گفت‌وگوی فرهنگی شنبه تا چهارشنبه از ساعت 20:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

گفت و گوي فرهنگي

هشدار مکرر امام(ره) به مسئولان در مواجهه با فرهنگ غربی

حجت الاسلام عزیزی گفت: امام (ره) هشدار می‌دادند که مسلمانان در فرهنگ غرب هضم نشوند و سیاست گذاران و تصمیم گیران هم مراقب نفوذ فرهنگ و تمدن غرب باشند.

1399/03/14
|
10:28
|

به گزارش "سرویس فرهنگی" سایت خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، حجت الاسلام و المسلمین مرسل عزیزی استاد حوزه و کارشناس سازمان تبلیغات اسلامی با برنامه "گفتگوی فرهنگی" درباره امام خمینی(ره) و فرهنگ و تمدن غرب مصاحبه کرد.

حجت الاسلام عزیزی اظهار کرد: امام خمینی(ره) عبد صالحی بود که راه عبودیت و بندگی و نفی و مبارزه با طاغوت را به روی ما گشود.

کارشناس سازمان تبلیغات اسلامی حرکت امام(ره) را نقطه آغاز و نوید بخش آینده‌ای درخشان برای انقلاب اسلامی خواند و متذکر شد: این حرکت عظیم در شرایطی آغاز شد که بسیاری از درس آموختگان مکتب اسلام در مسیر انقلاب با امام (ره) همراهی نمی‌کردند و برخی افراد مانع تراشی هم می‌کردند.

وی با بیان اینکه حرکت امام خمینی(ره) در امتداد حرکت انبیای الهی بود افزود: امام(ره) برای زنده کردن اسلام قیام کرد و به خاطر نگاه جامعی که به اسلام داشتند نسبت به سرنوشت بشریت بی‌تفاوت نبودند.

حجت الاسلام عزیزی با اشاره به اینکه مبارزه با طاغوت و قیام در نگاه جامع امام(ره) به اسلام یک اصل اساسی محسوب می‌شود یادآور شد: امیر مومنان(ع) در بیان اهداف رسالت انبیا به این نکته اشاره می‌کنند که انبیا با عقل و فطرت پا به هستی می‌گذارند اما جریان طاغوت به دنبال زوال عقل و فطرت انسان‌ها و برپایی حکومت ظالمانه است.

کارشناس سازمان تبلیغات اسلامی بر این باور است که بسیاری از توفیقات مردم ایران در عرصه‌های مختلف مرهون زحمات و جهاد بزرگ امام خمینی (ره) است.

استاد حوزه اظهار کرد: امام خمینی(ره) با انقلاب اسلامی یک جدال تمدنی را به صورت آگاهانه آغاز کردند که این جدال تمدنی هم نقطه آغاز تمدن نوین اسلامی بود که چراغ امید را در دل مردم زنده کرد.

حجت الاسلام عزیزی با اشاره به عوامل ایجاد خودباوری در مردم ایران گفت: آن امید ابتدایی که امام (ره) در دل انسانهای مومن به اسلام و نماینده اسلام ایجاد کردند لحظه به لحظه بیشتر و نهایتاً منجر به خودباوری در مردم شد و این خودباوری جامعه ایران در عرصه‌های مختلف مسلماً ما را به جدال تمدنی و بیداری اسلامی خواهد رساند.

وی با اظهار اینکه امام خمینی(ره) با انقلاب اسلامی مرزها را درنوردید و از قبل، به صدور انقلاب اسلامی اندیشده بود بیان کرد: اساساً جنس انقلاب اسلامی از جنس بیداری فطرت بود و لازمه موفقیت انقلاب اسلامی هم این است که انقلاب از مرزهای ایران اسلامی عبور کند و دیگران را هم تحت تأثیر قرار دهد.

کارشناس سازمان تبلیغات اسلامی در این رابطه به جمله‌ای از شهید آوینی اشاره و بیان کرد: این شهید می‌گوید" ما در بحث غرب بیش از آنکه به رویایی فیزیکی بیندیشیم به تحول درونی انسانها می‌اندیشیم و امیدمان به تحول درونی انسانهاست چراکه انقلاب ما اساساً انقلاب فطرت است. "

حجت الاسلام عزیزی "بیداری اسلامی" را از مهمترین راهبردهای کلان تمدن نوین اسلامی خواند و گفت: در کنار مسئله وحدت اسلامی، پیشرفت اسلامی و تمدن اسلامی مسئله بیداری اسلامی نیز از دیگر راهبردهای کلان تمدن نوین اسلامی محسوب می‌شود.

وی در بخش دیگر اظهارات خود جدال تمدن اسلامی با تمدن غربی تاریخی را به گستره تاریخ بشریت دانست و گفت: امام (ره) فریاد می‌زدند که اساس تمدن غرب را فساد و بی بند و باری شکل داده و از این رو مواجهه ایشان با تمدن غرب نه یک مواجهه احساسی بلکه مبتنی بر نگاه اسلام و آیات و روایات دینی بود.

این استاد حوزه همچنین به بیانات تلویزیونی مقام معظم رهبری در روز نیمه شعبان اشاره و بیان کرد: رهبری فرمودند که غارت فروشگاه‌ها در غرب و رفتار کادر درمانی با بیماران (قطع کردن دستگاه تنفسی از افراد سالخورده و وصل کردن آن به جوانان مبتلا ) محصول فرهنگ و تمدن غرب را نشان داد کما اینکه محصول فرهنگ و تمدن اسلامی هم با فداکاری کادر پزشکی و گروه‌های جهادی و مردمی به خوبی بر همگان نمایان شد.

حجت الاسلام عزیزی همچنین اظهار کرد: امام (ره) با اینکه مخالف پیشرفت مادی نبودند اما هشدار می‌دادند که مسلمانان در فرهنگ غرب هضم نشوند و سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران مراقب نفوذ فرهنگ و تمدن غرب باشند.

وی همچنین با اشاره به موضع‌گیری مقام معظم رهبری در برابر سند 2030 گفت: سند ما را ملزم به آموزش سبک زندگی و فلسفه حیات مبتنی بر نگاه غربی به کودکان می‌کند لذا اگر روزی امام راحل فرمودند " نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی" امروز هم مقام معظم رهبری هم نسبت به نفوذ فرهنگ غربی در ایران و تصمیم‌گیران هشدار می‌دهند که باید به این موضوع توجه شود.

دسترسی سریع
گفت و گوی فرهنگی