گفت: آنچه که اعتقاد شیعه است و اهل سنت نیز آن را نقل می کنند این است که امام رضا (ع) به دست مأمون شهید شده است.

1397/08/19
|
10:01
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی " رادیو گفت و گو ویژه شهادت حضرت رضا (ع) و اثبات نحوه شهادت ایشان با حضور حجت الاسلام و المسلمین سید احمد عقدائی کارشناس مذهبی روانه آنتن شد.

حجت الاسلام عقدائی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: برخی افراد قائل به مرگ طبیعی امام رضا (ع) هستند درصورتیکه اینگونه نیست.

وی افزود: نقل های مختلفی در رابطه با شهادت و تاریخ شهادت امام رضا (ع) وجود دارد. شیخ مفید دو نقل تاریخی در روز شهادت در دو کتاب مختلف دارد. همچنین روز 23 ذی القعده، 14 صفر و 23 رمضان روز شهادت امام رضا نقل شده است.

این کارشناس مذهبی گفت: تاریخ نگاران بسیار زیادی در تاریخ از جمله طبری معتقدند که امام رضا (ع) شهید نشده و کسی ایشان را مسموم نکرده است. خود انگور سمی بوده و حضرت در اثر خوردن آن شهید شده اند.

حجت الاسلام عقدائی اضافه کرد: عده ای می گویند امام به دست عباسیان شهید شد اما قاتل او مأمون نبود و عده ای هم مانند ابن جوزی می گویند حضرت با مرگ طبیعی از دنیا رفتند، مأمون برای ایشان عزاداری کرد چند روزی غذا نخورد و افسرده شد و چطور می شود چنین فردی امام را بکشد و خود به این مسائل مبتلا شود.

این کارشناس مذهبی متذکر شد: اما آنچه که اعتقاد شیعه است و اهل سنت نیز آن را نقل می کنند این است که امام رضا (ع) به دست مأمون شهید شده است. در مسائل تاریخی این موضوع تشکیک وجود دارد زیرا در زمان امام رضا (ع) همه مورخان حکومتی بودند.

وی در ادامه این گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو عنوان کرد: در باب اثبات شهادت امام رضا (ع) روایات مختلفی وجود دارد. مرحوم شیخ صدوق از امیرالمومنین (ع) نقل می کند که " به زودی مردی از فرزندانم در سرزمین خراسان از روی ستم و جور به زهر کشته می شود. اسم او اسم من و نام پدرش موسی بن عمران است. بدانید هر کس او را در غربتش زیارت کند خداوند گناهان گذشته و آینده او را می آمرزد ولواینکه به تعداد ستارگان و قطرات باران و برگ درختان باشد."

حجت الاسلام عقدائی در ادامه این مطلب بیان داشت: سید هاشم بحرانی از امام موسی کاظم (ع) نقل می کند: " پسرم علی را با سَم، مظلومانه به قتل می رسانند و او در جنب قبر هارون در توس مدفون می شود. کسی که او را زیارت کند مانند کسی است که رسول خدا (ص) را زیارت کرده باشد."

این کارشناس مذهبی همچنین با اشاره به روایتی از خود امام رضا (ع) در این باره گفت: حضرت فرمودند: "سفری می روم که در آن بازگشتی نیست " و از شهادت خود خبر می دهند.

وی در پایان ابراز داشت: اباصلت از صحابه نزدیک امام رضا(ع)، نقل می کند از وجود مبارک امام رضا (ع) شنیدم که" نیست از ما احدی مگر اینکه کشته و یا شهید می شود." او پرسید آیا شما هم کشته می شوید؟ حضرت فرمودند: "بدترین مخلوق خدا در زمان خودم مرا به زهر می کشد و سپس در یک خانه تباه شده (مدفن هارون الرشید) در دیار غربت دفن می کنند. آگاه باشید هر کسی مرا در غربتم زیارت کند خداوند به او اجر صد هزار شهید، صد هزار صدیق، صد هزار حج و عمره و صد هزار جهادگر می دهد و در زمره ما محشور می گردد و در بالاترین درجات بهشت رفیق ماست. "

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی